Deep State Digest: 28 квітня

Deep State Digest: 28 квітня

Вітаємо вас, спільното DeepState!

Прийшов час підбивати підсумки чергового тижня, який от-от закінчиться. А в той час, поки ви налаштовуєтеся на новий робочий тиждень, ми нагадаємо вам головні події останніх 7 днів: українські дрони-камікадзе уразили ворожий склад модулів УМПК для авіабомб, США відновлюють виробництво ядерних боєголовок, а ракета GLSDB виявилася неефективною. Приємного читання!

Сьогодні у випуску:
- GLSDB виявилися неефективними: Чому далекобійні ракети не дали очікуваного результату?
- Польща підписала виконавчу угоду на постачання 72-х із запланованих 288 одиниць РСЗВ HOMAR-K;
- Міноборони Британії обрали заміну для вітчизняної САУ AS-9;
- Бійці 63-ї окремої механізованої бригади продемонстрували застосування наземного дрона-камікадзе в бойових умовах;
- США розгорнуть виробництво нових ядерних боєголовок;
- 225-й окремий штурмовий батальйон отримав п'ятнадцять одиниць «Козак-2М1» та двадцять п'ять одиниць «Козак-5»;
- Удари безпілотниками по території РФ продовжуються;
- Великі пакети допомоги від країн-партнерів.

GLSDB виявилися неефективними: Чому далекобійні ракети не дали очікуваного результату?

США передали Україні нову ракетну зброю, яка виявилася неефективною на полі  бою, – ЗМІ

Цьогоріч на панелі Глобального форуму з безпеки, за сприяння CSIS, заступник міністра оборони США Вільям Лаплант заявив, що "засіб ураження повітряного базування, який адаптували під наземний пуск" виявився неефективним. Компанію та сам виріб він не називав, але чітко натякнув, що мова йде про GLSDB. То ж у чому провал?

GLSDB - нова зброя для HIMARS України - Мілітарний

З самого початку GLSDB ракета позиціонувалася як далекобійний високоточний засіб ураження для розширення можливостей РСЗВ M270 та M142. Суть полягала у з'єднанні авіабомби GBU-39 з двигуном ракети М26 (всього більше 500 тис виготовлених). Саме переобладнання цих РС-ів мало стати основною для програми. Тобто, усі компоненти для виробництва наявні, і треба лише провести інтеграцію.

Надійність та перевірка. Це абсолютно нова ракета, випробування якої проводилися у швидкому темпі, головним чином для перевірки роботи схеми з інтеграцією бомби, її пуском та від'єднанням. До війни в України ніяких перевірок не було.

РЕБ. У свій час комплекси радіоелектронної боротьби стали проблемою для GMLRS. Точність падала, оскільки супутникова навігація ставала безсилою, а інерційна система накопичувала помилки. У випадку з GLSDB, при роботі РЕБ, точність падає ще більше, оскільки політ триває довше і по більшій пологій траєкторії, яка вимагає внесення більшої кількості коригувань.

Чим володіє армія країни-терориста для постановки масованих перешкод у  системі РЕБ – АрміяInform

Першочерговим призначенням бомби GBU-39 є ураження добре захищених цілей по типу ангарів. Для цього її оснастили проникаючою БЧ (маса ± 93 кг). Уламкова дія – мінімальна, оскільки напівготових чи готових уламків немає. Для точкового ураження – годиться.

ППО. Російські ЗРК та ЗРГК давно вміють збивати ракети типу M30/31. Прикладів тому є достатньо. Враховуючи меншу швидкість GBU-39, її перехоплення не буде якоюсь важкою задачею. В сумі отримуємо засіб ураження, який на великих дистанціях під дією РЕБ та у зоні ворожої ППО втрачає усі можливі переваги.

0:00
/0:35

Джерело матеріалу: VANGUARD

Польща підписала виконавчу угоду на постачання 72-х із запланованих 288 одиниць РСЗВ HOMAR-K

25 квітня було підписано договір після показових випробувань ракети CTM-290. В рамках угоди РСЗВ будуть виготовлені на території Польщі, а місцеві підприємства отримають необхідні технології для проведення модернізації, ремонту та виробництва деталей до даних системи.

Важливий пункт: на території Польщі будуть виробляти ТПК під 122-мм реактивні снаряди виробництва MESKO SA.

0:00
/0:24

Відбулося це після показового випробувального пуску ракети CTM-290 з польської пускової РСЗВ "HOMAR-K"

Дані ракети будуть поставлені Польщі. Армія Кореї, в свою чергу, використовуватиме версію KTSSM-II. Перші випробування цієї ракети були проведені у січні цього року. Дальність польоту версії ракети для Польщі складає близько 290 км. На другому відео продемонстровано процес заряджання ТПК з ракетою:

0:00
/0:03

Міноборони Британії обрали заміну для вітчизняної САУ AS-90

RCH 155 - KNDS

Британська Армія визначила переможця своєї програми Mobile Fires Platform та розпочинає закупівлю 155 мм САУ RCH155 на базі бронетранспортера Boxer.

Mobile Fires Platform була оголошена у 2020 році та передбачала закупівлю нової 155 мм самохідної артилерійської системи, яка повинна замінити 155 мм САУ L131 (AS90). Довгий час серед британських експертів ходили чутки, що головними конкурентами на перемогу розглядаються два конкуренти: шведська колісна САУ Archer та корейська гусенична K9. Але, неочікувано для усіх, Міністр з оборонних закупівель Джеймс Картлідж оголосив переможцем програми німецьку колісну САУ RCH155.

RCH 155 - KNDS

155 мм колісна САУ RCH155 буде спільно вироблятися на англійських та німецьких підприємствах, і можна припустити, що кінцеве складання буде здійснюватися на англо-німецькому заводі Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL), де зараз відбувається процес виробництва бронетранспортерів Boxer для Британської Армії.

Джерело: British Armed Forces

Бійці 63-ї окремої механізованої бригади продемонстрували застосування наземного дрона-камікадзе в бойових умовах

0:00
/1:23

Відео застосування було опубліковане на медіа-ресурсах 63-ї ОМБр. На ньому видно, як дрон підходить до ворожих позицій, а з неба за ним слідкує наш безпілотник. Далі він наїжджає на бліндаж з ворожою піхотою і вибухає, руйнуючи частину укріплень. Раніше дана бригада вже застосовувала наземні безпілотники для дистанційного мінування.

США розгорнуть виробництво нових ядерних боєголовок

How Biden can achieve a first in arms control: A verifiable nuclear warhead  freeze - Bulletin of the Atomic Scientists

Про це повідомляє видання The Artistree, посилаючись на джерела у Білому Домі. Новина дійсно гучна – вперше за 40 років Сполучені Штати будуть розробляти нові ЯБЧ.

Нові боєголовки будуть в перспективі інтегрованими на МБР Trident D5. Причина для розробки нових БЧ проста: наявні боєголовки W76 та W88 стоять на озброєнні більше 25 років, відповідно виникає питання у їх безпечності та надійності. Тому їх заміна у найближчі роки є дуже важливою і буде вирішувати статус ядерного арсеналу США.

US completes W76-2 low-yield nuclear warhead First Production Unit - Naval  News

Раніше ми писали про те, що Франція оновить власний ядерний арсенал і збільшить його.

225-й окремий штурмовий батальйон отримав п'ятнадцять одиниць «Козак-2М1» та двадцять п'ять одиниць «Козак-5»

Міністерство оборони України передало 40 нових ББМ вітчизняного виробництва воїнам 225-ї ОШБ. Загалом до цієї партії увійшло 15 од. «Козак-2М1» та 25 од. «Козак-5».

Воїни 225-го окремого штурмового батальйону отримали 15 «Козак-2М1» та 25 «Козак-5»

Міністр оборони Рустем Умєров у своєму повідомленні заявив:

"Забезпечуємо наших військових сучасним і надійним обладнанням. Мотивоване військо – це добре оснащене військо. Наш головний пріоритет – збереження життя та здоровʼя військових. Більше бронемашин – більше збережених життів"

Щодо самих машин, то в основному різниця між машинами полягає у їх вазі, ходовій частині та задачах. Козак-2М1 є покращеним варіантом ББМ "Козак-2М", у якому переробили ходову частину (незалежна підвіска). В свою чергу "Козак-5" більш легка бронемашина на шасі Ford F-550 (на 10 тон легша).

Удари безпілотниками по території РФ продовжуються

Цього тижня українські дрони-камікадзе попрацювали над знищенням ворожих об'єктів. Вночі 24 квітня наші безпілотники атакували металургійний комбінат у Липецьку. Як повідомляють місцеві канали, внаслідок цього удару було завдано руйнувань кисневій станції, яка потрібна для роботи інших агрегатів на заводі. Успішна "бавовна" призвела до зупинки роботи двох кисневих блоків. Місцева влада Липецька не повідомляла про стан комбінату після удару.

Новолипецький металургійний комбінат під ударами безпілотників. Лютий 2024. Україна. Кадр з відео SOTA

27 квітня дрони-камікадзе атакували уже нафтові об'єкти у Краснодарському краї. Атакували одразу декілька об'єктів у різних районах; Слав’янському, Сіверському та Кущівському. Попри заперечення про відсутність критичних чи значних пошкоджень, у мережі з'явилися відео та фото з пожежею на місцях прильотів.

Ільська НПЗ
0:00
/0:23

Вибух у Слав'янску-на-Кубані

Вінцем атак можна вважати удар по складу з модулями УМПК для авіабомб. Тієї ж ночі, українські БпЛА атакували військовий аеродром у станиці Кущівська. В результаті було знищено приміщення з комплектами УМПК, які призначалися для подальшого застосування з авіабомбами з Су-34. Попередньо, літаки також отримали пошкодження.

0:00
/0:11

В кадр відео потрапили залишки модулів для УМПК ОФАБ-250 разом з обічниками під бомби. Завдяки цьому удару було нанесено достатній урон ворожому бойовому потенціалу, оскільки бомби з УМПК досі залишаються однією з головних проблем на фронті, а боротьба з ними можлива лише превентивно – знищенням на землі.

Авиационные бомбы (1/5) [Форумы Balancer.Ru]

Великі пакети допомоги від країн-партнерів

Цей тиждень став одним з найважливіших для забезпечення можливості продовження боротьби України проти вторгнення. За цей тиждень Україна отримала два масштабних та ще цілий ряд менших пакетів військової допомоги.

23 квітня було анонсовано, що Велика Британія надасть найбільший за всю історію пакет обладнання, призначений допомогти відбити російське вторгнення на суші, морі та в повітрі.

До нього входять:

  • 60 катерів різних типів а також морські гармати;
  • понад 1600 ударних і протиповітряних ракет а також додаткові високоточні ракети великого радіусу дії Storm Shadow;
  • понад 400 одиниць техніки, серед них тому числі 160 MRAP Husky, 162 бронемашини і 78 всюдиходів;
  • майже 4 мільйони боєприпасів для стрілецької зброї.

24 квітня, після ухвалення доповнення до закону про національну безпеку, який тоді ж підписав Президент, Міністерство оборони США оголосило про нову значну допомогу у сфері безпеки для термінового задоволення критично важливих потреб України у сфері безпеки та оборони.

Це оголошення є п'ятдесят шостим траншем обладнання, яке Адміністрація Байдена надасть Україні з запасів Міністерства оборони, починаючи з серпня 2021 року. Цей пакет оцінюється в 1 мільярд доларів і містить засоби для забезпечення найбільш нагальних потреб України, в тому числі ракет для протиповітряної оборони, артилерійські снаряди, бронемашини та протитанкові засоби.

У цьому повідомленні йдеться про такі засоби:

  • Ракети RIM-7 та AIM-9M для [засобів]
    протиповітряної оборони;
  • ракети до ПЗРК Stinger;
  • стрілецьку зброю та додаткові боєприпаси для стрілецької зброї, в тому числі калібру .50 (12.7 мм) для боротьби з безпілотними авіаційними системами (БПЛА);
  • Додаткові боєприпаси для високомобільних артилерійських ракетних систем (HIMARS);
  • 155-мм артилерійські снаряди, включно з осколково-фугасними та касетними (DPICM);
  • 105-мм артилерійські снаряди;
  • 60-мм мінометні міни;
  • бойові машини піхоти «Бредлі»;
  • MRAPи;
  • HMMWV;
  • техніка логістичної підтримки;
  • техніка для буксирування та перевезення обладнання;
  • ПТРК TOW;
  • протитанкові системи Javelin та AT-4;
  • високоточні авіаційні боєприпаси;
  • аеродромно-технічне обладнання;
  • протитанкові міни;
  • протипіхотні боєприпаси «Клеймор»;
  • вибухові засоби для знешкодження перешкод;
  • прилади нічного бачення;
  • запасні частини, польове обладнання, навчальні боєприпаси, технічне обслуговування та інше допоміжне обладнання.

26 квітня Міністерство оборони США оголосило про новий історичний пакет безпекової допомоги, спрямований на задоволення поточних потреб України на полі бою. До цього пакету в рамках (USAI) входить обладнання для посилення української протиповітряної оборони, вогневих засобів та артилерії, а також для підтримки потенціалу, раніше наданого Сполученими Штатами Америки.

На відміну від PDA, які Міноборони продовжує використовувати для постачання обладнання в Україну з запасів Міноборони, USAI – це повноваження, в рамках якого Сполучені Штати закуповують озброєння в американської промисловості або у партнерів. Це оголошення є початком процесу укладання контрактів на придбання додаткових пріоритетних для України засобів і технологій.

До переліку засобів, про які йдеться в цьому оголошенні, на загальну суму 6 мільярдів доларів, входять:

  • Додаткові боєприпаси для систем ППО Patriot;
  • Додаткові боєприпаси для ЗРК NASAMS;
  • Обладнання для інтеграції західних пускових установок, ракет і радарів з українськими системами протиповітряної оборони;
  • Обладнання та системи протидії БПЛА;
  • Боєприпаси для ракетних систем з лазерним наведенням;
  • Багатофункціональні радіолокаційні станції;
  • Контрбатарейні радари;
  • Додаткові боєприпаси для систем HIMARS;
  • 155-мм та 152-мм артилерійські снаряди;
  • Високоточні авіаційні боєприпаси;
  • БПЛА Switchblade та Puma;
  • Тактичні транспортні засоби для буксирування озброєння та техніки;
  • Вибухові засоби;
  • Компоненти для підтримки українського виробництва БПЛА та інші можливості;
  • Стрілецька зброя та додаткові боєприпаси до неї;
  • Допоміжні засоби та підтримка для тренувань, технічного обслуговування та забезпечення діяльності.

Щодо менших пакетів допомоги, то 25 квітня Уряд та переважна більшість парламентських партій Данії домовилися про збільшення військової підтримки України на 4,4 млрд данських крон (близько 590 мільйонів євро) у 2024 році. Проте, деталей про використання даних коштів поки немає.

26 квітня стало відомо, що Норвегія виділяє до 13,7 млн доларів на обслуговування у Польщі переданих Україні танків Leopard 2А4.

Наступного дня Іспанія повідомила про те, що передає Україні чергову партію військової допомоги, що містить медикаменти, аптечки, 120-мм й 155-мм боєприпасів та ракет для ЗРК Patriot. Вартість пакету поки невідома.

27 квітня стало також відомо, що Уряд Австралії готує новий пакет військової допомоги вартістю 100 мільйонів доларів для України. Пакет військової допомоги буде розрахований на закупівлю великої кількості ПЗРК на суму 50 мільйонів. Ще 30 мільйонів буде спрямовано на безпілотники в межах "коаліції дронів", а залишок — на додаткове обладнання, а саме: шоломи, надувні човни, взуття, протипожежні маски та генератори електроенергії. Додатково, уряд Австралії передасть зі свого складу невідомі авіаційні боєприпаси класу "повітря-земля".

А 28 квітня Канада повідомила про план виділити фінансовий пакет на виробництво продукції українським ОПК. Насамперед, Канада виділить 3 мільйони канадських доларів (2.1 мільйони американських) на виробництво безпілотників в Україні, які будуть передані для використання Силами оборони. Міністр стратегічних галузей промисловості України Олександр Камишін заявив, що дані кошти, виділені Канадою, є частиною проєкту ZBROYARI, про який ми писали минулого тижня.


Обговорення