Чому Україна не отримає танки Abrams із бронею зі збідненого урану?

Чому Україна не отримає танки Abrams із бронею зі збідненого урану?

Нещодавно профільні ЗМІ повідомили, що Україна отримає від США танки Abrams без броні зі збідненого урану. Цей факт породив хвилю дискусій, тож ми вирішили роз’яснити, що означатиме відсутність уранової броні для танка Abrams і як це позначиться на його бойовій цінності.

Перш ніж перейти до головного питання, слід пояснити, що таке збіднений уран і броня з нього. Збіднений уран — це побічний продукт збагачення урану, необхідного зокрема для виробництва ядерної зброї. Фактично, це уран, з якого прибрали 99,8% радіоактивних частин. Те, що залишилося, несе радіоактивне випромінювання, але воно становить 60% від випромінювання природного урану, тобто є дуже незначним. Екіпаж захищений від нього спеціальним додатковим шаром захисного покриття. Для виробництва броні збіднений уран корисний своєю густиною, утричі більшою, ніж у заліза. Тому броня зі збідненого урану за однакової маси буде ударостійкішою за металеву.

Збіднений уран почали використовувати в бронюванні Abrams у 1988 році на моделі М1А1HA (HA, Heavy Armor — «важка броня»). Це було перше покоління уранової броні. У 1992 році виходить друге покоління на танках М1А2. Третя й остання на сьогодні генерація уранової броні з’явилась у 1999 році на моделі М1А2 SEP (SEP, System Enhancement Package  «пакет поліпшених систем»). Так називають періодичні пакети модернізацій від виробника Abrams.

Склад і структура броні зі збідненого урану достеменно невідомі, адже вони є військовою таємницею. Загалом, це композитна броня, схожа на Чобгем, у якій замість кераміки або разом із нею використовується збіднений уран. Принцип його дії заснований на законах фізики. Завдяки густині в понад 2,5 рази більшій, ніж у більшості металів, уран поглинає більше енергії бронебійного елемента снаряда. Така броня працює як проти підкаліберних, так і проти кумулятивних боєприпасів. Броня зі збідненого урану третього покоління заявляється як непробивна для будь-якої радянської чи російської зброї.

Танки Abrams постачаються до Єгипту, Саудівської Аравії, Іраку, Кувейту, Марокко й інших країн. На експортних моделях також відсутня броня зі збідненого урану. Майже всі оглядачі вважають, що постачання танків із цією бронею неможливе через секретність її складу. Але це не так. Наприклад, склад броні «Дорчестер» на англійських Challenger 2 також засекречений, але це не завадило анонсувати їх передачу Україні без обмежень. Насправді причина може бути внутрішньополітичною, також свою роль може грати те, що збіднений уран залишається радіоактивним матеріалом, для експорту якого теоретично потрібні законодавчі зміни. Через це навіть найближчі союзники США наразі не мають такої броні.

Тому експортні танки несуть броню типу EAP (Export Armor Package — «пакет експортної броні»). Вона може бути різного складу — існує щонайменше три конфігурації складу з кераміки, активного та динамічного захисту. М1А2 з такою бронею має орієнтовну стійкість на рівні 900 мм від кумулятивних снарядів. Це означає, що переважна більшість російських кумулятивних боєприпасів не проб’ють броню Abrams навіть без застосування збідненого урану.

Танки Abrams доведеться чекати довго з об’єктивних причин. Нині в США немає підприємства, яке може зняти уранову броню та замінити її чимось іншим. Єдиний завод із виробництва Abrams робить 12 танків на місяць. Він перевантажений замовленнями, зокрема для Польщі, яка також отримає танки без уранової броні. Тому нам доведеться зачекати, та ми впевнені, що ці танки стануть у пригоді навіть узимку 2023–2024 років.

Підсумовуючи вищесказане, ми можемо зробити висновок, що новина про отримання Україною танків Abrams без уранової броні є абсолютно очікуваною. Для обізнаних людей вона звучить так само як, скажімо, «Україна отримає танки Abrams, оснащені гарматами». І все ж ми прагнемо, щоби ви знали трохи більше та краще орієнтувались у фейках і нісенітницях, які активно насаджує російська пропаганда.

Команда Військового Віщуна дякує за те, що дочитали статтю до кінця. Якщо у вас виникнуть запитання, залишайте їх у коментарях.


Обговорення