Deep State Digest: 16 вересня
Вітаємо вас, спільното DeepState!
Якщо ви перейшли за покликанням і читаєте цей текст, то отримаєте головні новини минулого тижня, які ми зібрали у цьому дайджесті. Почнемо, як завжди, з подій на Курщині. Пригадаємо атаку дронів на росію, оглянемо ключові події в оборонно-промисловому комплексі України, розкажемо про нову білоруську модернізацію РСЗВ "Град", передачу португальських вертольотів Ка-32 для України, падіння дрона-камікадзе "Shahed" у Латвії та операцію ГУР МО в Чорному морі. Приємного читання!
Сьогодні у випуску:
- Курська Офензива: Новий прорив на Курщині та високоточні удари.
- УКР ОПК
- Операція ГУР в Чорному морі: Українські спецпризначенці збили Су-30СМ
- Ядерне Чучхе: У КНДР показали завод зі збагачення урану
- Білоруський "Град": Білоруська модернізація БМ-21 з покращеними снарядами
- САУ "Hawkeye" в Україні: З'явилися перші фото 105-мм американської САУ в Україні
- Падіння "Shahed" в Латвії: Чи буде НАТО збивати дрони та ракети над Україною?
Курська Офензива: Новий прорив на Курщині та високоточні удари
На Курському напрямку гаряче кожен день, і ситуація дуже динамічна. ЗС РФ намагаються відбивати атаки Збройних сил України і йдуть у контратаки, очевидно, що їхня головна задача – зупинити наше просування. Незважаючи на мінливість фронту в Курській області, російські авіаудари та нарощування сил, Сили оборони продовжують виявляти ініціативу на полі бою.
Про це свідчить захід підрозділів ЗСУ (116 ОМБр) на територію Курської області в напрямку сіл Веселе, Нова Путь та Обухівка. Після ретельної підготовки та розвідки, бронетехніка Сил оборони України розпочала прорив на кордоні з РФ, просунувшись на кілька кілометрів углиб.
За словами військових, під час заходу ЗСУ не зіткнулися з серйозним опором з боку підрозділів ЗС РФ, а попередньо підготовлені шляхи дозволили увійти без втрат у техніці. Також, за попередньою інформацією, тисячі російських військових можуть опинитися в оточенні.
На цьому ж напрямку 11 вересня було знищено ворожий опорний пункт разом з особовим складом у селі Веселе (координати: 51°17'18"N, 34°32'46"E). Удар завдано керованою авіабомбою, коригування здійснювалося за допомогою дрона 116-ї ОМБр. Для забезпечення успіху операції та захисту особового складу активно застосовували FPV-дрони для боротьби з ворожими БпЛА-розвідниками.
ЗСУ уже отримали дивізіон САУ 2С22 Богдана профінансованих Данією
У липні Данія подала замовлення на 18 колісних самохідних установок 2С22 Богдана, а уже в першій половині вересня вони були передані до лав ЗСУ. Про це повідомив очільник данського оборонного відомства Трольс Лунд Поульсен.
Також Трольс Лунд Поульсен закликав європейських партнерів замовляти більше саме українського озброєння. Безумовно, мова йде про вартість, осльки українські вироби значно дешевші за західні. Іншим важливим елементом, на який він звернув увагу було те, що українську зброю легше обслуговувати і підтримувати у боєздатному стані.
Загалом, позитивний прецедент у цій сфері є надзвичайно важливим, оскільки може спонукати інших партнерів до використання подібних форм підтримки.
УКР ОПК
Міністерство оборони України кодифікувало та допустило до експлуатації два види гранат вітчизняного виробництва. Це перші зразки такого типу, які виготовляються в Україні.
Перший виріб — оборонна осколкова граната, аналог радянської Ф-1. Боєприпас українського виробництва відповідає сучасним характеристикам засобів ближнього бою і призначена для ураження відкрито розташованої живої сили противника. Через її потужну дію, гранату необхідно застосовувати з укриття.
Другий виріб — аналог радянської РГД-5. Серійне виробництво цього боєприпасу вже налагоджено українським виробником.
Вітчизняний патронний завод вже працює і постачає набої ЗСУ
Нещодавно українські військові продемонстрували вітчизняні набої, виготовлені в червні цього року.
На світлинах показані боєприпаси радянського калібру 5,45х39, які використовуються для автоматів АК-74 та його модифікацій.
Ключовим моментом у цьому контексті є напис на упаковці боєприпасів — "Вироблено в Україні", що підтверджує національне походження продукції. На коробці також зазначено тип набою, інвентарний номер НАТО та серійний номер партії, що свідчить про налагоджене серійне виробництво цих боєприпасів на території України.
Крім того, були опубліковані фото з українськими боєприпасами калібру 5,56×45 мм НАТО. Однак, через домінування радянського стрілецького озброєння в Збройних силах України, виробництво набоїв радянських калібрів (зокрема 5,45×39 мм для АК-74) є більш пріоритетним у короткостроковій перспективі. Це пов'язано з потребами ЗСУ та обмеженою доступністю великих партій таких боєприпасів на світовому ринку.
Важливо відзначити, що розмови про створення нового патронного заводу в Україні ведуться з моменту втрати наявних ще з радянських часів виробничих потужностей у Луганську, після його окупації в 2014.
Крім того, ймовірно, що поява цих боєприпасів пов'язана із завершенням робіт американської холдингової компанії D&M зі створення в Україні заводу з виробництва боєприпасів, про що ми писали у минулому дайджесті.
Україна запустила власне виробництво снарядів 155 мм калібру
Про факт старту виробництва повідомив екс-міністр стратегічної промисловості Олександр Камишін норвезькому виданню.
За словами Камишіна, під його керівництвом виробництво оборонної продукції в Україні подвоїлося, а до кінця року воно потроїться. Він додав, що країна активно займається налагодженням виробництва нових типів продукції. "Я не можу сказати багато, але ми розпочали власне виробництво артилерійських снарядів калібру 155 мм," — розповів Камишін.
Цікавим також є коментар норвезького видання щодо Олександра Камишіна: "Новина про те, що Олександр Камишін подав у відставку з посади міністра оборонної промисловості України, шокувала багатьох. Камишін вважається своєрідним чудо-юдо в українській політиці. Він широко відомий своїми досягненнями у розбудові та розвитку життєво важливої оборонної промисловості України." Проте, далі в інтерв'ю екс-міністр повідомляє, що буде й далі займатися ОПК, хоча й на іншій посаді.
Операція ГУР в Чорному морі: Українські спецпризначенці збили Су-30СМ
11 вересня підрозділи ГУР МО здійснили рейд на російські об'єкти поблизу кримського узбережжя. Ціллю атаки стали газовидобувні платформи, більш відомі як "вишки Бойка". На відео Головного управління розвідки продемонстровано безпосередньо атаку на платформу та роботу спецпризначенців.
В рейді брали участь бійці спецпідрозділу Тимура ГУР МО України у взаємодії з морським центром “Вікінг”, Group 13, групами Квазар, Рекс та Агрегат за підтримки підрозділу Держприкордонслужби “Дозор”. Одним з головних результатів стало знищення російського винищувача Су-30СМ.
Ядерне Чучхе: У КНДР показали завод зі збагачення урану
Північнокорейські ЗМІ вперше показали завод зі збагачення урану. Традиційно сюжет був присвячений візиту лідера КНДР Кім Чен Ина на цей об'єкт, де йому демонстрували роботу заводу.
На фото показана зала з центрифугами – пристроями, де відбувається збагачення урану, що в майбутньому використовується для створення ядерної зброї. Вчені припускають, що Північна Корея розробила власні центрифуги, оскільки ті, що присутні на фото, дещо менші за існуючі. Цікаво, що на фото показана каскадна система центрифуг, яка, завдяки з'єднанню всіх блоків, дозволяє отримувати високозбагачений уран. Невідомо, де знаходиться цей завод і чи знають про нього міжнародні спостерігачі.
Білоруський "Град": Білоруська модернізація БМ-21 з покращеними снарядами
ЗС Білорусі отримали партію нових реактивних систем залпового вогню БМ-21Б "БелГрад", яка є місцевою глибокою модернізацією "Граду". Про це повідомив військово-промисловий комітет МО РБ. Щонайменше модернізацію пройшло 2 машини.
Особливістю модернізації БМ-21 до версії "БелГрад" є заміна шасі на вантажівку МАЗ-6317, встановлення горизонтальної системи стабілізації, стелажів для додаткового БК, системи управління вогнем та зв'язку.
Додатковий боєкомплект розміщено на стелажах між кабіною та пусковими напрямними. Кількість снарядів на одній БМ може сягати 80-100 РС-ів. Окрім цього, така компонувальна схема дозволяє перезаряджати РСЗВ без спеціалізованої ТЗМ.
САУ "Hawkeye" В Україні: з'явилися перші фото 105-мм американської САУ в Україні
В мережі з'явилися фото американської 105-мм САУ 2-CT Hawkeye, передачу якої не анонсували, але підтвердили влітку цього року. Уже тоді було зроблено припущення, що Україна отримає дві наявні на озброєнні США установки.
Всього на озброєнні США перебувало 2 установки “2-CT Hawkeye, які для нас дуже цікаві. На озброєнні ЗСУ перебувають десятки 105-мм M119/L119, які зарекомендували себе як досить точні гаубиці для ведення прицільного вогню. Незважаючи на калібр, ці гармати ефективно нищать ворога так само, як радянські установки. Проте питання мобільності залишалося відкритим: M119 (L119) є причіпними гаубицями, для транспортування яких використовуються позашляховики HMMWV.
Сьогодні мобільність є критично важливим чинником для артилерійських розрахунків. Установка “2-CT Hawkeye” може розгорнутися трьома особами за приблизно 1 хвилину і одразу розпочати виконання бойового завдання. З швидкістю стрільби 8 снарядів на хвилину така система стає майже невразливою до контрбатарейної боротьби. "Снайперська гвинтівка" для стрільби на відстань 11-19 км.
Система управління вогнем складається з ряду приладів: оптичного телескопічного прицілу M137A2, цифрової системи MG 9000 (ІНС LN-270, камера для ведення вогню прямим наведенням DFS-02), балістичної РЛС для розрахунку початкової швидкості снаряду.
Падіння "Shahed" в Латвії: Чи буде НАТО збивати дрони та ракети над Україною?
7 вересня на території Латвії впав російський дрон-камікадзе типу "Герань" (Shahed). Це сталося під час чергової нічної атаки росіян на Україну. Один з безпілотників пролетів над територією Білорусі і зазнав падіння в Резекненському районі (схід Латвії).
ЗС Латвії відстежили безпілотник, після чого знайшли місце його падіння. Уже 9 вересня було підтверджено приналежність уламків безпілотника до російського дрона-камікадзе "Герань".
Після цього інциденту Міністр оборони Литви Лаурінас Кащюнас виступив з закликом до членів НАТО переглянути умови патрулювання повітряного простору країн Балтії. У своїй заяві він зазначив, що авіація країн-союзниць повинна не лише патрулювати повітряний простір, а й, у разі необхідності, без вагань та проміжних рішень збивати ворожі цілі.
Цікаво, що це не перший інцидент з падінням російського безпілотника чи ракети на території країн НАТО. Раніше ми вже бачили, як ракети Х-55СМ потрапляли на територію Польщі, а дрони "Shahed" падали в Румунії. У жодному з цих випадків країни Альянсу не здійснювали перехоплення російських засобів ураження. Ніхто не може передбачити, чим така недбалість може обернутися в майбутньому, не говорячи вже про загрози для мирного населення. Перехоплення ракет чи дронів над Україною в прикордонних областях могло б убезпечити НАТО від нових атак і значно полегшити роботу ППО України.
Обговорення –