Історичні паралелі: чим схожа російсько-українська війна з кримською?

Чим Борис Джонсон схожий до лорда Пальмерстона?

Історичні паралелі: чим схожа російсько-українська війна з кримською?

Британська преса часто називає Бориса Джонсона послідовником політики лорда Пальмерстона.

🎩Генрі Джон Темпл, 3-ій віконт Пальмерстон (1784 - 1865) – міністр закордонних справ (1830-1834, 1835-1841, 1846-1851), а також прем’єр-міністр Британської імперії (1855-1858, 1859-1865). Якщо коротко, то його політика зводилася в ті роки до сприяння монополії британської морської торгівлі і її всілякий захист. Якщо дещо розкрити цю тезу, то в ті часи було вигідно ламати торговельні бар’єри Китаю і імперські експансійні амбіції росії.

За Китай наводити паралелі мабуть будемо дещо згодом. Тут зупинимося на Московії тих часів.

👮‍♀️То була нікалаєвська росія, яка всіляко душила ліберальні рухи не лише в себе, але і за кордоном (придушення угорського повстання в Австрійській імперії 1848-1849). Тоді росія поширювала свій вплив в Середній Азії і на Кавказі, загрожуючи британським інтересам в Персії та Індії. Це протистояння увійшло в історію, як «Велика гра», і тривалий час ця гра велася шляхом непрямого зіткнення. Так, англійці підтримували боротьбу черкесів і чеченців Шаміля на Кавказі, а також надавали допомогу Персії, аби стримати просування росіян у регіоні.

👑Однак амбіції Нікалая І були значно більшими. Він прагнув захопити весь Балканський півострів, включно із Константинополем, після чого оголосити православну слов’янську суперімперію. Була лише одна проблемка: Константинополь тоді був Стамбулом (як і зараз) і столицею Османської імперії, яку Нікалай І вважав «хворою людиною Європи» і навіть в приватних розмовах запропонував план розподілу Османської імперії між Британією та Московією, під час свого візиту в Лондон в 1844.

💔В ті часи британський кабінет розділився на два умовних табори. Одні, на чолі з лордом Абердіном, були переконані, що Московію слід стримувати лише дипломатичним шляхом, інші, умовні яструби, на чолі з лордом Пальмерстоном, були переконані, що інакше, як дати по зубах, росію не стримати. Але обидві сторони сходилися на тому, що поразки Османської імперії допустити не можна.

⚔️Ситуація поступово сповзала до війни, поки в липні 1853 року російська імперія не окупувала Дунайські князівства Молдавії і Валахії, незалежність яких гарантувала Османська імперія. Привід? А хіба росіянам колись був потрібен привід для війни?

🔖Османи висунули ультиматум, а тоді в вересні розпочали військові дії, викинувши росіян із зайнятих територій вже навесні 1854 року.

🔥Паралельно 30 листопада 1853 року чорноморський флот під командуванням адмірала Нахімова, спалив турецький флот, що стояв на якорі в бухті Сінопа, фактично знищивши всю турецьку морську потугу в Чорному морі.

🚨Цей акт призвів до того, що в січні 1854 війну Московії оголосили Британська імперія і Франція. Вони організували десант і відправили війська в Чорне море. 1 вересня 1854 року, союзники висадилися в бухті Євпаторії, і одразу розбили росіян в битві на річці Альма. Вже 14 вересня 1854 союзники опинилися на підступах до бази Чорноморського флоту Московії – міста Севастополь, яке вони взяли в облогу і протримали так до 30 серпня 1855 року.

🩸У цій війні Московія зазнала поразки і підписала Паризький мирний договір. Кабінет лорда Пальмерстона наполягав на найжорсткіших умовах миру: повна заборона мати флот на Чорному морі, відведення військ росії з Кавказу, а саме з Черкесії та Чечні, незалежність для Польського та Фінляндського царств, відторгнення Прибалтики на користь Пруссії, або під її протекторат.

🤔Чому ж тоді та імперія проіснувала ще аж до 1917 року? Справа в тому, що в стані союзників був один француз, якому було невигідне послаблення Московії. Це був Наполеон ІІІ, який вмілими інтригами зіграв на користь росії, змусивши англійців підписати мир, де з усіх «страшних» наслідків для Московії була лише заборона мати чорноморський флот, а з територіальних поступок – лише втрачена Бессарабія.

📔План лорда Пальмерстона у війні проти Росії полягав в тому, щоб «не випускати росію із війни», з усіх сил боротися проти всяких запізнілих спроб відмовитися від початої справи, продовжувати і продовжувати війну, постійно розширюючи географію бойових дій.

⚓️Саме тому, окрім Криму, ареною бойових дій в тій війні стали Балтійське, Біле моря та півострів Камчатка. Англійці розраховували встановити морську блокаду росії, але не очікували побачити, що там нічого блокувати…

🧻Російська історіографія з подачі Тарле, дотепер називає лорда Пальмерстона «русофобом», і продовжує ображатися на нього, через те, що він був вірним слугою Її Величності Королеви Вікторії і захисником інтересів Британської імперії.

🧑‍🦳Як власне і Борис Джонсон, який настільки захоплюється ідеями та принципами зовнішньої політики Пальмерстона, що навіть назвав на його честь свого кота.

Потрібно лише слідкувати, щоб французи знову не кинулися "рятувати росію"...


Обговорення