Best practice для захисту домашньої мережі

Best practice для захисту домашньої мережі

Ваша домашня мережа Wi-Fi, ймовірно, не така безпечна, як ви думаєте. А вразливі мережі хакери можуть використовувати для здійснення цілого ряду кіберзлочинів, як-от встановлення шкідливого програмного забезпечення, крадіжки особистих даних і створення ботнетів.

Ви можете навіть не усвідомлювати, яка кількість пристроїв підключається до вашої домашньої мережі й має доступ до Інтернету. Серед них не лише ноутбуки, планшети і телефони, а й розумні годинники, ігрові приставки, телевізори… Їх кількість може швидко зростати, і кожен із них потенційно вразливий для злому. Оскільки на цих пристроях зберігається багато даних (номери кредитних карток, банківські записи, облікові дані й інша особиста інформація), ви маєте бути впевненими, що захистите себе від зловмисників, якщо вашу мережу буде зламано.

Захищена домашня мережа допоможе знизити ризик злому та доступу до конфіденційної інформації. Ба більше, вона усуне проблему небажаних або неавторизованих користувачів і пристроїв, які можуть навантажувати мережу, а відтак уповільнювати ваше з’єднання.

У цій статті поговоримо про основні заходи, які потрібно вжити, щоби захистити свою домашню мережу та безпечно користуватись Інтернетом. Однак пам’ятайте: ніщо не може гарантувати абсолютний захист від злому, але ці поради ускладнять компрометацію вашої мережі та даних.

Розміщення обладнання

Надійна безпека мережі починається з розумного розташування обладнання. За можливості розмістіть маршрутизатор у центрі дому. Це не лише розподілить доступ до мережі рівномірніше, а й допоможе зробити вашу мережу поза досяжністю/видимістю хакерів. Маршрутизатори надсилають бездротові сигнали в усіх напрямках, тому стратегічне розміщення маршрутизатора в центрі допоможе підтримувати підключення в межах вашого дому. До того ж це, ймовірно, також забезпечить кращу якість з’єднання. Також за можливості тримайте маршрутизатори подалі від вікон і зовнішніх дверей.

Наприклад, якщо у вас є Інтернет у квартирі, ліворуч і праворуч від якої живуть сусіди, вони також бачитимуть сильний сигнал вашої мережі. Хороший маршрутизатор може передавати сигнали навіть до сусіднього будинку або через дорогу. Розміщення маршрутизатора в центрі допоможе зменшити відстань, на яку ці сигнали поширюються за межами вашого дому.

Керування обладнанням

Далі наведено кілька простих кроків, які підвищать безпеку вашої мережі.

Пароль до Wi-Fi

Створення унікального пароля до мережі Wi-Fi має важливе значення для підтримки безпечного з’єднання. Уникайте використання слів або фраз, які легко вгадати, як-от імен, дат народження, номерів телефонів тощо. Хоча прості паролі легше запам’ятати, їх також легше розгадати. Поради щодо створення надійного пароля наведено в попередній статті цього циклу. Обов’язково змінюйте свій пароль якомога частіше, а також щоразу, коли вважаєте, що безпеку вашої мережі було порушено.

Доступ адміністратора

Подібно до захисту паролем вашої мережі Wi-Fi, ви маєте попередити прямий доступ сторонніх осіб до налаштувань вашого маршрутизатора. Для цього змініть ім’я та пароль адміністратора маршрутизатора. Щоб це зробити, увійдіть у налаштування маршрутизатора, ввівши його IP-адресу в рядок URL-адреси браузера (якщо тільки виробник маршрутизатора або інтернет-провайдер не надали окрему програму для налаштувань).

Багато маршрутизаторів мають функцію простого віддаленого доступу з-за меж вашого дому. Однак якщо вам не потрібен доступ до маршрутизатора на рівні адміністратора з іншого місця, ви можете вимкнути ці функції на панелі налаштувань маршрутизатора. Так ви зменшите ризик того, що зловмисники віддалено отримають доступ до вашого маршрутизатора та втрутяться в його роботу.

Щоби це зробити, відкрийте веб-інтерфейс маршрутизатора та знайдіть функцію «Віддалений доступ», «Віддалене адміністрування» або «Віддалене керування». Переконайтеся, що його вимкнено (хоча на маршрутизаторах його часто вимкнено за замовчуванням, це варто перевірити).

Якщо виявиться, що деяким програмам і пристроям у вашій мережі потрібен віддалений доступ, ви завжди можете знову ввімкнути цю функцію.

Ім’я мережі

Імена мереж називають SSID (Service Set Identifier — ідентифікатор набору послуг). Якщо відкрити список найближчих мереж Wi-Fi на ноутбуці або смартфоні, можна побачити перелік SSID. Маршрутизатори передають SSID, щоби пристрої поблизу могли знайти доступні мережі.

SSID має довжину до 32 символів. Як правило, виробники створюють SSID за замовчуванням, поєднуючи назву компанії з випадковими цифрами та літерами. SSID варто змінити, адже якщо злочинці знатимуть виробника маршрутизатора, то дізнаються й уразливості моделі та способи їх використання.

Змініть ім’я мережі так, щоби воно не розкривало марку чи модель маршрутизатора. Зробіть його унікальним і не використовуйте в ньому особисту інформацію, як-от ваше ім’я, адресу чи номер телефону. Не приховуйте SSID, оскільки це не дасть додаткового захисту та може спричинити проблеми сумісності.

Зміна IP-адреси маршрутизатора

IP-адреси маршрутизаторів за замовчуванням добре відомі хакерам. Їх навіть можна знайти в Інтернеті. Заради додаткового захисту ви можете змінити адресу свого маршрутизатора.

Увійдіть у консоль адміністратора маршрутизатора та знайдіть налаштування мережі або LAN/DHCP. Змініть IP-адресу та збережіть. Запам’ятайте або запишіть нову адресу.

Достатньо замінити кілька чисел. Після зміни нова адреса використовуватиметься для доступу до налаштувань маршрутизатора. За потреби ви можете відновити заводські налаштування маршрутизатора та його IP-адресу.

Оновлення операційної системи

Найновіша версія будь-якої операційної системи (ОС) містить оновлення функцій безпеки. Частина з них увімкнена за замовчуванням і допомагає запобігти типовим атакам. Ускладніть компрометацію всієї мережі, використовуючи останню версію ОС для комп’ютерів, ноутбуків і розумних пристроїв. Пристрої IoT в домашній мережі часто ігноруються, але вони також потребують оновлень. Увімкніть функцію автоматичного оновлення, якщо вона доступна. В іншому разі щомісяця самостійно завантажуйте та встановлюйте виправлення й оновлення від офіційного постачальника.

Захист пристроїв маршрутизації

Інтернет-провайдер може надавати модем/маршрутизатор за умовами договору на обслуговування. Щоби максимізувати адміністративний контроль над функціями маршрутизації та бездротового зв’язку вашої домашньої мережі, розгляньте можливість використання власного пристрою маршрутизації, який підключається до модема/маршрутизатора, наданого провайдером. Крім того, користуйтеся сучасними функціями маршрутизатора, щоби створити окрему бездротову мережу для гостей.

Маршрутизатор — шлюз до вашої домашньої мережі. Без належних заходів безпеки та вчасних оновлень він, імовірно, буде зламаний, що також може призвести до зламу інших пристроїв у мережі. Щоби звести до мінімуму вразливості та підвищити безпеку, пристрої маршрутизації у вашій домашній мережі слід оновити до останніх патчів, бажано за допомогою автоматичних оновлень. Ці пристрої також слід замінити, коли спливе термін підтримки від виробника. Це гарантує, що всі пристрої продовжать оновлюватися та виправлятися після виявлення вразливостей.

WPA3 або WPA2 у бездротовій мережі

Щоби зберегти конфіденційність бездротового зв’язку, перевірте, чи підтримує ваш роутер стандарт безпеки Wi-Fi Protected Access 3 (WPA3). Якщо у вашій мережі є пристрої, які не підтримують WPA3, можна вибрати натомість WPA2/3 — так нові пристрої використовуватимуть новіший стандарт, але при цьому старіші пристрої зможуть підключатися до мережі через WPA2.

Під час налаштування WPA3 або WPA2/3 використовуйте надійну парольну фразу довжиною не менше двадцяти символів. Якщо пристрої підтримують Protected Management Frames (PMF), то цю функцію також слід увімкнути для додаткової безпеки.

Сегментація бездротової мережі

Використовуйте сегментацію мережі, щоби захистити бездротовий зв’язок. Ваша бездротова мережа має бути поділена на основний Wi-Fi, гостьовий Wi-Fi та мережу IoT. Така сегментація не дасть менш безпечним пристроям безпосередньо взаємодіяти з більш безпечними.

Налаштування брандмауера

Більшість маршрутизаторів мають брандмауер (Firewall), щоби запобігти зовнішньому злому та витоку даних, які пересилаються між маршрутизатором і підключеними пристроями. Переконайтеся, що ваш пристрій маршрутизації підтримує базові можливості брандмауера та містить трансляцію мережевих адрес (NAT) для запобігання скануванню внутрішніх систем за межами мережі. Бездротові точки доступу (WAP) зазвичай не надають таких можливостей, тому може знадобитися маршрутизатор. Якщо ваш провайдер підтримує IPv6, переконайтеся, що ваш маршрутизатор підтримує можливості брандмауера IPv6.

Перезавантаження

Щоби мінімізувати загрозу «тимчасового шкідливого коду» на вашому особистому пристрої (смартфоні, комп’ютері тощо), періодично перезавантажуйте його. Регулярні перезавантаження допомагають видалити імпланти й підвищують безпеку.

VPN

Віртуальні приватні мережі (Virtual Private NetworkVPN) здебільшого використовуються для покращення конфіденційності в Інтернеті. VPN шифрують ваші дані, щоби хакер не міг дізнатися, що ви робите в Інтернеті або де перебуваєте. Захист, який пропонує VPN, проходить через маршрутизатор, тож навіть якщо шифрування, надане маршрутизатором, зламано, у вас залишається шифрування VPN.

Universal Plug and Play

Служба Universal Plug and Play (UPnP) допомагає пристроям у вашому домі виявляти мережу, а потім зв’язуватися зі своїм виробником для отримання оновлень. UPnP — критично важливий елемент IoT, але, на жаль, це ще й канал для хакерів, щоби заражати пристрої та включати їх у ботнети. UPnP також може використовуватися шкідливими програмами для отримання високорівневого доступу до налаштувань безпеки маршрутизатора.

Ваш маршрутизатор має бути сумісним із системою UPnP, щоби ваші домашні гаджети отримували доступ до Інтернету. Оскільки багато пристроїв не захищені паролем або використовують однаковий пароль, ці розумні частини обладнання можуть бути вразливими.

UPnP допомагає налаштувати пристрій, але коли він запрацює, радимо вимкнути його можливості UPnP та вимкнути сумісність UPnP у маршрутизаторі.

Фільтрування MAC-адрес

Більшість маршрутизаторів дозволяють користувачам обмежувати доступ пристроїв до своїх мереж Wi-Fi на основі їхньої MAC-адреси (Media Access Controller). MAC-адреса використовується для ідентифікації пристрою в мережі. Увімкнення фільтрації MAC-адрес може завадити зловмисникам підключатися до мережі Wi-Fi, навіть якщо вони знають пароль до неї.

Консоль вашого маршрутизатора міститиме пункт «Фільтрування MAC-адрес». Кожен пристрій, який може підключатися до мережі, має унікальну MAC-адресу. Відшукайте адресу кожного пристрою, який ви хочете дозволити у своїй мережі, а потім введіть ці адреси в маршрутизатор і ввімкніть опцію фільтрування MAC-адрес.

Варто зазначити, що MAC-адреси можна підробити, і досвідчені зловмисники знають, як цим скористатися. Зловмиснику однаково потрібно знати одну з дійсних адрес мережі, щоби зламати її, але це неважко для будь-кого, хто має досвід використання інструментів мережевого аналізатора. Утім, фільтрація MAC-адрес забезпечує ще один рівень захисту маршрутизатора.

Вимикання мережі, коли не вдома

Один із найпростіших способів захистити домашню мережу — вимкнути її, коли вас немає вдома. Це не лише зробить її недоступною для зловмисників, а й захистить маршрутизатор від стрибків напруги.

Висновок

Навіть із найновішими й найефективними методами захисту безпека вашої домашньої мережі ніколи не буде гарантованою на 100%. Поки існує Інтернет, хакери та кіберзлочинці використовуватимуть його для отримання незаконної вигоди. Проте за допомогою наведених вище порад ви зможете краще захистити свою мережу від тих, хто намагатиметься скористатися вашим з’єднанням або отримати доступ до ваших даних.


Обговорення