Deep State Digest: 02 червня
Вітаємо, спільното! Входимо в це літо разом з новим випуском Дайджесту головних новин промайнувшого тижня. Одразу ж продовжимо лінію подій, які стали регулярними – удари по НПЗ та Криму. Поговоримо про шведські ДРЛВ для України та модернізовані ЗРК "Бук-М1". Окремо приділимо увагу ударам західним озброєнням по території РФ, тим самим згадаємо про тези з попереднього випуску. Залишайте відгук про цей випуск у коментарях в Telegram або в обговоренні на сайті, діліться посиланням на дайджест. Приємного читання!
Сьогодні у випуску:
- Укроборонпром розпочинає процес створення двох нових науково-виробничих обʼєднань;
- Україна планує отримувати порохи з Аргентини;
- Шведський ДРЛВ для України: нові можливості для ППО;
- Міноборони України планує отримати на закупівлю зброї додаткові 370 млрд гривень;
- Удар по нафтовому терміналу порту "Кавказ";
- Українські ЗРК NASAMS використовують ракети AIM-9X;
- Перші фото модернізовного ЗРК "Бук-М1" за програмою FrankenSAM;
- Росіяни засвітили нову модифікацію ОТРК "Іскандер-М" та пускову для авіаційних ракет Р-77№;
- Дозвіл на удари по території РФ: перші кроки до перегляду умов партнерів
Укроборонпром розпочинає процес створення двох нових науково-виробничих обʼєднань
Наглядова рада акціонерного товариства «Українська оборонна промисловість» погодила створення двох науково-виробничих обʼєднань з напрямків авіабудування та авіаремонту, а також боєприпасів та спецхімії. Визначено склад підприємств, які увійдуть до зазначених НВО.
Відповідне рішення Наглядова рада прийняла на IX засіданні.
«Це є черговим етапом трансформації Укроборонпрому в рамках реалізації оборонної реформи. Вона відкриває шлях до масштабного осучаснення української оборонки, її технологічного оновлення та робить галузь драйвером розвитку всієї вітчизняної економіки», – зазначив Генеральний директор Укроборонпрому Герман Сметанін.
У найближчий час документи, необхідні для створення зазначених обʼєднань, передадуть на погодження Кабінету Міністрів України. Одночасно з цим Укроборонпром невідкладно починає роботу з підготовки плану інтеграції підприємств у відповідні НВО.
Від себе додамо, що рішення щодо створення НВО, що спеціалізується на виробництві продуктів спецхімії є дуже важливим в умовах глобального дефіциту порохів та вибухових речовин. Загалом, саме в це стримує світове виробництво боєприпасів.
Україна планує отримувати порохи з Аргентини
Ще одним шляхом вирішення дефіциту порохів, що не оминув й Україну, є залучення неосвоєних ринків. Український уряд планує домовитися про постачання аргентинських порохів до країни, про що розповів Президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю з аргентинськими журналістами.
«У нас є дрони, системи електронного захисту, і ми хочемо розвивати це разом з Аргентиною. Ми вже вивчили деякі можливості, які має Аргентина і нам хотілося б розвивати цей тип співпраці, зробити спільне виробництво», – розповів Зеленський.
Президент підкреслив, що зараз оборонно-промисловий комплекс України стикається з дефіцитом пороху. Україна готова співпрацювати з Аргентиною у цій сфері.
В Аргентині виробництвом порохів займається завод вибухових речовин у місті Вілья-Марія, який входить до компанії Fabricaciones Militares. Окрім цього, дане підприємство також пропонує своїм клієнтам вже готові порохові заряди для 155 мм артилерії.
Шведський ДРЛВ для України: нові можливості для ППО
Цього тижня Швеція оголосила про великий пакет військової допомоги для України на суму 13,3 мільярда шведських крон (1,2 млрд доларів). До цього пакету увійшли артилерійські боєприпаси, авіаційні ракети Rb 99 (локалізації AIM-120), бронетранспортери та найголовніше – літак ДРЛВ ASC 890
Даний літак являє собою Saab 340 з встановленою РЛС типу Erieye. Дальність виявлення повітряних цілей, як зазначає розробник, сягає до 350-450 км. На додачу це повітряний пункт управління.
Якщо ми говоримо про виявлення повітряних цілей:
– винищувачі фіксуються на відстані 300 км
– крилаті ракети фіксуються на відстані 100 км
Одночасно може супроводжуватися до 300 цілей
Характеристики дійсно хороші, як і літак в цілому. Власний літак ДРЛВ це вагоме посилення для ПС України і можливостей протиповітряної оборони. Як мінімум, під час ракетних атак, у взаємодії з наявними засобами та тими, які надійдуть (F-16), кількість збитих цілей зросте. Проте, для КР такий радіус виявлення фактично обмежує роботу літака в межах однієї області або невеликого напрямку. Базуватися такий літак має або на заході України, або за її межами, у сусідній країні.
Міноборони України планує отримати на закупівлю зброї додаткові 370 млрд гривень
Рустем Умєров повідомив, що його відомство працює над рішенням Кабміну про виділення додаткових майже 370 млрд грн на закупівлю озброєння.
Окрім того, вивчаються нові можливості підтримки підприємств українського ОПК для забезпечення логістичних потреб війська та своєчасного відвантаження необхідного озброєння.
Що ж до визначення потреб війська, то МО разом з Головнокомандувачем ЗСУ Олександром Сирським постійно проводить роботу у прифронтових регіонах. "Спілкуючись на місцях з командирами бригад, саме тут найкраще відчуваються усі потреби наших військових, на які намагаємося реагувати негайно", – зазначив він.
Удар по нафтовому терміналу порту "Кавказ"
У ніч на 31 травня, підрозділи Збройних Сил України уразили нафтовий термінал в російському порту "Кавказ" у Краснодарському краї. Удар було завдано із залученням крилатих ракет "Нептун" та БпЛА. Дану інформацію підтвердили у Генштабі.
"Ураження по нафтовому терміналу в районі порту "Кавказ" було завдано кількома ракетами українського виробництва з берегового ракетного комплекса "Нептун". Комплексна операція була проведена в координації з іншими складовими Сил оборони України.
Так, ударні БпЛА Сил оборони уразили ще один нафтотермінал на території Краснодарського краю."
Черговий удар ЗСУ по російському логістичному вузлу нафтогазового сектору продовжує лінію стратегії застосування далекобійних засобів ураження, для економічного тиску та ослаблення економіки РФ.
Супутникові знімки самого терміналу були опубліковані журналістами "Радіо Свобода". Згідно з зображеннями, ушкоджень зазнала частина нафтового терміналу, розташована на території порту "Кавказ". Ступінь ураження споруди можна оцінити, порівнюючи знімки 31 травня зі світлинами, які супутник зробив днем раніше. На останніх знімках, окрім ушкоджень нафтобази, видно, що з акваторії порту прибрали великі судна. Порт «Кавказ» займає п'яте місце за вантажообігом у РФ. Що важливо, даний порт відіграє важливу роль у системі постачання ПММ на окуповані території, а саме Крим та південо-східні області.
Українські ЗРК NASAMS використовують ракети AIM-9X
Фонд United24 опублікував відео, на частині якого можна побачити роботу ЗРК NASAMS, який здійснює пуск авіаційної ракети AIM-9X. Дані ракети були інтегровані саме в комплекси третьої модифікації, передачу якої, раніше анонсували США та Норвегія.
У даному варіанті, комплекс може застосовувати широку номенклатуру ракет: AIM-120, AIM-9 та AMRAAM-ER. Відео з пуском останньої раніше з'являлося на відео Повітряних Сил України:
Дальність ураження повтіряних цілей для ракети AIM-9X при пуску з NASAMS становитиме 10-20 км на висотах до 15 км. Детальніше про комплекс ППО NASAMS ви можете дізнатися зі статті на нашому сайті або з відео.
Перші фото модернізовного ЗРК "Бук-М1" за програмою FrankenSAM
На сторінці Повітряного командування "Схід" були опубліковані фото СВУ 9А310М1 комплексу "Бук-М1" з ракетами RIM-7 з характерними ТПК
СВУ була модернізована в рамках програми FrankenSAM. Як бачимо, були внесені конструктивні зміни до механізму підйому по вертикалі. На інших двох фото – уламки збитого дрона-камікадзе "Ланцет".
В рамках програми FrankenSAM було модернізовано ряд рядянських систем. Вперше про застосування оновлених комплексів повідомлялося взимку. Тоді український ЗРК "Бук-М1" з ракетами RIM-7 вперше уразив крилату ракету.
В травні ворог опублікував перші відео з ураженням такого комплексу на фронті. Це було перше візуальне підтвердження втрати цих систем і водоночас їх наявності в ЗСУ.
Росіяни засвітили нову модифікацію ОТРК "Іскандер-М" та пускову для авіаційних ракет Р-77
В травні ворог опублкував відео цікаве присвячене 78-й річниці заснування полігону Капустин Яр. На даному полігоні проходять випробування майже усіх ракетних комплексів починаючи від РСЗВ і закінчуючи МБР. Особливу увагу привернули деякі кадри, на яких можна помітити до цього невідомі системи. Зокрема дивний варіант ракети 9М723 комплексу "Искандер-М"
На стоп-кадрі з опублікованого відео чітко видно, що ракета, яку запускають з стаціонарної випробувальної пускової установки, трохи вища ніж стандартна 9М723. У мережі одразу висловили теорію, що дальність ракети було збільшено до 700-1000 км, а то й 1500 км.
– Довжина двигуна ракети стала більшою. Скоріш за все його збільшили, відповідно для збільшення дальності польоту
– Не притаманна для "Іскандера" форма бойової частини (головна частина). Має більш гострий конусоподібний профіль, який чимось нагадує форму БЧ від ракети 9М714 комплексу "Ока".
Можливо, зміна форми чи коригування аеродинамічного профілю сприченені змінами в габаритах. При цьому, виключати збільшення дальності польоту чи зменшення маси БЧ не можна.
Окрім нової балістичної ракети, було показано цікавий варіант пускової установки для авіаційної ракети класу повітря-повітря Р-77.
Як бачимо, росіяни практикують адаптацію авіаційних ракет на наземні СПУ, зокрема у цьому випадку, Р-77 (РВВ-АЕ) встановили на модернізовану машину БМ-21 з спеціальним контейнером. Цікаво, як здійснюється наведення ракети та які елементи включені до такого "ЗРК" (або які увійдуть). Схоже це на спробу у створенні власного аналогу ЗРК NASAMS, враховуючи, що на Р-77 використовується АРЛ ГСН (9Б1348). В такому випадку, цікавить лише вибір РЛС та організація роботи такого комплексу.
Дозвіл на удари по території РФ: перші кроки до перегляду умов партнерів
Цього тижня державний секретар США Ентоні Блінкен дав офіційне підтвердження того, що Адмінітсрація президента США дала дозвіл Україні на застосування американської зброї проти військових об’єктів на території РФ.
"Упродовж останніх кількох тижнів Україна звернулася до нас і попросила дозволу використовувати зброю, яку ми надаємо для захисту від цієї агресії, включно по російських військах, які зосереджуються на російському боці кордону, а потім атакують Україну. Це – право президента, і, як ви чули, він схвалив використання нашої зброї з цією метою", – заявив держсекретар під час конференції в Празі.
При цьому мова йде про обмежений список озброєння, яке можна застосовувати у прикордонні з РФ, в першу чергу біля Харківської та Сумської областей. Підтвердженням такого дозволу стали знайдені в Бєлгородській області уламки ракет М30/31, що були випущенні українськими РСЗВ М142 HIMARS.
На даних знімках з Білгородщини можна побачити уламки американського керованого реактивного снаряду сімейства GMLRS (імовірно М30/M31, не М26) 2007 року виготовлення.
На 4 фото можемо побачити носову частину ракети "зариту" в ґрунт. На ній доволі чітко проглядається один з аеродинамічних рулів. На схемі даний блок виділений червоним (рулі сірі, машинки що приводять їх в дію - сині).
А на 2-3 фото можемо побачити наступний блок ракети, в якому можливо помітити й інерційну навігаційну систему (на схемі виділена синім). Віконечко, через яке можна побачити ІНС - це місце установки GPS-антени (на схемі зелений модуль).
Застосування даних ракет дозволить точно та якісно вражати ворожі підрозділи на російській території, не даючи їм підійти до кордону. Логістичні дороги, склади, місця розташування техніки та позиції ППО РФ опиняться у доволі небезпечному положенні через загрозу з боку українських ракет.
Обговорення –