Deep State Digest: 24 червня
Вітаємо, спільното! Розпочинаємо новий тиждень з підбірки головних подій та новин минулого тижня, адже пригадати є що. Особливо нашу увагу привернула оборонна виставка Eurosatory 2024, на якій провідні світові виробники озброєння продемонстрували багато нових проєктів, бронемашин, РСЗВ та інших виробів. Нова німецька РСЗВ GMARS, український баражуючий боєприпас, що був охрещений аналогом "Ланцета" та французькі реактивні снаряди. Підкріпимо це все новиною про розгортання виробництва 155-мм артилерійських снарядів на території України, новими оборонними угодами та випробуваннями нової 105-мм американської САУ в Україні. Залишайте відгук про цей випуск у коментарях в Telegram або в обговоренні на сайті, діліться посиланням на дайджест. Приємного читання!
Сьогодні у випуску:
- DeepState на виставці Eurosatory 2024;
- Підприємство Northrop Grumman планує виробляти боєприпаси в Україні;
- На виставці Eurosatory 2024 українські компанії підписали значну кількості угод, п'ять з них АТ "Укроборонпром";
- Rheinmetall рветься на схід;
- Данія підготувала 19 пакет допомоги для України;
- Зустріч з американською делегацією щодо питань розвитку українського ОПК;
- Український Ланцет?
- США передали Україні 105-мм САУ "2-CT Hawkeye MHS"
- Rheinmetall та Lockheed Martin представили концепт майбутньої РСЗВ GMARS, яка має надійти на озброєння Бундесверу;
- Французький реактивний снаряд майбутнього.
DeepState на виставці Eurosatory 2024
Одразу поділимося власними фото з оборонної виставки Eurosatory 2024 в Франції, де особливо нашу увагу привернули стенди українських виробників та ціла алея німецького концерну Rheinmetall. Отож, давайте дивитися.
Цього року німецькі зброярі привезли багато нових зразків техніки. Серед них - зенітні установки Skyranger 35 та Skyranger 30 на шасі Leopard 2, Lynx KF41 і БТР Boxer. Поміж них є уже знайомі нам БМП Lynx і танк Panther KF51.
Щодо українського стенду, то тут ми зустріли багато як уже знайомих виробів, так і таємничі екземпляри. Традиційно бачимо вітчизняну САУ "Богдана", бронемашини "Новатор" та РЛС П-18С. Біля них красуються розвідувальні БпЛА.
Лінійку безпілотних систем доповнюють наземний дрон (універсальна мобільна платформа) "Равлик" та безпілотний катер "Magura V5". Якщо з другим ми вже добре знайомі, то "Равлик" варто детально оглянути. Фактично перед нами універсальна роботизована платформа, яку можна легко адаптувати під різні потреби. Ця гнучкість поширюється і на встановлення різних модулів озброєння, починаючи від кулеметів 12,7 мм і закінчуючи гранатометами калібру до 40 мм.
Залишили по собі багато питань вироби компанії Destinus – крилата ракета та дрон-камікадзе, підвішені над стендом. Ймовірно, компанія розгортає спільне виробництво своїх виробів з Україною.
Підприємство Northrop Grumman планує виробляти боєприпаси в Україні
На виставці EUROSATORY 2024 представники Northrop Grumman повідомили, що їх компанії планує виробляти боєприпаси середнього калібру в Україні в рамках проекту, який фінансуватиметься в "українських доларах".
Хоча кілька європейських оборонних компаній вже взяли на себе зобов'язання щодо розгортання масштабних виробничих програм в Україні, угода про спільне виробництво з Northrop є першою публічно визнаною угодою між американським оборонним лідером і українським урядом щодо виробничого проекту в Україні.
Директор з міжнародного бізнесу в секторі оборонних систем компанії Northrop, Дейв Бартелл, сказав:
"Ми працювали, як ви знаєте, в Україні над виробництвом боєприпасів середнього калібру. Це наш перший проект, який оплачується українськими доларами. Ми прагнемо розширити його на танкові і боєприпаси калібру 155 мм, інші боєприпаси, коли знайдемо інноваційні процеси".
Підтвердження угоди відбулося під час обміну думками між Бартеллом і Стенлі Брауном, головним заступником помічника держсекретаря США з військово-політичних питань, під час виступу Брауна на виставці озброєнь Eurosatory в Парижі.
Бартелл не деталізував план спільного виробництва, а компанія Northrop відмовилася від коментарів. У своєму виступі Браун наголосив на новій програмі Державного департаменту США з розвитку оборонних підприємств в Україні, яка інвестує 2 мільярди доларів в оборонно-промислову базу України і може відкрити двері для американсько-українського спільного виробництва.
На виставці Eurosatory 2024 українські компанії підписали значну кількості угод, п'ять з них АТ "Укроборонпром"
У Парижі завершується одна з найбільших міжнародних виставок оборонної індустрії. Важливо, що українські підприємства не лише представляють на ній свої розробки, але й підписують конкретні документи щодо майбутнього партнерства з іноземними підприємствами.
Компанія Thales підписала на виставці Eurosatory три угоди з українською промисловістю.
Дві угоди стосуються одного з підприємств Концерну Укроборонпром:
- Перша угода оголошує про намір Thales створити спільне підприємство в Україні, яке сприятиме постачанню та експлуатації обладнання для портфеля оборонних систем Групи, включно із засобами радіоелектронної боротьби, а також обладнанням тактичного зв'язку, системами протиповітряної оборони та радарами.
- Друга угода стосується засобів радіоелектронної боротьби, в рамках якої Thales забезпечить широке технічне обслуговування, випробування і спеціалізовану підготовку. Ця угода спрямована на розвиток місцевого потенціалу технічного обслуговування в Україні, що дозволить скоротити цикли ремонту і технічного обслуговування та забезпечить найкращу оперативну готовність.
Також підприємства Концерну "Укроборонпром" підписали ще ряд договорів:
- Третя угода, з Hexadrone, регулює співпрацю щодо спільного виробництва безпілотного авіаційного комплексу.
- Четверта угода – це договір про співпрацю щодо встановлення та тестового використання навігаційних систем Exail на радарах українського виробництва.
- П’ята угода – меморандум про взаєморозуміння з Arquus. Документ стосується обслуговування та модернізації бронетехніки.
Що ж до приватних структур, то:
- В окремій, третій угоді, підписаній з українською компанією FRDM, що спеціалізується на БПЛА та виготовляє легендарні R-18. Thales має намір спільно з FRDM розробити і виготовити безпілотний літальний апарат ударного класу.
- Окрім того, французька асоціація GICAT підписала меморандум про співпрацю з об’єднанням Технологічні сили України.
Цікавим є той факт, що фактично всі згадані підприємства є французькими. Враховуючи попередні домовленості з української оборонної промисловості з KNDS, можна зробити висновок, що Франція дуже активно включається у розбудову української оборонної промисловості і є одним з ключових партнерів. Крім того, заслуговує інтересу й готовність французьких підприємств створювати спільні продукти з українськими колегами.
Rheinmetall рветься на схід
21 червня на ЕП вийшла стаття про те, як Rheinmetall розширює свої виробництва, у тому числі й в Україні. Матеріал є доволі об'ємним, тому нижче подаємо ключові тези:
- У часи світової нестабільності Rheinmetall розбудовує глобальну мережу виробництва зброї. Частиною цієї мережі стане й Україна. Опанування українського ринку та виробництво тут озброєнь компанія зробила частиною своєї стратегії.
– Чому саме Україна? Окрім дешевої, порівняно з країнами ЄС, робочої сили та багатої пострадянської виробничої бази, тут один з ключових ринків збуту озброєнь, на якому німецька компанія заробляє. За даними SIPRI, Україна є третьою країною у світі за обсягом імпорту озброєнь.
- Щоб закріпитися на українському ринку, західним компаніям потрібно щонайменше відкрити центри для ремонту своєї техніки ближче до фронту, а щонайбільше – виробляти її всередині країни для місцевих замовників. Саме таким шляхом пішов Rheinmetall. У своїй презентації для інвесторів керівництво прямо говорить, що прагне стати "варіантом №1 для української армії".
- В Україну німецький концерн заходить рішучіше, ніж інші західні компанії. Поки безліч великих гравців перебувають на стадії меморандумів, німці вже відкрили в Україні своє перше підприємство.
- Нові українські підприємства перш за все будуть задовольняти потреби фронту, але згодом матимуть перспективу заробляти на експорті.
- Планується відкрити три підприємства. Вони спеціалізуватимуться на виробництві та ремонті систем ППО, ремонті та збиранні бронетехніки й випуску боєприпасів.
- Персонал для нових заводів навчають у Німеччині. Перші співробітники вже повернулися в Україну, готується база для подальшого навчання українців.
- Найважливішим серед нових підприємств стане завод з виробництва боєприпасів, на якому Rheinmetall вироблятиме "шестизначну" кількість снарядів на рік. Найдефіцитніший компонент для боєприпасів – порохові заряди – компанія теж вироблятиме в Україні. Наразі в країні немає підприємств, які виробляють 155-міліметрові снаряди і порох до них. Заступник міністратегпрому Сергій Боєв повідомляє, що проект перебуває на стадії замовлення обладнання і укладання угод, тому до початку виробництва може пройти ще 3-4 років.
- Підприємство для систем ППО поки на стадії планування. За словами директора концерну, воно запрацює через рік-два. Мова може йти про ремонт та виробництво 35-міліметрових зенітних систем Skyranger та Skynex, які вже використовують Сили оборони.
- Третє, бронетанкове підприємство, яке Rheinmetall створив на потужностях УОП, уже запрацювало. У червні відкрився німецький цех з ремонту бронемашин Marder і танків Leopard 1. Там також можна виробляти БТР Fuchs та БМП Lynx. За словами Боєва, спочатку в Україні облаштують складання машин з імпортних компонентів. Згодом підприємства "Укроборонпрому" можуть навчитися виробляти частини цих бронемашин та поглиблять локалізацію. Також не виключена поява регіональних модифікацій із українським обладнанням на борту. У Rheinmetall повідомили, що планують поставити перші нові машини українській армії у 2024 році.
Данія підготувала 19 пакет допомоги для України
Повідомляється, що Данія готова надати Україні 19-й пакет допомоги, що містить різні угоди з країнами-союзниками про закупівлю та передачу продукції оборонної промисловості.
Конкретна сума, витрачена на ці закупівлі, не розголошується. Пожертви включають допоміжні матеріали для винищувачів F-16, які планується поставити влітку. Міністр оборони Троельс Лунд Поульсен обговорив це питання з Комітетом з питань зовнішньої політики.
Раніше було зарезервовано 1,2 млрд данських крон (близько 170 млн доларів) для пожертв на українську оборонну промисловість. Механізм реалізації цієї допомоги минулого тижня був узгоджений на засіданні Рамштайн і зафіксований у меморандумі, який підписали Мінстратегпром та Міноборони з данським МО. Очікується, що перша закупівля буде розпочата вже влітку. А прямі інвестиції в ОПК, як очікується, теж розпочнуться влітку. Це зробить Данію першою країною, яка безпосередньо інвестує в українські оборонні компанії.
Кошти на ці заходи надходять з Ukrainefonden, який виділив майже 65 мільярдів данських крон на військову підтримку України з 2023 по 2028 рік, з яких понад 45 мільярдів данських крон вже використано.
Зустріч з американською делегацією щодо питань розвитку українського ОПК
21 червня Мінстратегпром провів зустріч з американською делегацією на чолі з заступником держсекретаря США Джоном Бассом.
Було обговорено проєкти, що активно просуваються в рамках Ukraine Deal Team (конференція в США за участі 350 представників уряду та ОПК обох держав).
Другою ж темою став Defense Enterprise Fund, про створення якого 15 травня в Києві оголосив державний секретар США Ентоні Блінкен. Діяльність фонду обʼємом 2 млрд доларів має бути спрямована на розбудову української оборонної промисловості. Наразі триває обговорення механізмів розподілення коштів.
Також була досягнена домовленість щодо призначення двох американських радників, що з осені працюватимуть в Україні над посиленням ОПК.
Український Ланцет?
На виставці Eurosatory 2024 був продемонстрований український дрон-камікадзе "Булава", який має експортну назву "Mace".
Сам дрон представлений компанією UAC на стенді Національної асоціації підприємств оборонної промисловості України (NAUDI). Заявляється, що він був створений для ураження наземних і надводних цілей.
Вимоги до тактико-технічних характеристик комплексу базуються на бойовому досвіді окремих спеціалізованих військових з’єднань силових відомств України, а також аналізі статистичних даних щодо використання БПЛА типу камікадзе під час бойових дій в Україні.
Відповідні вказані у брошурі характеристики БПЛА "Mace":
Довжина: 1,492 м
Розмах крил: 1,595 м
Маса: 11 кг
Маса БЧ: 3.6 кг
Автономність: до 50 хвилин
Крейсерська швидкість: 100 км/год
Стеля: 2 км
Дальність: до 35 км, до 60 з ретранслятором
Серед важливих особливостей дрона зазначена можливість використання як в день, так і в ночі, машинного зору з автоматичним виявленням та автоматичним супроводженням цілі, на додачу високу стійкість до РЕБ. БЧ з комбінованим вражаючим ефектом та багатоступеневим захистом.
Дрон фіксує спуфінг, має шифрований канал передачі даних, а також використовує MESH-технологію. Це дозволяє одночасно використовувати декілька БПЛА з одним наземним пунктом управління в єдиній системі та значно збільшує радіус бойового застосування (імовірно до 60 км) в дистанційно-керованому режимі завдяки передачі сигналу через розвідувальний БПЛА "Лелека-LR".
Для транспортування продуманий якісний та компактний кейс. Для старту "Mace" використовується катапульта з дистанційним керуванням. Окрім можливості ураження обраної оператором цілі також є можливість удару по координатах. Цікаво, чи в такому режимі можливий пошук цілей в визначеному секторі. Загалом, таке поєднання ТТХ та принципово важливих технологій перетворює цей БПЛА на грізну зброю. Питання лише в масштабах виробництва.
США передали Україні 105-мм САУ "2-CT Hawkeye MHS"
Під час виступу на палені "Fire Symposium" Генерал Армії США та директор компанії "Soft Recoil Technologies and Fires Programs" Майк Еванс заявив, що США ще у квітні цього року передали Україні 105-мм САУ. Мова іде про 105-мм гаубицю М20, яку змонтували на шасі позашляховика HMMWV M1152 (пікап на який монтують модулі APKWS або РСЗВ RAK-12). Особливістю установки є система компенсації віддачі з легким відкотом розробки тієї самої компанії "Soft Recoil".
Система управління вогнем складається з ряду приладів, таких як: оптичного телескопічного прицілу M137A2, цифрової системи MG 9000 (ІНС LN-270, камера для ведення вогню прямим наведенням DFS-02, балістичної РЛС для розрахунку початкової швидкості снаряду
Всього на озброєння США перебувало 2 установки “2-CT Hawkeye, які для нас дуже цікаві. На озброєнні ЗСУ перебувають десятки 105-мм M119/L119, які зарекомендували себе як досить точні гаубиці для ведення прицільного вогню. Незважаючи на калібр, дані гармати так само ефективно нищать ворога, як радянські установки. Питання залишалося лише у мобільності – М119 (L119) це причіпна гаубиця, для транспортування якої використовуються ті ж самі позашляховики HMMWV. Сьогодні ж чи не найважливіший чинник успішної роботи артилерійського розрахунку це мобільність. Розрахунок з 3 чоловік розгортає САУ “2-CT Hawkeye” приблизно за 1 хв і одразу ж може розпочати виконання бойового завдання. При швидкості стрільби у 8 снарядів на хвилину, така система стає майже невразливою до контрбатарейної боротьби. Снайперська гвинтівка для стрільби на відстань 11-19 км.
Rheinmetall та Lockheed Martin представили концепт майбутньої РСЗВ GMARS, яка має надійти на озброєння Бундесверу
Нову РСЗВ GMARS було презентовано на міжнародній оборонній виставці Eurosatory 2024 у Парижі. Фактично це заміна німецької РСЗВ MARS II, яку в даний момент заміщають ізраїльською Euro PULS (5 одиниць закуплені для компенсації передачі РСЗВ Україні). Подвійний пусковий модуль буде встановлено на шасі вантіжвки RMMV HX 8x8.
Дана установка є доказом того, що сучасні армії обирають багатофункціональні мультикаліберні РСЗВ. Поступово вся Європа перейде на такі мобільні колісні РСЗВ по типу PULS або ж цього GMARS, який претендує на роль "European MLRS".
Також Rheinmetall показали відео рендер нової РСЗВ на номенклатуру озброєння до неї. Як і передбачалося, окрім стандартних ракет GMLRS та ATACMS, будуть застосовуватися новіші ER GMLRS, PrSM та SLCM. Цікаво, що додали сюди 122-мм снаряди, як майбутнє доповнення для арсеналу РСЗВ GMARS. Можемо зробити припущення, що з новими 122-мм снарядами пов'язаний раніше продемонстрований контейнер на М142, фото якого з'являлися в мережі.
Французький реактивний снаряд майбутнього
Ще в травні цього року стало відомо, що Франція має намір модернізувати свій військовий арсенал новими реактивними системами залпового вогню великої дальності. Згідно з повідомленням Французького агентства оборонних закупівель (DGA), нові системи замінять застарілі платформи Lance-Roquettes Unitaire (LRU), що базуються на РСЗВ M270, розроблених у США.
На виставці Eurosatory були представлені перші макети пропозиції компаній MBDA-Safran для програми "Himars français", також відомої як "Long-Range Land Attack" (FLP-T).
Обговорення –