Deep State Digest: 10 березня

Deep State Digest: 10 березня

Вітаємо, спільното DeepState!

Закінчується другий тиждень весни і наша команда пропонує переглянути збірку головних новин та подій за останні 7 днів. Розповімо про новий етап реалізації чеського плану по артилерійським боєприпасам для України, розглянемо російську копію GLSDB для РСЗВ «Торнадо-С», переглянемо відео знищення чергового російського корабля в Криму, поговоримо про ГУР в Судані та ще багато цікавого.

Зміст:
- Чеський план по боєприпасам для України на стадії реалізації
- Україна почала застосовувати бомби AASM-250 «Hammer»
- У 2024 році, в серійне виробництво піде російський дрон-камікадзе «Скальпель»
- росіяни вперше застосували аналог американського GLSDB під назвою УМПБ Д-30СН
- Морські безпілотники знищили ворожий патрульний корабель «Сергей Котов»
- Завод «шахедів»
- Польща отримала перший ДРЛВ СААБ
- ГУР в Судані

Чеський план по боєприпасам для України на стадії реалізації

Президент Чехії Петр Павел 7 березня заявив, що Україна отримає 800 000 снарядів протягом декількох тижнів, оскільки 18 країн-донорів пообіцяли надати фінансування.

Також, наступного дня прем'єр-міністр Чеської Республіки, Петр Фіала, уточнив: «Нам вдалося зібрати достатньо грошей, щоб купити першу партію з 300 000 артилерійських снарядів. Однак наша мета – поставити набагато більше! Ми продовжуємо шукати партнерів, щоб і надалі підтримувати Україну в її відважній боротьбі з російським агресором!», - додав він у соціальній мережі Х.

Financial Times раніше повідомляла, що Прага намагається зібрати 1,5 мільярда доларів, щоб придбати боєприпаси для Україні.

Україна почала застосовувати бомби AASM-250 «Hammer»

4 березня, Командувач Повітряних сил України опублікував відео з застосуванням французької коригованої авіаційної бомби AASM-250 «Hammer». У самому відеоряді є і фото самої бомби з написом: «За дітей Одеси. З ненавистю Без поваги».

0:00
/0:21

Про передачу авіаційних бомб AASM Україні оголосили у січні 2024 року, коли міністр оборони Франції повідомив про передачу неназваних бомб.

Akela Freedom - AASM 250 HAMMER

AASM– це сімейство французьких коригованих авіабомб, що оснащується спеціальними модульним комплектами, які роблять звичайні бомби керованими. Комплект AASM складається з двох основних частин: ГСН (модуль наведення) та ракетний двигун (хвостова частина).

Є 3 типи можливих головок самонаведення:

  • ІНС+GPS (проти статичних цілей, фортифікацій, будівель);
  • Інфрачервона ГСН (Дозволяє більш точніше вражати цілі);
  • Комбінована напівактивна ГСН (Вражає рухомі цілі).

Комплекси AASM головним чином монтуються на бомби типу Mk.82, Mk.83 та Mk.84, з вагою 2 250, 500 та 1000 кг. Дальність ураження цілей коливається залежно від висоти скидання– 15-70 км.


У 2024 році, в серійне виробництво піде російський дрон-камікадзе «Скальпель»

Про це повідомили виробники дрона-камікадзе. Даний безпілотник має скласти повноцінну конкуренцію вже існуючого «Ланцету», проте є питання щодо його «начинки» та можливостей, які зараз можуть бути дещо обмеженими, через брак досвіду.

Дрон повторює конструкцію свого «родича», при цьому має одну особливість – універсальний відсік під БЧ. Даний відсік (125×650 мм) вміщає до 5 кг корисного навантаження. Вага дрона–10,5 кг. Дальність ураження цілей становить до 40 км, при швидкості 120 км/год. Також розробники визнають, що в своєму виробі використовують іноземні компоненти

0:00
/1:52

Раніше, окупанти вже випробовували даний БпЛА, застосувавши безпосередньо у зоні бойових дій. Під час пробного пуску оператори втратили керування над безпілотником.

росіяни вперше застосували аналог американського GLSDB під назвою УМПБ Д-30СН

З'явились фото невідомої до цього «вундерваффе». УМПБ Позиціонується даний виріб для КАБ калібру 300 мм і теоретично, його допустимо застосовувати з РСЗВ «Смерч/Торнадо – С». Можна припустити, що у даному виробі використовуються деякі елементи (9Б706.1) від реактивних снарядів «Торнадо» (9М544).

Незважаючи на це, запускали її з літака, оскільки на бомбі присутнє кріплення під пілон.

Даний КАБ був виготовлений у лютому 2024 року. Точні ТТХ не відомі, оскільки інформації вкрай мало. Теоретично, УМПБ можуть обладнати двигуном для збільшення дальності.

Морські безпілотники знищили ворожий патрульний корабель «Сергей Котов»

В ніч на 5 березня було уражено патрульний корабель проєкту 22160 «Сергей Котов» зі складу ЧФ РФ. Пізніше ураження підтвердило ГУР МО. Відео з місця події (Феодосії) з'явились у російських пабліках.

0:00
/0:15

Російський корабель був атакований дроном Magura V5 (5 одиниць). Саме судно не мало потужного озброєння, окрім як  76-мм артилерійську установку АК-176МА.


Завод «шахедів»

Вперше було показано російський завод, де відбувається ліцензійне виробництво іранських ударних безпілотників типу Shahed. На відео, що демонструє конвеєр на заводі, можна побачити багато десятків безпілотників Shahed, які в Росії називають «Герань».

Відео, тривалістю всього 17 секунд, почало ширитися в інтернеті 5 березня. Зрозуміло, що мова йде про фабрику, розташовану в Єлабузі, на південному сході Росії, в Татарстані.

0:00
/0:16

Судячи з фото, РФ робить акцент саме на виробництві копії БПЛА Shahed-236, що має вищі ТТХ, аніж його зменшений варіант - Shahed-231. Безпілотники, показані на відео і пов'язаних з ним фотографіях, очевидно, все ще перебувають на стадії збірки, на них не встановлено силові установки і авіоніка (і, ймовірно, боєголовки), але загальна кількість їх вражає.

Також на відео можна помітити два кольори планерів безпілотників: світло-сірий і темно-сіро-вугільний. Чорне забарвлення, яке можна побачити на іранських «Шахедах», оптимізоване для нічних операцій. Це зменшує візуальну помітність. Крім того, раніше вже з'являлися дані про те, що російські «нічні шахеди» можуть використовувати якесь радіопоглинаюче покриття, що додатково ускладнюють їх виявлення.


Польща отримала перший ДРЛВ СААБ

Зображення

Павел Бейда повідомив, що перший з двох закуплених літаків вже прибув до Польщі.

Рішення про закупівлю двох літаків було прийнято в середині 2023 року. На початку березня, під час зустрічі за участю очільника польського міністерства оборони та його шведського колеги, відбулася офіційна передача літаків. Загальна вартість угоди, підписаної зі Швецією, становить 230 мільйонів злотих (близько 55 мільйонів доларів), що еквівалентно приблизно 115 мільйонам злотих за кожен літак, включно з пакетом матеріально-технічного забезпечення і навчанням екіпажів.

«Перший з двох літаків раннього виявлення Saab 340 AEW прибув до Польщі. Ми продовжуємо процес передачі літака, який передує передачі його Збройним силам», - написав Бейда у своєму Твіттері.


ГУР в Судані

Стало відомо про роботу підрозділів ГУР в Судані. За інформацією видання The Wall Street Journal, допомоги у української сторони попросив правитель країни Абдель Фаттах аль-Бурхан, що перебував у небезпечному становищі через значні сили повстанського угрупування «Сил швидкого реагування», що підтримуються та фінансуються Росією.

Перша група українських військових у складі 100 бійців прибула до Судану на чартерному літаку в середині серпня минулого року. Вона складалася переважно з бійців підрозділу «Тимура».

Першим завданням розвідників стала допомога в евакуації Абделя Фаттах аль-Бурхана зі столиці Хартума, котра була оточена бійцями «Сил швидкого реагування».
Користуючись поганою оснащеністю «провагнерівських» повстанців, українські військові зосередились на проведенні нічних операцій із застосуванням пристроїв нічного бачення та нічних дронів.

Надалі наші підрозділи змінювались, але задачі залишались схожими – протистояння повстанцям за допомогою усіх можливих методів. У тому числі ГУР із собою привезли FPV-дрони.



Обговорення