Історія 4 Су-25 та братерства з Македонією

Цікава історія 4 македонських бортів Су-25

Історія 4 Су-25 та братерства з Македонією

Місцеве Македонське ЗМІ повідомило, що за їх інформацією держава передає Україні 4 літаки Су-25. На запит цього ж ЗМІ у Міністерстві оборони країни відповіли, що згодом публічно голосять про прийняті рішення, які жодним чином не впливають на обороноздатність країни. Тобто вони не підтвердили, ні спростували.

🪖Цікавою є доля цих літаків. У 2001 після подій з 🇽🇰Косово, албанський сепаратизм перекинувся на територію 🇲🇰Македонії. Албанці там складали близько 20% країни, а ще 10% приїхали з Косово як біженці. Вимоги албанців були федералізація країни та визнання їх мови державною. Радикальні бойовики перейшли кордон з боку Косово. За декілька місяців бойових дій їм вдалось захопити четверте за розмірами місто країни Тетово. А загалом вони стояли за 8 кілометрів від столиці Скоп'є.

💰Влада країни закупила в нас 30 танків, 20 БТР. За різними даними від чотирьох до шести Мі-8 та від шести до восьми Мі-24. А також чотири штурмовика Су-25. За чутками в Західній пресі, оскільки від Югославії македонцям не дісталось жодної авіації, а пілоти не вміли керувати цими гелікоптерами та літаками, то за їх штурвалами сиділи українці. Офіційно цього Україна не визнавала, а Македонія підтвердила лише одного нашого інструктора в Су-25УБ.

📝Авіація тоді зіграла вирішальну роль в конфлікті та допомогла зберегти Македонський суверенітет, оскільки в повстанців не було жодних засобів для боротьби з нею. За підсумками Охридської угоди країна лишилась унітарною та з однією державною мовою (албанська все ж стала державною в 2019), проте з обіцянками македонців дотримуватись поліетнічності та прав людини і тому подібного.

📦З 2004 року куплені в України Су-25 були законсервовані та відправлені на зберігання. У 2011 були плани їх модернізувати та повернути в стрій, але до практики цей задум не дійшов. І тепер, через 21 рік після продажу і 18 після консервації вони схоже повертаються на Батьківщину. Як пише першоджерело цієї новини, їх навіть на місці ремонтують українські інженери, тобто до нас мають приїхати не донори для деталей, а готові до використання борти.

❕Чотири штурмовики звісно не змінюють стратегічної ситуації, але це все ж приємна дрібничка. П'ять днів тому Міністерство оборони Македонії також підтвердило передачу України тридцяти танків Т-72 (саме таку кількість невідомих танків Україна передавала в 2001 до Македонії).


Обговорення