Історія "Джавеліна": якою була антична зброя?

В якому вигляді були тамтешні "Джавеліни" та хто їх використовував?

Історія "Джавеліна": якою була антична зброя?

🦾Всі ми знаємо про сучасний славетний Javelin.

☝️Але мало хто знає, що джавеліни стояли на озброєнні ще афінської, македонської та римської армій, задовго до Різдва Христового. Так, це не жарт, адже javelin в буквальному перекладі з англійської – це дротик.

🏃Легкі, маневрені, озброєні дротиками воїни, були грізною зброєю проти важкої фаланги гоплітів, проте самі були уразливими для кінноти суперника.

📚Найдавніша згадка про ефективність такого роду війська проти, здавалося би, важкоозброєної та грізної фаланги, відноситься ще до 391 року до н.е. і відома нам завдяки «Елленіці» Ксенофонта, який був учасником більшості подій, які описує (служив в спартанській армії).

⚔️То була на перший погляд, рядова і досить незначна сутичка епохи війн між Афінами і Спартою. Спартанська армія поверталася з порту Лехея додому, на святкування, і афінські стратеги Калій та Іфікрат, які перебували в союзному для Афін Коринфі, побачили, що цілий спартанський полк в 600 важкоозброєних гоплітів залишився без прикриття кавалерії та легкої далекобійної піхоти (пращників). Вони вирішили напасти на спартанців, але в їх розпорядженні був невеличкий загін гоплітів і багато пельтастів, або «джавелінменів» - тобто озброєних дротиками маневрених воїнів.

🏃‍♂️🏃‍♂️Афінські стратеги вивели пельтастів в поле і напали на спартанців, закидавши їх джавелінами. Втративши декілька воїнів в перші атаці, спартанський полемарх (воєначальник), наказав підібрати поранених, а тим, хто залишився – переслідувати пельтастів. Однак важкі гопліти не могли наздогнати легких джавелінменів, швидко втомлювалися, а коли зупинялися для перепочинку, одразу отримували джавеліни в свої ряди з фронту і флангів. Зрештою, спартанці змушені були відступити.

🏇Але це ще не кінець історії. Спартанцям на допомогу прийшла кіннота, але поспілкувавшись з «битими» гоплітами, кавалерія не змогла зібратися з духом для ефективної атаки. Як то кажуть, спартанці втратили моральну перевагу. Їх ставало все меньше, а афінські пельтасти діяли все більш сміливо і нахабно.

🏊‍♀️Зрештою, деморалізована спартанська армія скупчилася на якомусь пагорбі на березі моря, і коли на горизонті з’явилися гопліти з Афін – цього виявилося достатньо, аби спартанська армія кинула зброю і в паніці почала стрибати в море.

❤️‍🩹Ксенофонт наводить втрати спартіатів в 250 чоловік, хоча сам же потім вказує, що врятуватися вдалося небагатьом, очевидно применьшує, як зацікавлена особа (він - афінський перебіжчик до спартіатів). Втрати афінян Ксенофонт не наводить.

📉Як значно пізніше напише потім Плутарх, у своєму життєписі спартанського басилевса Агесілая: «Таке велике лихо вже давно не траплялося лакедемонянам (самоназва спартанців – прим. авт. ): вони втратили багатьох славетних воїнів, причому гопліти виявилися переможеними легкою піхотою.»

🗡Невдовзі після цієї перемоги, пельтасти, або «джавелінмени», як бойова одиниця, озброєні дротиками (джавелінами), почали з’являтися у всіх античних арміях тогочасного світу.


Обговорення