Deep State Digest: 9 вересня

Deep State Digest: 9 вересня

Вітаємо вас, спільното DeepState!

Перший тиждень осені вже позаду, і перші холоди стукають у двері. Тож пропонуємо вам ознайомитися зі збіркою головних новин минулого тижня, щоб трохи зігрітися хорошими подіями. Курщина залишається у нашому фокусі, як і оборонна виставка у Польщі. Вагоме посилення для української ППО, нові крилаті ракети для F-16 Повітряних сил України, іноземні інвестиції в "Паляницю" та багато іншого. Приємного читання!

Сьогодні у випуску:

Курська Офензива: Удар по понтонній переправі з ЗРК "Оса"

Українські підрозділи Сил оборони продовжують знищувати ворога на Курщині та роблять усе можливе для ускладнення ситуації для ЗС РФ. Одним з важелів тиску є удари по понтонних переправах та мостах на річці Сейм, яка розділяє частину Курської області в прикордонні з Україною:

Знищенням переправ займаються РСЗВ типу M142 HIMARS та М270, завдаючи точних ударів. В мережі з'явилося відео з низкою нових ударів:

0:00
/1:50

Зокрема, під час ударів снарядами GMLRS було знищено російську БМ 9А33Б ЗРК "Оса". Таким чином, ЗСУ підривають російську логістику, залишаючи ворожі підрозділи без належної підтримки та забезпечення.

Пакет ППО: нові поставки ЗРК для України

Зеленський на «Рамштайні» закликав надати більше зброї Україні

Цього тижня Україна отримала від партнерів обіцянки щодо передачі нових комплексів ППО в рамках міжнародної військової допомоги. Зокрема, було оголошено про надання таких комплексів:

MIM-23 Hawk
SAMP-T
NASAMS
LMM Martlet
IRIS-T SLM/SLS

Тож усе по порядку. Італія виготовить та передасть Україні новий ЗРК SAMP-T, замість того, щоб виділяти комплекс з власного балансу. При цьому виникає питання щодо часу очікування на систему ППО, оскільки, за заявою міністра оборони Італії, їхній ОПК не пристосований до роботи в умовах війни, через що виникають затримування. Враховуючи той факт, що SAMP-T є франко-італійським ЗРК, причому з малою серією випущених батарей, збільшити темпи виробництва буде важко за короткий термін. Конкретики щодо строків відправлення ЗРК немає.

ЗРК SAMP-T для Украины - чем известен и какие сильные стороны имеет  "европейский аналог Patriot" - ZN.ua

Щодо Німеччини, то на пресконференції канцлер ФРН Олаф Шольц заявив, що було замовлено ще 5 батарей ЗРК IRIS-T для України, разом 17 для власних Повітряних сил. Що важливо, 4 батареї планують надати до кінця поточного року. При цьому, швидше за все, мова йде про версію SLS, яка використовує авіаційні ракети з дальністю до 12 км.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц на фоні комплексу IRIS-T. Вересень 2024. Німеччина. Фото: Міноборони Німеччини

А от з NASAMS все більш зрозуміло. Комплекс був замовлений Канадою для України і надійде до нас на початку 2025 року. Канада ще минулого року доєдналася до спільного з США замовлення на виробництво 10 систем NASАMS. Сума законтрактована Канадою – 300 млн доларів. Скоріш за все, Україна отримає батарею у форматі 9-12 пускових установок.

NASAMS Air Defence System - Kongsberg Defence & Aerospace

Великобританія вже оголосила про замовлення 650 багатоцільових ракет типу LMM Martlet на суму 162 млн фунтів. Ці ракети використовуються як ПЗРК у складі сухопутного ЗРК "Stormer". LMM продемонстрували високу ефективність проти ворожих БпЛА.

Британія замовляє додаткові ракети Martlet, які також отримає Україна -  Мілітарний

Іспанія заявила, що передасть 6 пускових установок ЗРК MIM-23 Hawk, тобто батарею, якомога швидше.

Іспанія передає Україні чотири системи ППО Hawk - Мілітарний

УКР ОПК: Більше боєприпасів, ракет та патронів


Український уряд ухвалив важливе рішення для масштабування виробництва боєприпасів

Як виглядає виробництво 155-мм снарядів в США для ЗСУ, і чи можна  прискорити | Defense Express

Уряд дав старт вільному українському ринку вибухових речовин та детонаторів. Наразі обсяги виробництва українських боєприпасів значною мірою залежать від імпорту вибухових речовин і детонаторів, яких і так вкрай мало на світовому ринку.

Кабмін ухвалив рішення для масштабування виробництва вибухових речовин та  детонаторів - МЕТА

Але й Україна має потенціал для розвитку власного виробництва, тому було прийнято ряд рішень, що дозволять простимулювати цей процес. Зокрема, значно скорочено кількість бюрократичних процедур, а критично необхідні залишено в мінімальній кількості.

Тепер компанії зможуть виробляти, купувати та імпортувати вибухові речовини й компоненти без отримання численних дозволів та ліцензій. Раніше для початку виробництва вибухових речовин необхідно було отримати десятки дозволів, що займало роки. Згідно з новою урядовою постановою, цей процес скорочено до одного місяця.

Варто зазначити, що раніше схожий процес відкриття ринку та дерегуляції вже був застосований до БПЛА, НРК, РЕБ та боєприпасів. Безсумнівно, результати виявилися більш ніж позитивними.

Перший новопобудований патронний завод в Україні?

Україна інвестує у власне виробництво патронів | Економічна правда

У нещодавньому релізі Пентагону з’явилися додаткові деталі щодо співпраці українського ОПК з міжнародними партнерами.

Повідомляється, що холдингова компанія D&M побудувала в Україні завод з виробництва боєприпасів і наразі розширює виробництво відповідно до домовленостей з Міністерством з питань стратегічних галузей промисловості України та ключовими компаніями.

У 2024 році Україна інвестує у виробництво патронів - Мілітарний

Варто зазначити, що ця американська компанія надає послуги лише на етапі створення виробництва (проєктування та виробництво необхідного обладнання, інженерні та консультаційні послуги).

Управління новоствореними виробничими потужностями буде здійснюватися новим або вже існуючим українським підприємством. Деталей про те, які саме боєприпаси буде виготовляти завод, немає, але доволі імовірно, що це будуть стрілецькі набої та малокаліберні боєприпаси.

Українська оборонка на Рамштайні

У нещодавньому засіданні на військовій базі Рамштайн в Німеччині взяв участь екс-міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін, який тепер обіймає посаду Радника Президента зі стратегічних питань.

Як результат, українська оборонна промисловість отримала практичний результат.

Міністр оборони Литви підтвердив намір виділити 10 млн євро на закупівлю української ракети-дрона "Паляниця". Детальніше про цей виріб ми писали в минулому дайджесті. Цікаво, що це перший публічний випадок іноземного фінансування виробництва озброєнь, призначених для ураження цілей в глибині території РФ.

Крім того, були презентовані виробничі спроможності українського ОПК, а також здійснено звернення до партнерів з проханням збільшити закупівлі озброєння саме в українських виробників. Висловили подяку Данії за фінансування виробництва українських САУ 2С22 "Богдана" та запросили міжнародних партнерів і їхні оборонні компанії до України на другий міжнародний форум оборонних індустрій DFNC2, який пройде на початку жовтня в Києві.

В Україні для підтримки ОПК проведуть саміт Defense Tech Valley

Основною проблемою українського ОПК є хронічне недофінансування, що проявляється у неможливості держави повністю завантажити виробничі потужності, а також у дефіциті інвестицій та вигідного кредитування.

Для часткового вирішення цієї проблеми на початку жовтня планується проведення першого міжнародного інвестиційного саміту для оборонно-промислового комплексу – Defense Tech Valley.

Захід відбудеться в Києві та об’єднає сотні інвесторів з України та країн-партнерів, представників ключових державних відомств і військових. Однією з ключових задач буде обговорення шляхів перетворення України на один з головних інвестиційних defense tech хабів у світі.

Також саміт має продемонструвати міжнародній спільноті, що українські оборонні інновації – це не лише про новітні технології, але й про перспективні бізнес проєкти, в які варто вкладати кошти. Для цього українські компанії матимуть можливість презентувати свої рішення інвесторам.

Очікується, що це допоможе українським підприємствам зміцнитися на світовому ринку оборонних технологій, сприятиме розвитку інновацій та залученню додаткових коштів.

Проте, наскільки реалістично залучити значні інвестиції за умови, що держава не має достатньо коштів на закупівлю озброєння у вітчизняних виробників, а перспективи експорту озброєння залишаються доволі туманними, — питання залишається досить актуальним.

MSPO-2024: новинки ОПК на оборонній виставці в Польщі

MSPO Archives | Joint Forces News

3 вересня в польському місті Кельце розпочалась міжнародна оборонна виставка MSPO-2024. У цьому розділі ми зосередимо увагу на продукції польського виробництва, представленій на виставці, яка дійсно вражає.

А почнемо ми з вітчизняного дрона-камікадзе Warmate 50, який уже встигли охрестити аналогом іранського "Shahed-136". Польський виробник дронів WB Group представив новий БпЛА, що продовжує сімейство наявних дронів Warmate. За чутками, його дальність польоту сягає близько 1000 км, а бойова частина– 50 кг. Очевидно, що досвід застосовання баражуючих боєприпасів в російсько-українській війні вже переймають інші країни і намагаються повторювати успішні рішення інших країн.

Особливо польські колеги приділяють увагу протиповітряній обороні в рамках великих програм, як от "Wisla". Серед нових розробок була продемонстрована 35-мм зенітна установка SA-35. Комплекс, розроблений компанією PIT-RADWAR (Polska Grupa Zbrojeniowa), є зенітною установкою на шасі вантажівки JELCZ 6×6. Виявлення і супроводження повітряних цілей забезпечуються ОЛС ZGS-35. В перспективі установка отримає РЛС X-діапазону TUGA.

SA-35 anti-air : r/TankPorn

Важливою деталлю є програмовані боєприпаси, які значно підвищують ефективність установки порівняно з іншими ЗУ. Очевидно, що таке рішення дозволить дешево і ефективно знищувати ворожі дрони-камікадзе та безпілотники.

Дивно було б, якби на виставці не показали ЗРК "Narew". Цього року широкій публіці була презентована нова радіолокаційна станція для цього комплексу ППО. РЛС "SAJNA", призначена для використання в складі ЗРК “Narew” (CAMM-ER), є радаром C-діапазону з дальністю виявлення до 180 км і забезпечує круговий огляд повітряного простору (на 360°). Антена РЛС закріплена на підйомній телескопічній башті, а як шасі використана вантажівка Jelcz P112.57.

Інший елемент ЗРК – самохідна пускова установка EMADS, що входить до складу комплексу Sky Sabre, більш відомого за польською назвою Narew. В якості перехоплювача в ЗРК використовується ЗКР CAMM, яка є модифікацією авіаційної AIM-132 "ASRAAM". Як розвиток, наразі пропонується ракета збільшеної дальності CAMM-ER, яка має дальність ураження від 25 до 45 км, залежно від модифікації.

Особливо увагу привернув польський ПТРК від компанії WB Group. ПТРК "Moskit” був презентований ще раніше, у 2020 році. Виробництвом комплексу займається Військово-технічний інститут озброєнь WITU. Можна відмітити схожість протитанкової ракети “Moskit” із ізраїльською "Spike", враховуючи локалізоване виробництво цих ПТРК компанією Mesko S.A. ТТХ та принцип роботи у них також схожі. Ракета оснащена оптико-електронною ГСН і має лінію оптичного кабелю, що дозволяє коригувати ракету від моменту пуску до влучання. Всього виробником пропонується три варіанти:

Moskit SR– до 2 км
Moskit LR– до 4 км
Переспективний Moskit ER– 8-10 км

Не обійшлося без бронетехніки, а точніше артилерії на шасі ББМ. Ще у травні цього року з'явилися фото нової башти для 120-мм самохідного міномета "Rak". Нині його офіційно показали на гусеничному шасі Borsuk. За наявною інформацією, 120-мм міномет Rak M69 отримав подовжений ствол.

Ємність БК залишилася такою ж (20 пострілів у башті та 40 пострілів у шасі). При цьому захищеність башти тепер відповідає стандарту STANAG I. Швидкість стрільби зросла з 6-8 до 10-12 пострілів на хвилину. Управління вогнем ведеться через систему TOPAZ. Найцікавіше – на башті присутня пускова установка для дрона-розвідника.

Не менш цікавим став стенд з новою номенклатурою бойових частин для реактивного снаряду FENIKS виробництва польської компанії MESKO:

На фото представлено 4 варіанти БЧ (з верху до низу):
– Термобарична
– Касетна
– Фугасна з модулем корекції
– Стандартна уламково-фугасна (22 кг) M-21 FHD

Звернімо увагу саме на третій варіант – реактивний снаряд з модулем корекції, подібний до американського PGK М1156. Це рішення покращує точність снаряда, але виникає логічне питання щодо рентабельності виготовлення такого виробу у калібрі 122 мм, з бойовою частиною приблизно 20 кг і дальністю до 40 км.

Ukraine: Polish-Made Rockets Hitting Targets in Russia? | Defence24.com

AGM-158 JASSM для України: Білий дім близький до прийняття рішення

Західні ЗМІ вже заявляють про ймовірну передачу Україні крилатих ракет AGM-158 JASSM від США. Американське видання Reuters повідомляє, що Білий дім близький до схвалення відповідного рішення, проте офіційних підтверджень чи натяків досі не було.

Однією з перепон може стати інтеграція крилатої ракети на українські літаки. Попри це, Повітряні сили вже мають перші F-16, які теоретично можуть виступити в ролі носіїв для AGM-158. При цьому саме рішення про передачу не таке важливе, як надання дозволу на застосування цієї ракети проти цілей на території РФ.

Через затримки у постачаннях та розширенні зони застосування іноземного озброєння Україна втратила багато часу, що лише зіграло на руку ворогові, дозволивши йому відтягнути тактичну авіацію (винищувачі-бомбардувальники Су-34) на безпечнішу дистанцію.

Іран поставить балістичні ракети РФ: це ескалація чи ще ні?

Різноманітні західні медіа повідомляють, що РФ отримала або отримає з Ірану балістичні ракети. Судячи з цих повідомлень, йдеться про ракети Fath-360 (експортна назва BM-120). Раніше також з'являлася інформація про те, що російські військові проходять навчання в Ірані, де опановують тамтешні ракетні комплекси.

Fath-360 — что известно о новейших баллистических ракетах, которые Иран  может передать РФ / NV

Маючи радіус дії від 80 до 120 км, кожна ракета здатна нести боєголовку вагою 150 кг. Система наведення є комбінованою (ІНС та супутникова навігація):

За своїми параметрами та концепцією Fath-360 доволі схожа на американські реактивні снаряди GMLRS для РСЗВ M142 HIMARS, тому її позиціонують як перську відповідь на них. Вважається, що Fath-360 є зменшеною версією повноцінної балістичної ракети сімейства Fateh, що є досить оригінальним підходом до створення такої ракети. На фото нижче ви можете побачити Fath-360 попереду своїх "предків":

Детальніше про ці ракети ви можете дізнатися у відео.

Зрозуміло, що дана РСЗВ буде здійснювати удари по тактичній глибині тилів ЗСУ, якщо все ж буде передана. Подібні удари вимагають коригування з БПЛА-розвідників, тому одним з ефективних засобів протидії новій загрозі стануть FPV-перехоплювачі. В іншому випадку, такий ракетний комплекс без "очей" нічого не вартий, враховуючи точність іранських балістичних ракет, що розраховані на більш масовані удари.


Обговорення