"Має проросійські та прокитайські погляди" - огляд результатів президентських виборів в Бразилії
«Має проросійські та прокитайські погляди.» - одна з перших фраз, що прочитає будь-який гість україномовної сторінки у вікіпедії про Лулу да Сілву, новообраного президента Бразилії. І прочитане буде правдою.
Вітчизняні ЗМІ не зацікавило питання другого туру президентських виборів, що відбувся більше тижня тому в Амазонії. А дарма, адже тамтешні події вагомо вплинуть на картину світової політики.
Перший, і доволі неочікуваний, підсумок такий: значного силового протистояння на вулицях після оголошення результатів елекції не сталося. Можна пригадати перекриття автомагістралей далекобійниками, блокування кількох аеропортів, чи грабунки магазинів та напади на посадовців збоку ультралівих терористичних груп, але вже першого листопада, 38-й президент, Жаїр Болсонаро де-факто визнав свою поразку, подякувавши за підтримку. Найбільшу країну Південної Америки очолив проросійський президент.
Почнемо з передісторії. Перший тур виборів відбувся ще на початку жовтня. Ігнасіо Сілва да Лула (комуніст та колишній арештант, що вже займав пост президента) та Жаїр Болсонару (чинний на той момент лідер держави) набрали разом більш ніж 90 відсотків голосів. Інтрига першого туру (на основі заголовків світових ЗМІ) може бути описана таким заголовком: «Чи переможе Лула в першому турі з великим відривом?». Уявлення мейнстрімних медіа в результаті були далекими від реальності.
Напередодні дня голосування рейтинги кандидатів були рівними. Та все ж, Лула випередив опонента більш ніж на мільйон голосів. Обставини цього були доволі унікальними: консервативний правий кандидат переміг в містах, а його протилежність - в селах. Незважаючи на п’ять мільйонів зіпсованих бюлетенів говорити про фальсифікації та їх вагомий вплив на результаті - неправильно.
Описати діяльність та погляди Лулу да Сілви можна за допомогою наступного заголовка:
Лула да Сілва обговорив соціалістичну інтернаціональну кооперацію в Латиноамериканському регіоні з президентом Болівії.
Однак, зазирнемо трошки глибше в історію. 2003-го року, на той час президент, Лула отримав нагороду з рук президента Кучми: Орден Ярослава Мудрого першого ступеня. Через шість років нагородний комплект комуніста поповнив "Орден Свободи" з рук Віктора Андрійовича Ющенка. Друг України, чи не так?
Однозначно ні. Лула да Сілва стояв у витоків БРІКС - клубу країн, який сьогодні намагається «боротся с однополярным миром», хитає світову економіку та допомагає РФ обходити санкції. Серед членів: Бразилія, росія, Китай, Індія та ПАР.
В сучасних умовах, окрім розтиражованої цитати про відповідальність Зеленського за війну, треба казати і про загальносвітовий вплив. Латинська Америка стала ареною протистояння проросійських/прокитайських сил та США і ЄС. Проросійський президент в Бразилії стане проблемою.
Історія кримінального переслідування нового президента Бразилії це ще один цікавий пазл. В липні 2017-го його засудили до майже десяти років позбавлення волі за отримання хабаря у вигляді квартири. Однак, майже чотири роки потому вироки скасували в зв’язку з тим, що справу розглядав "не той суд".
Якщо ж говорити про внутрішні перспективи, то Бразилія не дарма є Федеративною Республікою: влада президента в цій країні є надзвичайно обмеженою. Більшість повноважень належать Національному Конгресу та губернаторам двадцяти шести штатів. В день проведення першого туру президентської елекції було обрано і новий конгрес. З незначною перевагою, більшість у ньому сформували консервативні про-Болсонарівські сили.
Отож, загальним скептицизм до результатів виборів в Бразилії є аргументованим. Однак, ситуація не є безвихідною.
Тому сподіваємось, що як новообраний президент, так і конгрес відіграють принаймні не негативну роль на шляху України до її перемоги.