Deep State Digest: 14 квітня

Deep State Digest: 14 квітня

Вітаємо вас, спільното DeepState!
Минув черговий тиждень, а ми як завжди будемо ділитися з вами найцікавішими новинами. Цього разу поговоримо про нову гіперзвукову ракету для ВПС США, чергові випробування російської МБР комплексу "Тополь-М" та масований ракетний удар Ірану по Ізраїлю. Приємного читання!

Сьогодні у випуску:
- росіяни провели успішний пуск МБР комплексу "Тополь-М";
- Lockheed Martin представили перспективну багатоцільову гіперзвукову ракету повітряного базування – MAKO;
- росіяни застосували новий тип наземної безпілотної платформи;
- Сезон полювання на "Бастион" відкритий;
- Німеччина передасть Україні додаткову батарею ЗРК "Patriot" та ракети до вже наявних;
- Іран атакував Ізраїль: БпЛА типу Shahed та крилаті ракети вперше були застосовані проти Ізраїля;
- Оновлена експозиція в Національному військово-історичному музеї України

Росіяни провели успішний пуск МБР комплексу "Тополь-М"

МО РФ опублікувало відео з запуском ракети РС-12М2 комплексу "Тополь-М" з полігону Капустин Яр, внутрішньою трасою до полігону Сари-Шаган. Випробування здійснювали 12 квітня у День Космонавтики.

0:00
/0:14

Даний пуск проводився в рамках державних випробувань перспективних ракетних комплексів, а також підтвердження надійності ракет, що перебувають на озброєнні. За весь час перебування комплексу у строю було проведено щонайменше 18 пусків, з яких тільки один невдалий.

0:00
/1:02

Є доволі цікаві відомості про процес розробки комплексу "Тополь-М". Зазначається, що роботи спочатку проводило КБ Південне (для першого варіанту ракети) на території України, проте у 1992 році роботи перенесли на територію РФ. Також цікаво, що не дивлячись на тогочасний розвал всіх інституцій та зупинку фінансування армії, на Ракетні Війська Стратегічного Призначення гроші були завжди. Розробка цього комплексу вартувала близько 150 мільярдів рублів за курсом 1992 року. На фото можна порівняти вигляд ракети комплексів "Тополь-М" та "Тополь" відповідно.

Lockheed Martin представили перспективну багатоцільову гіперзвукову ракету повітряного базування – MAKO

На стенді Lockheed Martin на виставці Sea Air Space 2024, було представлено макет гіперзвукової ракети MAKO. Заявлено, що ракета є багатоцільовою, відповідно може застосовуватися як проти наземних, так і проти надводних цілей. Спочатку планується інтегрувати MAKO на винищувачі F-35, але в перспективі більша кількість літаків авіапарку ВПС США зможе застосовувати цю ракету.

Про тип двигуна нічого не відомо, але можемо припустити, що він може бути подібним до тих, які використовуються в AGM-183 або OpFires. В перспективі ці ракети зможуть бути інтегрованими не лише на американські чи європейські винищувачі, а й на наземні та надводні платформи. Старший менеджер програми заявив, що MAKO вже готова до випробувань і може швидко піти в серійне виробництво. Детальніше про гіперзвукову зброю можете починати у нашій статті.

Росіяни застосували новий тип наземної безпілотної платформи

З'явилося відео з новим представником наземних безпілотників ЗС РФ – роботом для дистанційного мінування. На гусеничну платформу монтується дев'ять комплектів ПКМ-1 з протипіхотними мінами, які викидає на відстань у 35 метрів. Ціна одного безпілотника – 355 000 рублів (~3855$). Не пройшло багато часу, як українські військові вже успішно знищили його. Бійці 44-ї ОМБр уразили безпілотник за допомогою скиду з дрона.

0:00
/0:58

Безпілотні платформи набирають популярність і надалі їх буде лише більше, оскільки такі машини можуть виконувати небезпечні завдання, тим самим зберігаючи життя військовим.

Сезон полювання на "Бастион" відкритий

Бастіон-П»: що відомо про рухомий береговий ракетний комплекс окупантів –  АрміяInform

Очільник Мінцифри Михайло Федоров заявив, що українська розвідка шукає ворожі БРК "Бастион" в Криму. Причина тому – з даного комплексу здійснюють пуск гіперзвукових ракет 3М22 "Циркон", якими до цього атакували Україну.

Россия провела испытательный пуск гиперзвуковой ракеты «Циркон»

Одним з ефективних способів протидії цим ракетам є знищення наземних пускових установок, враховуючи проблематику перехоплення та запасу зенітних ракет. Допомогти розвідникам можна через чат-бот "єВорог", надіславши інформацію про місце дислокації чи пересування машин.

Нагадаємо, що пуск ракет 25 березня відбувався з позицій БРК “Бастион” на мисі Тарханкут (АР Крим). Приблизна відстань до Києва — 580 км. Сили ППО вперше зафіксували ракети 3М22 “Циркон” над Миколаївською областю, а пізніше над Кіровоградською. На маршовій та термінальній ділянці польоту швидкість ракети сягала 6-6.4 Мах. Приблизно за 5-6 хвилин досягнули столиці і були перехоплені зенітниками батареї ЗРК MIM-104 “Patriot”. Детальніше про ГЗКР "Циркон" у нашій статті.

Німеччина передасть Україні додаткову батарею ЗРК "Patriot" та ракети до вже наявних

Patriot

Міністерство оборони ФРН оголосило, що передасть Україні додаткову батарею ЗРК MIM-104 "Patriot", яка стане вже 3 по рахунку. Разом з нею буде передано зенітні ракети, дефіцит яких вже спостерігається через постійні ракетні атаки.

Уничтожение ЗРК Patriot - правда ли россияне поразили две установки на Востоке Украины - 24 Канал

Дане рішення є логічним і очікуваним, враховуючи заяву очільника МЗС України Дмитра Кулеби:

"Німеччина як голова коаліції протиповітряної оборони ініціює негайний аналіз усіх наявних не лише у союзників, а й взагалі у світі, батарей Patriot та інших систем протиповітряного захисту, та що можна зробити, які комбінації збудувати, щоб ці батареї були доставлені в Україну"

Сьогодні виникає потреба саме боєкомплекту, себто зенітних ракет, яких гостро не вистачає, тоді як питання з пусковими установками наразі не настільки критичне. Американські ЗРК типу NASAMS використовують авіаційні ракети AIM-9 та AIM-120, які легше знайти серед європейських країн, аніж ЗКР до комплексів Patriot чи IRIS-T SLM.

ЗРК IRIS-T SLM: що відомо про комплекс, особливості та технічні  характеристики
Порівняння SLM та SLS версії (с) Факти

Іран атакував Ізраїль: БпЛА типу Shahed та крилаті ракети вперше були застосовані проти Ізраїля

0:00
/0:08

Вночі з 13 на 14 квітня відбулася найбільша в історії комбінована атака ракет і БПЛА по території Ізраїлю. Вона стала відповіддю Ірану на удар Ізраїлю по іранському консульству в Дамаску. У масованій атаці по єврейській державі брали участь збройні сили Ірану, Корпус вартових ісламської революції, а також іранські проксі з Лівану, Сирії, Іраку та Ємену.

На тлі затяжної двотижневої підготовки Ірану до удару відплати, а також переговорного процесу, що відбувався разом із нею, країнами близькосхідного регіону і союзниками Ізраїлю (зокрема зі США), почали ширитися чутки про те, що наближається ледь не Третя світова війна. Але, фактично ж, перси самі назвали цю подію ляпасом.

Насамперед він мав пропагандистський ефект, її метою було руйнування образу Ізраїлю як "безкарного хулігана", який знищує ворожих військових діячів і політиків в інших державах, а також постійно здійснює ракетно-бомбові удари по сусідніх країнах. Найяскравіший приклад тому - активність ЦАХАЛ у Сирії, де протягом останніх десяти років ВПС Ізраїлю планомірно атакують об'єкти, імовірно пов'язані з іранським КВІР. Тепер же Ізраїлю завдано насамперед репутаційної шкоди, і уряд держави не зможе залишити цю подію без уваги. Офіційний Тегеран заявив, що не зацікавлений в ескалації конфлікту, але в разі продовження військової агресії Ізраїлю відповість ще масштабніше. Іранський корпус вартових ісламської революції (КВІР) заявив, що удар був успішним. Глава Генштабу ЗС Ірану повідомив, що операцію "Правдива обіцянка" здійснено. Її метою були інформцентр на кордоні Ізраїлю і Сирії та ізраїльська авіабаза "Неватім". Водночас Ізраїль стверджує, що більшість ракет і БПЛА було збито, а наслідки від атаки незначні.

0:00
/0:05

Перехоплення іранської ракети за допомогою комплексу ПРО Arrow 2/3

Якщо ж говорити про масштаби атаки, то тут оцінювати досить складно. Наразі є інформація виключно від ізраїльської сторони, яка заявляє про використання Іраном і його проксі 170 безпілотників, 30 крилатих ракет і 120 балістичних ракет. Останнє твердження викликає вкрай великі сумніви. Поки що відповідні дії Ізраїлю полягають у бомбардуванні південної частини Лівану, контрольованого проіранським рухом "Хезболла", і нанесенні ударів по аеропорту Дамаска. Джо Байден проведе консультації із союзниками по G7 для відповіді на атаку Ірану. Водночас чиновники США побоюються дій Ізраїлю у відповідь і подальшої ескалації. Повідомляється, що американський президент попередив Біньяміна Нетаньяху про те, що США не братимуть участі в операціях Ізраїлю проти Ірану.

Термінове засідання Радбезу ООН з ініціативи Ізраїлю відбудеться 14 квітня, у другій половині дня. Тож Третя світова і Армагедон (принаймні поки що) скасовується.

Оновлена експозиція в Національному військово-історичному музеї України

0:00
/0:12

Наостанок хочемо поділитися фото з оновленої експозиції в Національному військово-історичному музеї України у Києві. Окрім уже звичного для всіх БпЛА Bayraktar TB2 та безпілотників українського виробництва типу Лелека-100, Фурія, Shark та інші - тут можна побачити багато цікавих експонатів.

Зокрема, це вітчизняний 60-мм міномет КБА-118 та артилерійські снаряди калібру 152, 125 та 122-мм. Присутні макети дійсно важливого для цієї війни озброєння – протикорабельної ракети Р-360 "Нептун" та САУ 2С22 "Богдана 2.0" на шасі МАЗ з кабіною від "Української бронетехніки".

Думаємо, найбільше вашу увагу привернуть макет морського дрона "Magura V5" та FPV-дрон з кустарною БЧ, яку виготовили з каналізаційної труби та обклеїли патронами:

На окремому стенді представлені протипіхотні та протитанкові міни українського виробництва, зокрема ПВП-50, яка є аналогом радянської МОН-50. Інші вироби є аналогами МОН-100, МОН-200 та ТМ-62П.


Обговорення