Deep State Digest: 2 вересня
Вітаємо вас, спільното DeepState!
Зустрічаємо осінь з новим дайджестом минулого тижня. Як і обіцяли, продовжуємо моніторинг ситуації на Курщині, уважно стежимо за ударами по критичній інфраструктурі РФ, оглядаємо новітні розробки КНДР та розповідаємо про новий метод збиття дронів-камікадзе "Герань". Це та багато іншого вже чекає на вас. Приємного читання!
Сьогодні у випуску:
- Курська Офензива: 500+ полонених та удари HIMARS;
- Геноцид НПЗ: Омськ під ударом;
- УКР ОПК: Паляниця і перша українська БР;
- Армійська авіація проти Герані: новий метод боротьби з Шахедами;
- Північна Корея отримає свої "Ланцети" та Harop;
- Локалізація FPV в Україні
Курська Офензива: 500+ полонених та удари HIMARS
У минулому випуску ми висвітлили основні події, що відбулися з початку Курської операції Сил Оборони України на території РФ. За цей тиждень надійшло більше інформації щодо ситуації на цьому напрямку. Зокрема, Головнокомандувач Олександр Сирський навів нові дані щодо захоплених територій та кількості полонених.
За інформацією генерала, починаючи з 6 серпня, Збройні сили України захопили близько 1300 кв. км. території в Курській області, що охоплює 100 населених пунктів.
"Станом на сьогодні ми продовжуємо просуватись уперед. На сьогодні ми взяли під контроль 1294 квадратних кілометрів території, 100 населених пунктів, які розміщені на цій території. Також ми значно поповнили обмінний фонд. На цьому напрямку на сьогодні взяли 594 військовослужбовців ЗС РФ"
Інформація щодо полонених особливо важлива, оскільки вони значно поповнили наш обмінний фонд. Серед них чимало російських строковиків, прикордонників та бійців чеченського підрозділу "Ахмат". Це суттєве посилення наших позицій у процесі обміну полоненими.
Разом із тим, наступальні дії тривають. Оператори ССО знищують ворога на Курщині, використовуючи ударні безпілотники. Так, 28 серпня було уражено російський комплекс РЕБ “Сапфир”. Удар, ймовірно, завдали за допомогою FPV-крила.
Щодо самого комплексу РЕБ "Сапфир", він дещо відрізняється від звичних для нас систем радіоелектронної боротьби в ЗС РФ. Комплекс встановлюється на шасі цивільного мінівена типу Mercedes-Benz Sprinter. Інформації та оцінок щодо його роботи в зоні бойових дій у відкритому доступі наразі немає.
Узагальнимо це новою "партією" підтверджень активного застосування американських РСЗВ М142 HIMARS та реактивних снарядів GMLRS на території Курщини. Російські військові все частіше знаходять уламки цих ракет, здебільшого збитих.
На відео російські сапери знешкоджують залишки збитого 227-мм реактивного снаряду М30 DPICM та його наповнення, які були знайдені в районі Курчатова, Курської області. Бойова частина снаряду складається з кумулятивних зарядів M101, стандартна кількість яких становить 404 одиниці.
Якщо це старіша версія GMLRS, то поява більш сучасних M31 лише додає приводу для радості. На фото видно збитий реактивний снаряд M31 GMLRS-Unitary з моноблочною бойовою частиною. Нижче добре видно 90-кілограмову бойову частину. У цій модифікації дальність польоту сягає від 15 до 84 км.
Геноцид НПЗ: тил РФ під ударом
Цілі в глибокому тилу РФ давно перестали бути недосяжними для українських дронів-камікадзе. 28 серпня росіяни вкотре переконалися в цьому, коли на відстані 1000 км від кордону з Україною в Кіровській області прогримів вибух – БпЛА Сил Оборони України атакував нафтобазу Росрезерву «Зенит» у місті Котельнич.
За попередніми даними, нафтобазу атакували одразу 4-6 безпілотників. ППО ЗС РФ не змогло зупинити атаку, і навіть персонал об'єкта намагався збити дрони-камікадзе — безуспішно. В результаті сталося займання резервуарів для зберігання нафти. Пожежу підтвердили місцеві жителі:
Не оминула біда й Омський нафтопереробний завод, де також сталося загоряння. Пожежа охопила близько 1000 кв. метрів території НПЗ, а сам вибух, ймовірно, стався на установці АВТ-11, яка призначена для розділення нафти на фракції.
УКР ОПК: Паляниця і перша українська БР
Ракета-дрон "Паляниця"
24 серпня стало відомо, що український ОПК створив ракету-дрон "Паляниця". Міністр стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін повідомив, що цього дня виріб вперше успішно застосували по цілі на тимчасово окупованій території. Цю інформацію також підтвердив Президент України Володимир Зеленський.
Міністр зазначає, що "Паляниця" є і дроном, і ракетою водночас, оскільки за своїми тактико-технічними характеристиками підпадає під обидва визначення. Також він додає, що ОПК почне нарощувати виробництво "Паляниці" для масштабування ударів по російських військових об’єктах.
Пізніше у своєму відео президент України продемонстрував вітчизняну "ракету-дрон", яка за своєю схемою нагадує крилату ракету. Заявлено, що виріб розробили за півтора року. Такий короткий термін розробки вказує на те, що при розробці використовували багато готових технічних рішень, вузлів та агрегатів. Це не лише прискорило процес розробки, а й зменшило вартість конструкторських робіт та подальшого виробництва.
В якості основного рушія використовується турбореактивний двигун, а пуск буде здійснюватися з наземної пускової установки (ПУ). Ймовірно, що для цього використовуються ракетні прискорювачі, оскільки виріб має доволі велику масу. Щодо дальності, вона може становити близько 600-700 км, про що свідчить той факт, що у продемонстрованій на мапі зоні ураження знаходяться такі аеродроми, як Саваслейка та Енгельс-2.
Загалом, це дуже цікаве та перспективне технічне рішення. З одного боку, воно може бути ефективним у військовому вимірі завдяки високій швидкості руху (що забезпечується встановленням ТРД), що зменшує ймовірність перехоплення ворожою системою ППО. З іншого боку, таке рішення може бути економічно ефективним, оскільки, з великою долею ймовірності, воно базується на вже готових технічних рішеннях.
Для повноти картини цікаво було б дізнатися деталі про масу бойової частини, а також систему наведення та навігації у "Паляниці". Зауважимо, що ймовірні ТТХ "Паляниці" вказують на те, що її система наведення може бути аналогічною до вже існуючих БПЛА-камікадзе. Проте, навіть наявна інформація викликає обмежений оптимізм.
Українська балістична ракета
Під час форуму "Україна 2024. Незалежність" Президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна випробувала свою першу вітчизняну балістичну ракету. Він також привітав вітчизняний оборонно-промисловий комплекс з цим досягненням.
Президент наголосив, що спочатку не планував озвучувати це, проте вирішив, що суспільство має знати про результати титанічної роботи працівників ОПК.
Цікаво, що на початку серпня цього року Уряд спрямував додаткове фінансування на ракетну програму.
Пізніше радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк повідомив, що нова балістична ракета України матиме радіус дії 600-700 км. Проте, наскільки ефективно працюватиме ця зброя, можна буде оцінити лише з часом.
Армійська авіація проти Герані: новий метод боротьби з Шахедами
Останнім часом з'являється все більше відео із використанням вертольотів армійської авіації ЗСУ для перехоплення російських дронів-камікадзе типу "Герань". Для цього використовують штатне бортове озброєння: кулемети на Мі-8 та автоматичні гармати на Мі-24В.
Опираючись на ТТХ вертольотів та дронів-камікадзе, можна припустити, що вирівнювання на однакову швидкість і висоту для вертольотів Мі-8/24 не є проблемою. При чіткій координації, пілот може наблизитися до дрона "Герань" на максимально близьку дистанцію для ефективної та безпечної роботи. В порівнянні з наземними засобами боротьби, вертоліт є більш мобільним та адаптованим.
Питання лише в вчасному виявленні та підльоті. Координація дій та зв'язок мають бути на високому рівні, оскільки існує ризик "дружнього вогню". Додатково, робота в нічний час ускладнює ситуацію. Незважаючи на ці виклики, вертольоти все частіше використовують у ролі перехоплювачів БпЛА. Прецеденти такої тактики можна знайти і в історії бойових дій на Сході України ще до Повномасштабного вторгнення.
13 жовтня 2018 року, БПЛА "Орлан-10" бойовиків ЛНР, а насправді ЗС РФ, виконував розвідувальний політ по маршруту Лисичанськ-Сєвєродонецьк. Для перехоплення безпілотника було відправлено Мі-24П однієї з бригад армійської авіації. Короткі черги з гармати ГШ-2-30К дозволили збити ворожий "Орлан".
"Якби не камера, що була з собою, мабуть, нам би і досі ніхто не вірив. Коли екіпаж Мі-8 прилетів, аби забрати «жертву», на полі вже зібрались люди, — продовжує пілот. — Тож швиденько оточили територію. Цікаво, що летіти «Орлан» уже не міг, та камера продовжувала знімати. Про всяк випадок ганчіркою її закрили, аби обличчя не зафіксувала. Тільки повернувшись, екіпаж зрозумів, наскільки ризикував"– пілот Мі-24
Північна Корея отримає свої "Ланцети" та Harop
Цього тижня в КНДР презентували нові вітчизняні дрони-камікадзе. Вочевидь, під час розробки корейці надихалися іноземними зразками, такими як російський "Ланцет" і ізраїльський IAI "Harop".
Цілком логічно, враховуючи, що КНДР та РФ значно посилюють співпрацю на фоні допомоги російській армії з боку Північної Кореї, яка постачає артилерійські снаряди та ракети.
Примітно, що для запуску свого аналогу "Ланцета" або "Hero" використовується транспортно-пусковий контейнер (ТПК), з якого порохові гази виштовхують баражуючий боєприпас. В якості демонстраційної цілі було показано макет південнокорейського танка К2, виготовлений з фанери та частин старого танка.
Локалізація FPV в Україні
Повідомляється, що український ОПК планує збільшити локалізацію виробництва компонентів для FPV-дронів. Про це "Мілітарному" розповіли у компанії VYRIY Drone.
У їхніх дронах вже використовуються українські рама, регулятор обертів, льотний контролер, плата керування, плата ініціації, запобіжник та антени. Проте, наразі український виробник дронів змушений купувати китайські відеопередавачі та мотори.
Проте, щоб змінити ситуацію, у вересні планується перехід на цифрові відеопередавачі українського виробництва і початок закупівель електричних моторів, виготовлених в Україні.
Обговорення –