Deep State Digest: 17 липня

Deep State Digest: 17 липня

Вітаємо вас, спільното DeepState! Новий тиждень – нові цікаві події у світі військової справи. Зі своєї сторони ми підготували підбірку найважливіших та найцікавіших новин, і розповісти є про що. Україна залучила близько 675 млн доларів в ОПК, Brave1 створив лабораторію для CRPA-антен, на території Польщі запрацювала база протиракетної оборони, а Південна Корея купує лазерні системи ППО для боротьби з безпілотниками КНДР.

Залишайте відгук про цей випуск у коментарях в Telegram або в обговоренні на сайті, діліться посиланням на дайджест. Приємного читання!

Сьогодні у випуску:
- 675 мільйонів доларів для української оборонки від держав-партнерів;
- Американська компанія Northrop Grumman в процесі створення виробництва в Україні;
- Данія фінансуватиме виробництво 18 українських САУ 2С22 "Богдана;
- Україна завершила випробування власних снарядів калібром 155 мм;
- Кластер підтримки Defence Tech - Brave1 відкрив власну лабораторію для тестування CRPA-антен;
- Міноборони Японії розкрило нові подробиці про вдосконалену ракету Type 12;
- На території Польщі запрацювала база ПРО Aegis Ashore;
- Іспанія відправила в Україну партію з 10 танків Leopard 2A4;
- Республіка Корея замовляє лазерні комплекси ППО

675 мільйонів доларів для української оборонки від держав-партнерів

 

Україна спромоглася залучити 675 млн доларів від держав-партнерів на виготовлення різноманітного озброєння українського виробництва, про що повідомляє ЕП.

Відомо, що через обширний брак коштів у бюджеті держава здатна законтрактувати лише третину від наявних оборонних потужностей в країні. Для вирішення цієї проблеми були прийнято рішення залучати кошти від іноземних партнерів. Міністерство стратегічних галузей промисловості створило ініціативу ZBROYARI, що пропонує західним партнерам закуповувати зброю українського виробництва для ЗСУ.

Першою на ініціативу відгукнулася Данія. Ця країна – один з ключових союзників України. Вона менш схильна до протекціонізму, адже її виробництво зброї здебільшого зосереджене навколо сучасних винищувачів та флоту, які не передають ЗСУ. Результатом домовленостей стали данські вливання в українську оборонку на суму більше 170 млн доларів. Зокрема, на виробництво 18 САУ 2С22 "Богдана".

Другим учасником ініціативи стала Канада, що погодилася виділити 2,1 млн доларів на українські дрони.

Третіми ж стали Нідерланди, що погодилась виділити 17,5 млн євро на закупівлю українських морських дронів, а також 20 млн євро на FPV-дрони. Частину з цих коштів можуть отримати українські виробники.

Значно більшим викликом є залучення до ініціативи ФРН та Великої Британії. Вони мають власні потужні оборонні фірми, які прагнуть контрактувати в першу чергу. Шляхом вирішення цієї проблеми стало створення підприємств, спільних із західними, в Україні. Нещодавно "Укроборонпром" створив колективне підприємство з німецьким концерном Rheinmetall, який може виробляти в Україні новітню бронетехніку. Грошей на їх закупівлю Міноборони не має, але, за словами Камишіна, ці машини вироблятимуть за німецький кошт.

Про подібну схему спромоглися домовитися з урядом Великої Британії. Поки що йдеться про фінансування ремонту гаубиць L119 на українських потужностях. Домовленостям посприяла британська компанія BAE Systems, яка є розробником цих артсистем. Імовірно, що в майбутньому буде залучено фінансування від США шляхом контрактування українсько-американських спільних підприємств, яких планується створити цілий ряд. Про одне з них ми писали у сьогоднішньому дайджесті. Найбільшим донором за час існування ініціативи стане ЄС зі 400 млн євро. Ці гроші мають виділити з 1,4 млрд євро прибутків від заморожених російських активів. Щоправда, про механізм і терміни виділення цих коштів поки нічого не відомо.

Американська компанія Northrop Grumman в процесі створення виробництва в Україні

США потроять виробництво 155-мм снарядів - Мілітарний

Компанія Northrop Grumman уклала угоду про спільне виробництво боєприпасів середнього калібру в Україні, ставши першою американською оборонною компанією, яка вироблятиме зброю в Україні. Підписання угоди відбулося в посольстві України в середу 10 липня.

Northrop Grumman визначає боєприпаси середнього калібру як 30 мм, 40 мм і 50 мм. У майбутньому ця співпраця може розширитися на виробництво танкових боєприпасів і артилерійських снарядів калібру 155 мм.

"Зараз ми вперше підписали угоду з американською компанією про спільне виробництво в Україні. Ми будемо виробляти боєприпаси в Україні українцями", – сказав представник компанії.

Повідомляється, що жоден співробітник Northrop не ступить на територію України. "В рамках угоди про спільне виробництво Northrop Grumman надасть обладнання і проведе навчання для встановлення складальної лінії, щоб [українська фірма "Укроборонсервіс"] могла виробляти і випробовувати сучасні боєприпаси середнього калібру в Україні", – сказав представник компанії.

Як повідомило джерело Breaking Defense, обізнане з цим процесом, Northrop надішле в Україну виробниче обладнання і буде особисто навчати окремих представників української робочої сили в місці за межами України.

Решту працівників навчатимуть ті, хто пройшов інструктаж у Northrop Grumman, а керівник оборонного концерну США віртуально працюватиме з місцевими працівниками доти, доки вони не зможуть виробляти боєприпаси без сторонньої допомоги.

Джерело відмовилося коментувати, коли боєприпаси почнуть сходити з конвеєра, але сказало, що всі залучені сторони "працюють дуже швидко".

Данія фінансуватиме виробництво 18 українських САУ 2С22 "Богдана"

 

Данія робить безпосередній внесок в українську оборонну промисловість, профінансувавши виробництво 18 САУ "Богдана" в Україні. Очікується, що перша передача САУ, профінансованих Данією, буде здійснена найближчими місяцями.

Ще навесні 2023 року міністр оборони Троельс Лунд Поульсен виступив з ініціативою, щоб Данія у співпраці з Україною розміщувала замовлення на зброю безпосередньо в української оборонної промисловості. Це є зміною парадигми допомоги і забезпечить швидшу та ефективнішу військову підтримку на фронті в Україні.

"Коли я був в Україні цієї весни і відвідав низку підприємств оборонної промисловості в Києві, я переконався в можливостях підтримки України через закупівлі безпосередньо в української оборонної промисловості. Таким чином, ми гарантуємо, що обладнання, яке українці потребують на фронті, може бути вироблене і доставлене близько до них. Це має очевидні логістичні переваги і водночас сприяє розбудові оборонної промисловості в Україні. Тут САУ українського виробництва відіграють ключову роль як пілотний проект", – каже міністр оборони Данії Троельс Лунд Поульсен.

Під час візиту до України міністр оборони Троельс Лунд Поульсен підписав лист про наміри, згідно з яким майбутня данська допомога може бути спрямована безпосередньо на фінансування української оборонної промисловості. У червні було підписано офіційну угоду про співпрацю між Данією та Україною, а ця угода про закупівлю артилерійських систем українського виробництва є першою її реалізацією.

"Я сподіваюся, що більше країн наслідуватимуть данську модель закупівель в Україні. Здатність українців виробляти обладнання є більшою, ніж фінансування, яке вони мають зараз. Тому існує великий потенціал для подібних угод, які допоможуть виробляти більше обладнання в Україні і водночас сприятимуть розбудові оборонної промисловості в Україні", – каже Троельс Лунд Поульсен.

Було прийнято рішення про виділення 1,2 млрд данських крон (175 мільйонів доларів) з Українського фонду для закупівель української оборонної промисловості.

Цікаво, що у грудні 2023 року уряд Данії оголосив про створення згаданого промислового пулу для закупівлі зброї для України на загальну суму 1,75 млрд данських крон на 2024-2026 роки. Імовірно, що фінансування будуть розширювати, оскільки значна частина цього фонду вже витрачена. Таку обмежену початкову суму можна пояснити експерементальністю такого формату, Данія все ж одна з перших країн, що використала такий формат допомоги.

Україна завершила випробування власних снарядів калібром 155 мм

Готовий корпус боєприпасу 155-мм, виготовлений на заводі Nammo Lapua у місті Састамала у Фінляндії

Журналісти проєкту "Радіо Свобода" дізналися, що Укроборонпром завершив випробування артилерійських 155 мм боєприпасів та готується до їх серійного виробництва у другій половині 2024 року.

"Перша партія вже виготовлена. Триває активна робота на кількох державних та приватних підприємствах ОПК задля налагодження масового виробництва снарядів калібру 155 мм", – повідомили представники "Укроборонпрому".

В "Укроборонпромі" ж також наголосили, що снаряди калібру 155 мм українського виробництва будуть сумісними з усіма артилерійськими системами того ж західного калібру.

Це звучить доволі цікаво у контексті того, що українські компанії вже досить давно домовилися з двома неназваними американськими фірмами та Rheinmetall про спільне виробництво 155 мм снарядів. Крім того, КЗВВ фактично отримав ліцензію на виробництво 155 мм снарядів від німецько-французької KNDS, а американська NG також у майбутньому хотіла б виготовляти в Україні снаряди калібру 155 мм.

Кластер підтримки Defence Tech - Brave1 відкрив власну лабораторію для тестування CRPA-антен

Безумовно, супутникова навігація доволі давно стала основним засобом орієнтування БПЛА та інших засобів у просторі. Такий спосіб дозволяє отримувати порівняно високу точність позиціонування за доволі низьких затрат на обладнання. Здійснюється це завдяки антенам супутникової навігації.

Проте, противник не сидить на місці та постійно працює над радіоелектронними завадами для GPS. Для протидії цим завадам були створені CRPA-антени. Такі антени визначають завади й ігнорують їх. У результаті ворожий РЕБ не заважає навігації дрона.

Раніше українські виробники самі тестували свої CRPA-антени, але в кожного було своє обладнання й різні умови випробувань.

Зараз же з'явилася можливість здійснити це у лабораторії від Brave1, де є все необхідне для тестування антен. Там за однакових умов випробовуватимуть різні розробки й можна буде порівняти їх ефективність. Під час випробувань виробники одразу зрозуміють, яка антена просто зараз готова до роботи на фронті, а яку треба доопрацювати.

Оборонним інноваторам, які бажають протестувати антену власного виробництва в новій лабораторії, необхідно заповнити форму.

Міноборони Японії розкрило нові подробиці про вдосконалену ракету Type 12

12 липня 2024 року Міністерство оборони Японії оприлюднило нове фото модернізованої версії ракети класу "земля-корабель" Type 12, яка перебуває на стадії розробки. Повідомляється, що вона вже пройшла різні наземні випробування.

Type 12 розробляється і виготовляється компанією Mitsubishi Heavy Industries. Вперше її прототип було продемонстровано у 2022 році. Вона схожа на Storm Shadow/SCALP EG, франко-британську малопомітну крилату ракету повітряного базування великої дальності. Як раніше повідомляли "Naval News", початкова дальність польоту ПКР Type 12 становила близько 200 км. Нова модернізована версія має на меті збільшити дальність щонайменше до 900 км, а в перспективі – до 1200 км. Форма ракети також була оптимізована щоб зменшити радіолокаційну помітність.

Storm Shadow - що треба знати про "вбивцю бункерів" – DW – 12.05.2023

У грудні 2023 року міністр оборони Японії Мінору Кіхара оголосив, що Наземні сили самооборони Японії (JGSDF) почнуть розгортати наземний модернізований комплекс на основі ракети Type 12 починаючи з 2025 фінансового року, тобто на рік раніше, ніж планувалося спочатку. Маючи на увазі постійну військову експансію Китаю, японський уряд поспішає зміцнити можливості держави. Міністерство оборони також перенесло розгортання крилатих ракет Tomahawk американського виробництва з дальністю польоту понад 1600 км на 2025 фінансовий рік – на рік раніше, ніж планувалося спочатку.

На території Польщі запрацювала база ПРО Aegis Ashore

США ввели в експлуатацію наземну систему ПРО Aegis Ashore у Польщі -  Мілітарний

У Польщі було введено в експлуатацію комплекс протиракетної оборони Aegis Ashore. База з цим комплексом має посилити загальну систему ПРО НАТО, до якої на даний момент входять есмінці типу "Arleigh Burke", база з таким же комплексом у Румунії та РЛС на території Туреччини.

Комплекс ПРО США розташований в містечку Редзіково. Його поява зумовлена досвідом бойових дій останніх років. Активне застосування балістичних ракет малої та середньої дальності вимагає від НАТО відповідної реакції. Розгортання наземних комплексів ПРО типу Aegis дозволить використовувати зенітні протиракети типу SM-3 з дальністю перехоплення цілей до 700 км (в модифікації Block IIA до 2500 км)

Raytheon Missiles & Defense gets $867 million contract for SM-3 Block IIA -  Naval News

Сам комплекс фактично створений на основі елементів, що використовуються на американських есмінцях. Система управління, командний пункт та радіолокаційна станція AN/SPY-1 розташовані в одній будівлі. Пуск ракет здійснюється з вертикальних пускових установок Mk. 41, що відділені від основної будівлі.

В Польщі буде Aegis Ashore, яка може збивати ракети за 1000 кілометрів |  Defense Express

Іспанія відправила в Україну партію з 10 танків Leopard 2A4

Having Learned to Operate Leopard 2A4 in Spain, First Ten Ukrainian Tank  Crews to Arrive Home Soon | Defense Express

Інформація про передачу військової допомоги була оприлюднена на сайті міністерства оборони Іспанії. Разом з ОБТ, Сили Оборони отримають спецтехінку та протитанкові ракети. Танки типу Leopard 2А4 відремонтували та відновили на заводі Santa Bárbara Sistemas у Севільї.

Іспанські танки Leopard 2A4 на підприємстві Santa Bаrbara Sistemas. Іспанія. 2024 рік. Кадр з відео infodefensa

Всього Іспанія обіцяла надати 19 танків, перша партія з яких уже прямує до України, а наступну планують відправити вже до кінця цього року.

Республіка Корея замовляє лазерні комплекси ППО

Південна Корея має намір революціонізувати свій оборонний потенціал, розпочавши виробництво нової зенітної зброї на основі лазера. Hanwha Aerospace, провідна південнокорейська компанія, розпочала виробництво після підписання наприкінці червня контракту з Адміністрацією програми оборонних закупівель (DAPA).

Південна Корея замовляє вітчизняні лазерні системи протиповітряної оборони Block-I, які мають першочергового захищати країну від БпЛА. Контракт з компанією Hanwha Aerospace на суму 72,5 млн доларів передбачає постачання невідомої кількості систем до кінця поточного року.

Південна Корея замовила лазерні зенітні комплекси Block-I

Цікаво, що комплекс Block-I це волоконно-лазерна система ППО, яка базується на лазері потужністю 20 кВт. Його основними цілями є безпілотні літальні апарати: від малих коптерів до розвідувальних оперативно-тактичних БпЛА. З 2019 року, компанія витратила 63 млн доларів на розробку даної системи. Згодом планується проведення випробування більш потужної версії Block-2. Ціна одного пострілу з лазерної системи становить приблизно 1,45 доларів.


Обговорення