Deep State Digest: 3 березня
Вітаємо, спільното DeepState! Завершується ще один тиждень, а це означає, що наша команда представляє новий дайджест головних подій останніх днів. Зібрали багато цікавих і хороших новин, зокрема сьогодні розкажемо про довготривалий «сушкопад», сотні тисяч артилерійських снарядів для України за чеським планом та оновлену ракету для ЗРК NASAMS із дальністю ураження до 60 км. Приємного читання!
«Сушкопад» продовжується
За інформацією Повітряних сил України із 17 лютого по 3 березня було збито:
— 11 винищувачів-бомбардувальників Су-34
— 3 винищувачі Су-35(С)
Отже, ЗСУ за 2 тижні знищили майже повну бомбардувальну ескадрилью. Здебільшого літаки збивають на східному напрямку. За цей час у мережі з’явилися супутникові знімки ймовірних місць падіння ворожої авіації на додаток до відео:
Позначені на карті місця — ділянки землі після нещодавніх пожеж. Саме в цих районах відмічено точки падіння літаків:
Про збиття літаків за допомогою ЗРК MIM-104 Patriot говорять і у VANGUARD (де раніше опублікували інформацію про застосування цього комплексу проти А-50) із посиланням на власні військові джерела.
Польоти російської авіації поблизу ЛБЗ стають дедалі небезпечнішими. Цікаво, чи знизиться інтенсивність застосування КАБів та УМПК, які запускають із Су-34. Дальність польоту цих бомб сильно залежить від висоти скидання, а що вище літак, то легше його виявити та збити.
Словаччина почала виробляти бронетранспортери 8x8 Patria AMV XP
На території Словаччини успішно запустили виробництво фінських БТР 8x8 Patria AMV XP. У 2022 році Міністерство оборони країни уклало угоду з Фінляндією про закупівлю 76 бронетранспортерів на суму 447 млн євро. Перша партія з восьми машин 8x8 Patria AMV XP була вироблена у Фінляндії, де її обладнали баштою Turra-30 з 30-мм гарматою. Згідно з контрактом, після поставки перших БТР подальше виробництво перенесли до Словаччини. Займається ним місцева компанія CSM Industry at Tisovec.
Серед стандартних бойових машин армія Словаччини отримає 10 медичних і 6 командних версій БТР.
Patria AMV XP — це покращена версія бронетранспортера Patria АМВ, який вміщає десант до десяти піхотинців і двох членів екіпажу. Захист ББМ відповідає рівню STANAG 4a/4b. Раніше заявлялося про можливість відкриття виробництва цих бронемашин в Україні за аналогією з Rheinmetall.
RTX провела випробування нового варіанта ракети AMRAAM-ER для ЗРК NASAMS
27 лютого компанія Raytheon (RTX) оголосила про успішне завершення інтеграції ракети AMRAAM-ER із розширеним радіусом дії до складу зенітно-ракетного комплексу NASAMS. У цьому варіанті дальність польоту ракети зростає до 60 км, що робить її ще більш ефективною проти широкого спектру повітряних загроз.
Випробувальний пуск було здійснено в Норвегії. Ракета AMRAAM-ER поєднує елементи двох ракет: ГСН, блок управління та БЧ від AIM-120D (C-8) і двигун від RIM-162 (виробництва Nammo). Її використовують і в Україні.
росіяни представили нову вітчизняну РСЗВ Возрождение
Новітню реактивну систему залпового вогню показали під час візиту міністра оборони РФ Сергія Шойгу на завод НВО «Сплав» у Тулі. Система отримала назву Возрождение. На відміну від класичних РСЗВ російського виробництва, ця машина використовує пакетне заряджання блоків із різними калібрами ракет.
На фото можна побачити декілька варіантів контейнерів з РС:
- 122-мм на 25 снарядів
- 220-мм на 8 снарядів (зокрема для РСЗВ ТОС-1/2)
Така концепція давно використовується у світі, наприклад, для M142 HIMARS, PULS, K239 тощо. Її головна перевага: швидкість перезаряджання й універсальність.
За словами генерального директора Ростеха, РСЗВ Возрождение була створена на базі вже існуючої системи дистанційного мінування Земледелие — у машин ідентичне шасі (КамАЗ 63501) і бойовий модуль.
Польський замінник БРДМ-2
28 лютого міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш і його заступник взяли участь у церемонії підписання рамкової угоди з компанією AMZ-Kutno S.A. про постачання легких броньованих розвідувальних транспортерів Kleszcz (LOTR). Міністерство оборони планує придбати майже 300 таких машин на заміну застарілим БРДМ-2 у 2025-2035 роках.
LOTR Kleszcz розроблено в межах проєкту «Легкий броньований розвідувальний транспортер» консорціуму в складі AMZ-Kutno S.A. (лідер), Військового інституту хімії та радіометрії, Військового інституту зв’язку та Військового інституту технологій озброєння. Загальна вартість проєкту склала 36,45 млн злотих.
Машина Kleszcz стане на озброєння розвідувальних підрозділів Сухопутних військ і має забезпечити можливість проведення операцій за будь-яких погодних умов та в будь-який час протягом п’яти днів. Екіпаж машини складається з розвідувальної групи в складі п’яти солдатів. LOTR Kleszcz здатний транспортувати екіпаж разом з особистим і розвідувальним обладнанням, а також надавати вогневу підтримку дистанційно керованим модулем компанії Kongsberg із кулеметами калібру 12,7 мм або 7,62 мм.
Kleszcz/Bóbr-3 — це плаваючий броньований колісний транспортері з колісною базою 4x4 та двигуном потужністю 240 кВт. Броньований несучий корпус базової версії забезпечує балістичний захист на рівні 2 за стандартом STANAG 4569 і захист від мін на рівні 2а. Додаткове бронювання підвищує балістичний захист до рівня 3, а захист від мін — до рівня 3a.
Цікаво дізнатися, наскільки ефективними будуть ці бронемобілі для безпосередньої розвідки на полі бою в умовах сучасної війни та чи не є більш практичним рішенням розширення закупок БПЛА-розвідників.
Модернізація ППО Польщі триває: розпочато другий етап програми Wisla
Польща закуповує нові ЗРК в рамках програми WISLA. У межах угоди країна закуповує в США систему IBCS і готується придбати 6 батарей ЗРК Patriot та 23 комплекси CAMM.
Ціна контракту складає 2,5 млрд дол. США. Раніше повідомлялося про плани Польщі щодо закупівлі комплексів ПРО/ППО в США. Тоді мова йшла про 8 батарей ЗРК MIM-104 Patriot, ціна яких складає 15 млрд дол. США. Нинішня рамкова угода поки передбачає лише закупівлю системи управління IBCS для інтеграції усіх комплексів ППО та ПРО в єдину систему (тобто вона дозволить налагодити ефективну взаємодію Patriot і CAMM).
Українська компанія Inguar презентувала свій перший бронеавтомобіль класу MRAP Inguar-3
Inguar-3 – це вітчизняний MRAP, який відповідає стандарту бронювання 3a/3b за класифікацією STANAG 4569. Модульна броня включає сталеві та алюмінієві плити, які забезпечують захист від стрілецької зброї (7,62×51) та уламків артилерійських боєприпасів. Модульна конструкція броні дозволяє демонтувати алюмінієві панелі та доволі швидко їх замінювати.
Наявний протимінний захист, завдяки якому машина здатна витримувати підрив на протитанковій фугасній міні масою до 8 кг вибухівки (ТМ-62). Також є додаткове бронювання підкапотного простору двигуна.
Inguar-3 може мати багато варіантів із різним озброєнням і спеціалізацією. Також передбачена версія з шасі 6x6, на якій можна змонтувати блок РСЗВ, кран, пускові для БПЛА або артилерійську установку:
У салоні встановлено камери переднього, заднього та бокового огляду замість зовнішніх дзеркал, а також камеру нічного бачення. Броньована машина має системи автоматичного пожежогасіння з оптичними датчиками, фільтрації повітря від хімзараження, обігріву салону, кондиціонування повітря. Також передбачено модуль РЕБ із можливістю конфігурування частот.
Європейські союзники прагнуть зібрати фонд у розмірі 1,5 млрд доларів для озброєння України в умовах паралічу США
Європейські країни прагнуть зібрати суму близько 1,5 млрд доларів для постачання Україні артилерійських снарядів із третіх країн. Чеська Республіка очолює цей альтернативний план придбання боєприпасів за межами Європейського Союзу. Цей вимушений план став відповіддю на затримки в спільному виробництві партнерів по співтовариству та, перш за все, на тривалу стагнацію американської допомоги в Палаті представників.
Саме тому президент Чехії Петер Павел, колишній генерал, який обіймав високу посаду в НАТО, минулих вихідних шокував делегатів Мюнхенської конференції з безпеки, коли заявив, що Прага визначила країну, яка не є членом ЄС, з 500 000 снарядів калібру 155 мм і 300 000 снарядів калібру 122 мм, що можуть бути доставлені за кілька тижнів, якщо вдасться швидко знайти для цього фінансування.
Глава європейської дипломатії Жозеф Боррель заявив, що до кінця 2024 року річні виробничі потужності Європейського Союзу зростуть до 1,4 млн снарядів, перевершивши показники Сполучених Штатів, які, як очікується, досягнуть 1,2 млн наступного року. Європейці поставили собі за мету до березня цього року відправити Україні 1 млн снарядів із власних запасів, виробництва і закупівель за кордоном, але, найімовірніше, досягнуть лише половини цієї цілі.
Що стосується потреб України, то міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив у понеділок своїм колегам із ЄС, що Україна потребує 2,5 млн артилерійських снарядів цього року, але досі отримала лише 400 000. Українські війська вже змушені різко скоротити артилерійський вогонь, що заважає їм відбивати російські атаки. Найяскравішим відображенням цих умов є перехід Авдіївки до рук Росії.
Президент Володимир Зеленський пояснив цю поразку браком боєприпасів. У цьому контексті аналітики Франц-Штефан Гаді та Міхаель Кофман у звіті для Міжнародного інституту стратегічних досліджень дійшли висновку, що Україні потрібно від 75 000 до 90 000 артилерійських снарядів на місяць, «щоби вести війну в оборонному режимі, і більш ніж удвічі більше (від 200 000 до 250 000) для великого наступу». Вони пояснюють, що зараз «західна коаліція залежить насамперед від запасів США, щоби підтримувати нижню межу цих потреб, і не має боєприпасів для підтримки великого наступу наступного року».
Цікаво, що нещодавно стало відомо про те, що Бельгія виділить 200 млн євро (216 млн дол. США) на очолювану Чехією ініціативу щодо закупівлі артилерійських снарядів для України за межами ЄС. Про це повідомив прем’єр-міністр Бельгії Олександр Де Кроо.
Обговорення –