П’ята колона Молдови

П’ята колона Молдови

9 лютого 2023 року Володимир Зеленський передав президентці Молдови Маї Санду документи, що були перехоплені українською розвідкою та містили план Кремля щодо захоплення влади в Молдові. Одразу ж після цього Молдову сколихнули масові проросійські мітинги. На них було помічено людей спортивної тілобудови з організації Scutul Poporului. За словами її учасників, їхнім завданням була охорона протестувальників від «нинішньої влади». Цікаво, що вони носили бронежилети, використовували спеціальну апаратуру для зв’язку й загалом не нагадували людей, які ще вчора працювали на заводах. Ми вирішили дослідити цю організацію.

Про організацію Scutul Poporului стало відомо ще у вересні 2022 року, однак офіційно вона зареєстрована лише 4 лютого 2023 року. Керує організацією колишній спецпризначенець Кирило Гузун. Під час мітингу 30 листопада 2022 року на лівій руці членів Scutul Poporului помічено цікаві сині пов’язки.

4 лютого 2023 року відбулася пресконференція керівництва організації, на якій було озвучено мету її створення.

«Ми хочемо показати всім, що ми — об’єднання людей з погонами, зареєстроване у 2022 році на АСП. Наша мета — допомогти людям, ми для людей і з людьми. Ми аполітичні, ми не входимо до жодної партії… Наша мета — вийти на вулицю й захистити людей, не дозволити нинішній владі знущатися над народом. Ми не є групою, яка прагне дестабілізації», — зазначив Гузун.

Він також заявив, що в організацію можуть вступити лише колишні працівники силових структур. Станом на 4 лютого 2023 року до складу організації, за його словами, входило 105 осіб. Ось декотрі з них:

  1. Полковник запасу Володимир Донцу — колишній начальник Генерального штабу та командувач Національної армії Молдови, якого військові називають «батьком молдавської артилерії». Кавалер ордена «Штефана чел Маре» за участь у Дністровській війні. Відіграє важливу роль в організації протестів, що проводяться партіями «Шор» Ілона Шора та «Будуємо Європу вдома» Георгія Кавкалюка. Висловлював проросійські погляди.
  2. Колишній міністр оборони Молдови Валерій Троєнко.
  3. Едуард Війна — колишній військовослужбовець. У своєму профілі Facebook він зазначив, що служив у Військово-морському флоті Радянського Союзу. Нещодавно опублікував кілька постів із критикою молдавської влади, а також поклав відповідальність за війну в Україні на самих українців. Наприклад, він ділиться скандальними заявами проросійського політика Михайла Гарбуза, керівника партії «Патріоти Молдови», який стверджує, що війну в Україні спровокували українці у 2014 році, коли почали вбивати жителів Донбасу.
  4. Єудженіу Дабіжа. Згідно з деклараціями про майно, Дабіжа працював інспектором у загоні спеціального призначення «Пантера», звідки був звільнений у листопаді 2018 року.
  5. Станіслав Харченко — колишній співробітник МВС Молдови.
  6. Віталій Містряну — колишній співробітник ССО Молдови. Займається боротьбою.

Керівник Scutul Poporului  Кирил Гузун

Народився між 1978 і 1980 роками, уродженець села Дреслічень (Молдова). За інформацією на сторінці Facebook проживає в м. Дурлешти поряд зі столицею Кишиневом. Двоюрідний брат колишнього міністра інфраструктури та регіонального розвитку Андрія Спину.

У 2002–2004 роках. Кирило Гузун працював у загоні спеціального призначення «Пантера» Національної адміністрації пенітенціарних установ. Працював також у прикордонній поліції, звідки звільнений у 2021 році за підозрою в несумлінності.

У жовтні 2022 року засвітився на мітингу «блакитних стрічок», який організував Ілан Шор.

У деклараціях про майно за роки роботи в прикордонній поліції Гузун зазначив три автомобілі: Mercedes за 50 тис. євро (придбаний під час роботи закордоном ще до служби в поліції), ще один Mercedes і Lexus, зазначені в деклараціях за ціною 10 тис. лей кожен (ринкова вартість таких авто становить близько 20 тис. євро), куплені вже під час служби.

Дружина Наталія Гузун

Народилася 28 вересня 1978 року, уродженка м. Дрокія (Молдова).

Віцеголова партії «Будуємо Європу вдома» проросійського політика Георгія Кавкалюка — колишнього голови Нацполіції, який свого часу захищав Ілана Шора та олігарха Володимира Плахотнюка.

Активно брала участь в останніх демонстраціях, вимагаючи в уряду «оплатити комунальні послуги громадян».

Проросійський слід

Як ми зазначили раніше, уперше організація засвітилася на проросійському мітингу у вересні 2022 року, а також під час великого мітингу 19 лютого, що об’єднав усі попередні акції, організовані проросійськими політиками Іланом Шором і Георгієм Кавкалюком.

Ілан Шор

28 жовтня 2022 року видання Washington Post опублікувало цікаву статтю про молдовських політиків на повідку у ФСБ. З-поміж інших у ній згадується партія «Шор», очолювана Іланом Шором.

У відповідь на зміну президента Молдови (а за сумісництвом російського агента) Ігоря Додона спецслужби рф розробили новий план. У 2020 році ФСБ почала співпрацювати з партією «Шор». Голову партії Ілана Шора (його дружина — російська співачка Жасмін) у 2017 році засудили до 7,5 років позбавлення волі в справі про крадіжку 1 млрд доларів США з банківської системи країни. Поки йшло оскарження вироку, Шор залишався в Молдові, а згодом виїхав із країни.

На парламентських виборах 2021 року партія «Шор» посіла третє місце, набравши 5,7% голосів. «У деяких [Ілан Шор] викликає алергічну реакцію, він — неприйнятна фігура. Але для інших він справжній кумир і лідер», — йдеться у квітневому звіті 2021 року, написаному політтехнологами для ФСБ.

Згідно з документами української розвідки, найняті Кремлем політтехнологи вперше приїхали до Кишинева з росії в березні 2021 року, щоб таємно працювати з партією Шора. Вони доклали величезних зусиль, щоби про їхню присутність не дізналися. Політтехнологи купували передоплачені SIM-картки для одноразових телефонів і приховували адреси орендованих квартир навіть від членів партії Шора.

Політтехнологи рекомендували партії стерти якнайбільше інформації про «негативне минуле» політика (WP припускає, що йдеться про судимість Шора) і спробувати «відмити» його імідж в Інтернеті. Також вони радили пропонувати журналістам винагороду за видалення статей.

Наприкінці вересня управлінський контроль над двома основними проросійськими телеканалами Молдови було передано близькому соратнику Шора. Це стало основною платформою політика для просування узгодженого з Москвою порядку денного.

Крім того, у 2020 році, коли Шор мав конфлікт із молдовською владою, ФСБ допомогла йому передати один із ключових активів — акції кишинівського аеропорту — російському бізнесмену Андрію Гончаренко. Шор заявив, що не володіє часткою, але в документах ФСБ від 2020 року аеропорт згадується як «актив Шора».

«Шор» мала позиціонуватися як партія «конкретної дії». Політичні стратеги у звітах для ФСБ, які потрапили в розпорядження WP, писали, що партія вважається популістською і начебто «змінює життя людей на краще». Шор заперечував, що будь-коли отримував підтримку від Кремля, зокрема й від спецслужб рф.

26 жовтня 2022 року Мінфін США ввів санкції щодо кількох російських і молдовських організацій та окремих осіб, зокрема Шора, заявивши, що він «координував свої дії з представниками інших олігархів для створення політичних заворушень у Молдові» та «отримав підтримку росії», а також працював у червні зі структурами, що «базуються в Москві, щоби підірвати» заявку Молдови на вступ до Європейського Союзу.

Георгій Кавкалюк

Григорій Кавкалюк — колишній полковником МВС Молдови, служба якого супроводжувалася численними скандалами. Перебуваючи на посаді полковника поліції охороняв людей Ілона Шора, він переслідував прозахідних політиків, а також боровся з проросійськими конкурентами.

Крім того, слід додати, що за даними розвідки, а також видання Washington Post, з 2016 року операціями російських спецслужб у Молдові керує заступник начальника департаменту оперативної інформації 5-ї служби ФСБ генерал Дмитро Мілютін.

Які загрози проросійська Молдова несе для України?


Враховуючи наявність у владі Молдови агентів російських спецслужб, великого прошарку проросійського населення, а тепер ще й організації колишніх силовиків Scutul Poporului, Молдові слід очікувати щонайменше внутрішньої дестабілізації, а то й силового повалення влади.

Спецслужби та поліція Молдови не здатні протистояти проросійським силам. Чого лише варта їхня жовтнева операція 2022 року, коли було заарештовано понад десяток людей із партії «Шор», але ніхто з них серйозного покарання не поніс. Через це Молдові рано чи пізно доведеться звернутися до України та/або Румунії по допомогу у вирішенні цієї проблеми.

Якщо «мітингувальникам» вдасться захопити владу в країні, це означатиме повний контроль рф над територією Молдови, домовленості із сепаратистами так званої ПМР, а також використання росією Молдови як ще однієї країни для обходу санкцій.

Також імовірним буде розблокування росією шляху для постачання боєприпасів з с. Колбасної (ПМР), хоч це й не буде простою справою.

Окупант зможе доставляти свої війська в Молдову, використовуючи її власний авіапарк, контролювати зернові перевезення України, перешкоджати постачанню техніки через ряд країн та областей, а також частіше обстрілювати південь України.

Команда Військового Віщуна дякує вам за прочитання статті. Якщо у вас виникнуть запитання або зауваження, залиште їх у коментарях, і ми постараємося на них відповісти.


Обговорення