Ваш мозок під прицілом: український вимір когнітивної війни

Ваш мозок під прицілом: український вимір когнітивної війни

Відповідно до визначення Клаузевіца, (Carl Philipp Gottlieb von Clausewitz, 1780-1831) війна - це акт насильства, спрямований на те, щоб змусити супротивника виконати вашу волю. Російсько-українська війна наочно це демонструє, бо ціллю росії є саме нав'язування своєї волі Україні та всьому світу. Поширення «русскава міра» та знищення всього українського є метою Кремля. Проте, одночасно з тим, як на українські міста та села падають ракети, бомби і безпілотники, а сотні тисяч солдатів та десятки тисяч одиниць техніки зійшлися в кривавій битві, між росією і Україною точиться ще одна битва - за контроль над серцями і розумом людей. Цю битву в ЗМІ та інтернеті зараз називають «когнітивною війною», у якому кожна людина стає полем бою. Це не означає, що кожному потрібно одягати шолом і бронежилет. Когнітивна війна - це війна за ваш розум, ваші емоції, вашу свідомість, вашу увагу. Це війна, в якій противник намагається змінити вашу думку, вашу поведінку, вашу ідентичність за допомогою інформації, дезінформації, маніпуляції, пропаганди, психологічного тиску і, навіть, штучного інтелекту. Зараз кожен з нас стає жертвою або знаряддям когнітивної атаки, навіть не підозрюючи про це. Проте це явище не є новим: дезінформація, пропаганда, маніпулювання свідомістю, меми, фейки, тролінг, підрив репутації тощо використовувались ще з часів Давнього Египту, але набули нового розмаху і складності лише зараз, в епоху цифрових технологій і соціальних мереж. Колективна пропаганда (Participatory propaganda) - це те, як пропаганда змінюється у наш час. Аудиторія більше не є пасивним споживачем переконливого контенту, а бере активну участь у його створенні та поширенні, допомагаючи просувати порядок денний пропагандистів, чиї повідомлення резонують зі світоглядом цільової аудиторії. Основна проблема полягає в тому, що когнітивна війна, фактично, невидима, і все, що ви помічаєте, - це вже її вплив, який дуже важко помітити вчасно. Умовно кажучи, вона є найдосконалішою формою маніпуляції на сьогоднішній день.

Когнітивна війна на полі бою

Такий термін як «війна світоглядів» (Weltanschauungskrieg) почав використовуватися ще у нацистській Німеччині, а в англійській мові його аналог з'явився у 1941 році - «психологічна війна» (Psychological warfare). Термін «когнітивна війна» (Cognitive warfare) у сучасному значенні почали використовувати у Сполучених Штатах у 2017 році для опису способів дій, доступних державі або впливовій групі, яка прагне «маніпулювати механізмами пізнання ворога або населення, щоб послабити, впливати підпорядкувати й зруйнувати його».

Відповідно до сучасних концепцій ведення війни, її полями бою є п'ять вимірів (Fifth Dimension Operations): Земля, Море, Повітря, Космос, Інформація, Кібернетичний простір. Проте зараз військові вже додають новий, шостий вимір, - людину або її когнітивний вимір.

Стосовно цього шостого простору війни й набуває поширення термін «когнітивна війна». Цей термін вже сформувався в керівних документах НАТО, а відповідна концепція Альянсу буде оприлюднена у 2024 році. Когнітивна війна саме у військовій сфері спрямована на вплив на мислення супротивника, швидкість та правильність прийняття рішень.

Одну з перших моделей такого роду запропонував полковник Джон Бойд. Вона була названа НОРД і складалася з чотирьох етапів:
Спостереження – Орієнтація – Рішення – Дія.

Дж. Бойд зазначав, що машини не виграють війни - воюють люди. І для перемоги необхідно проникнути в мозок людей. Він є тим місцем, де ведеться війна. Про цю концепцію детальніше можна дізнатись тут: Інтелектуальна перевага над ворогом, або хто такий Джон Бойд?

Хоча бій є фізичним актом, його керівництво є психічним процесом. —Б. Х. Лідделл Харт, «Стратегія»

Умовно кажучи, найважливіший простір на полі бою - це простір, що знаходиться між вухами командира.

Зображення
«Evening Standard» опублікувала номер, присвячений другій річниці повномасштабної війни, і на неї потрапив український солдат з нашивкою «Нема ворога страшніше, ніж командир довбо**б»

Таку війну можна вести ефективно лише за допомогою слів і візуальних засобів. Яскравим прикладом є використання зображення українського солдата на острові Зміїний, який посилає «рускій ваєний карабль», на поштових марках або в інтернеті. Відео, у якому фермер захопив російський танк, також мало не менший ефект, ніж відео знищення великого російського складу зброї. Ці образи та візуальні матеріали значною мірою мотивували українців сміливо боротися з росіянами, створили позитивну світову думку та втілилися у матеріальну площину - Україна змогла отримати першу іноземну військову допомогу.

Не словами єдиними

Наполеон має відомий вислів: «моральний фактор (на війні - ред.) відноситься до фізичного як три до одного». Війна в Україні наочно демонструє це. Однак, когнітивна війна є лише одним із способів отримати стратегічну перевагу, адже перемогти ворога без подолання його на полі бою є малоймовірним. Когнітивні- або кібер заходи рідко самі по собі можуть бути вирішальними. Тим не менш, вони повинні бути інтегровані у сухопутні, морські та повітряні операції та стати невід’ємною частиною сучасної війни. Кооперація між когнітивними та класичними операціями є важливою, оскільки засоби впливу на сприйняття супротивника включають не лише передачу та розкриття інформації, але й залякування та стримування за допомогою дій фізичних засобів, а також цифрове поширення інформації.

Когнітивна війна у натовпі

Всі когнітивні методи і заходи використовуються і для впливу на населення країни супротивника, можливо, навіть, першочергово. У цьому випадку вплив має бути більш витонченим. Методи ведення когнітивної війни в росії ґрунтуються на підходах рефлексивного управління, започаткованого В. Лефевром (1936-2020), радянсько-американським психологом і математиком. Рефлексивне управління - це теорія та практика впливу на свідомість, емоції та поведінку противника або партнера за допомогою спеціально підготовленої інформації, яка спонукає його до прийняття бажаного рішення.

Елементами такого підходу є:

  • відволікання уваги (створення реальної чи уявної загрози життєво-важливим позицій противника (флангам, тилу тощо) під час підготовчої стадії воєнних дій, що змушує його переглядати здоровий глузд своїх рішень);
  • перевантаження (за рахунок суперечливої ​​інформації, що постійно надсилається противнику у великих обсягах);
  • параліч (створення уявлення про загрози життєво-важливим інтересам чи найслабшим місцям);
  • виснаження (примушення противника виконувати марні дії, що призводить збройні сили до виснаження ресурсів);
  • обман (провокування противника передислокувати збройні сили до «загрозливого» регіону під час підготовчих стадій воєнних дій);
  • розкол (переконувати супротивника, що він має діяти всупереч інтересам коаліції);
  • заспокоєння (примушення противника вважати, що здійснюється не підготовка до наступальних дій, а навчання або імітація, що знизить його пильність);
  • залякування (створення сприйняття непереборної переваги);
  • провокація (нав'язування противнику вчинення дій, вигідних для вашої сторони);
  • пропозиція (пропонування інформації, яка зачіпає супротивника юридично, морально, ідеологічно тощо);
  • тиск (пропонування інформацію, що дискредитує уряд у власних очах населення).

Російська когнітивна війна

Російська пропаганда, яка є досить успішною у веденні когнітивної війни, характеризується наступними рисами:

  • великі обсяги і багатоканальність;
  • швидкість, безперервність і повторюваність;
  • відсутність відповідності об'єктивній реальності;
  • часткова відсутність логічності.

Зазначимо, що у 1974 році засновник російської школи когнітивної війни Лефевр емігрував до США, а розробкою його підходів продовжили займатися так звані «методологи» - послідовники Г.П. Щедровицького (1929-1994), які в 1990-2000 консультували владну верхівку росії. Зараз при владі серед послідовників методологів є перший заступник керівника адміністрації президента рф Сергій Кирієнко (Ізраітєль), який відповідальний за окуповані території України.

Наприкінці 2022 року, після того як Україна відкинула російські війська у Харківській і Херсонській областях, а офіційні особи в Києві почали говорити про великий весняний контрнаступ на сході та півдні , Кирієнко зібрав другу команду, зосереджену на дестабілізації самої України. Цю роботу очолив один із його найближчих заступників Олександр Харичев - бюрократ, відомий у деяких московських колах як «організатор», оскільки він гарантує, що внутрішні вибори проходять за сценарієм Кремля. За даними Washington Post, на зустрічі 16 січня 2023 року Кирієнко виклав чотири ключові цілі для російських пропагандистів: 

  • дискредитація військово-політичного керівництва України;
  • розкол української еліти;
  • деморалізація українських військ;
  • дезорієнтація українського населення.

Про грунтовність та системність такого підходу свідчать документи, що розмістило Washington Post:

https://www.washingtonpost.com/documents/3552636d-936d-48d8-b464-6996ef6a02eb.pdf?itid=lk_inline_manual_14

https://www.washingtonpost.com/documents/c25f192e-2b63-436b-b534-62ab90c8ce30.pdf?itid=lk_inline_manual_14

https://www.washingtonpost.com/documents/44a6ed7e-582e-4fe4-9f6d-adf4d7f4149e.pdf

https://www.washingtonpost.com/documents/284f33ea-fa44-401c-b2ed-ab7e0e4ea355.pdf

https://www.washingtonpost.com/documents/03a7af28-c6bb-4191-9b13-05b369273571.pdf?itid=lk_inline_manual_31

Висновки

Повномасштабне вторгнення рф до України, а також подальший розвиток війни, різко перевернули уявлення міжнародної спільноти про стабільність миру у Європі. Війна спонукала світ до перегляду припущень про природу сучасних конфліктів. Припущення про зменшення ваги традиційних засобів ведення війни виявилися передчасними. Водночас незбройні воєнні інструменти, зокрема когнітивні, зберігають свою вагу та набувають нових змістів.

Таким чином, ми можемо відмітити, що елементами когнітивної війни є:

  • руйнування довіри до держави;
  • упередження і стереотипи;
  • створення альтернативних сценаріїв;
  • підрив національна безпека і суверенітету;
  • інформаційна атака і пропаганда;
  • психологічні операції і маніпуляції;
  • маніпуляція ідентичністю і цінностями;
  • зміна свідомості і поведінки;
  • дезінформація і фейк-ньюз;
  • агресивна риторика і емоційний тиск.

Якщо знати наведені ознаки, то тримати оборону на фронті когнітивної війни стане значно простіше. Попереджений - значить озброєний. Пам'ятайте про це, і Слава Україні!


Обговорення