Перспектива західних винищувачів у ВПС України
Найближче майбутнє
Питання передачі багатоцільових винищувачів сьогодні має неабияке значення у створенні умов для ведення успішних бойових дій Україною. Основними партнерами та потенційними донорами є: країни Бенілюксу (Нідерланди, Бельгія), Скандинавії (Норвегія, Швеція, Данія) та Східної Європи (Польща, Словаччина, Болгарія). Посилення наших ВПС іноземними винищувачами є вкрай необхідним, оскільки вони нададуть нам можливість забезпечити як більш ефективну підтримку з повітря під час контрнаступальних дій, так і збільшити протидію повітряним цілями противника (літакам та ракетам). На щастя, передача літаків від партнерів є лише питанням часу. Також отримання літаків надасть можливість використання крилатих ракет (британські Storm Shadow, французькі SCALP), дальність яких дозволяє уразити цілі противника на віддалених ділянках фронту. Наприклад, можливість бити на 200-250 кілометрів у випадку «Storm Shadow» є достатньою, щоб знищувати ворога навіть в Криму. Від кількості озброєння, здатного наносити ураження на оперативно-тактичній глибині напряму, залежить можливість постійного тиску на російську логістику, пункти навчання та дислокації особового складу. У цій статті буде розглянуто F-16, Saab JAS 39 Gripen, Dassault Rafale та FA-50. Однак, не дивуйтеся, якщо не зможете прочитати про перспективи Panavia Tornado, Eurofighter Typhoon, Dassault Mirage 2000, МіГ-21 або Су-17, оскільки існує низка факторів, які унеможливлюють передачу або роблять її непрактичною. Dassault Mirage 2000, МіГ-21 й Су-17 - застарілі та зняті з виробництва, тому їхнє обслуговування та ремонт вимагатимуть більше ресурсів, ніж користі, яку з них можна отримати. Якщо говорити про Panavia Tornado та Eurofighter Typhoon, то головні оператори, такі як Велика Британія і Німеччина, відмовляють у передачі літаків у зв'язку з безпосереднім їх використанням цими країнами.
Передача F-16
F-16 - це одномоторний легкий багатоцільовий винищувач, розроблений для повітряних сил США компанією «General Dynamics». З моменту початку виробництва у 1976 році кількість вироблених літаків є понад 4000 одиниць, що робить цей літак наймасовішим винищувачем четвертого покоління. Така кількість побудованих літаків зумовлена й великими обсягами міжнародних контрактів, завдяки яким літак знаходиться на озброєнні 24-х країн (серед яких велика кількість операторів у Західній Європі).
Переваги F-16
- F-16AM/BM (AM-одномісний, BM-двомісний) будуть передані у модифікації Mid-Life Update (MLU). Ці F-16 Block 20 за підсумками модернізації, яких вони зазнали, майже аналогічні F-16 Block 50/52.
- Радар - РЛС — AN/APG-66(V)2. Дальність дії не перевищуватиме 110-150 кілометрів. Це найсучасніший радар, але він набагато кращий, ніж ті, які є в наявності у нас на Су-27 і МіГ-29.
- Літаки не дадуть повної домінації у повітрі, однак зможуть розширити можливості використання тих ракет, які ми вже маємо, та збільшать перелік перспективного озброєння, яке ми можемо отримати. Окрім цього, F-16 славиться своєю низькою помітністю, сильною вбудованою системою РЕБ та ракетами AGM-88 HARM, які автоматично наводяться на радари супротивника.
У наших партнерів є й інші модернізації F-16, але їхня передача не розглядається. Країни Європи готові до передачі старіших версій (A/B) для заміни на F-35, на відміну від F-16 C/D, які є більш новими та ще не потребують заміни. Модернізації F-16 ES та E/F розроблялися лише для країн Близького Сходу, а саме, Ізраїлю та ОАЕ.
Нідерландські та данські літаки
Можлива кількість винищувачів для передачі досягає 42-х з боку Нідерландів та 19-и від Данії. Їхня передача була згадана в офіційних заявах представників держав та національних ЗМІ. Надання літаків від Нідерландів відбудеться після завершення навчання українських пілотів та підготовки належної інфраструктури. Варто додати, що повна передача винищувачів можлива лише у разі «компенсації», що означає заміну на новітні F-35. Наразі відомо про наявність 37 F-35А у складі ВПС Нідерландів.
Данія, своєю чергою, офіційно підтвердила наміри передати 19 багатофункціональних винищувачів F-16 Україні. Кількість літаків оголосила прем’єр-міністр Данії Метте Фредеріксен. Цю інформацію підтвердило Міністерство оборони Данії. Також було заявлено про прибуття 70 військовослужбовців України для тренування на F-16.
Бельгійські літаки
Бельгія може передати Україні 2-4 F-16. Прем’єр-міністр країни заявляв про таку можливість. Всього Брюссель володіє 56 F-16, але його політика є досить нечіткою. За інформацією VRT News, термін придатності наявних бельгійських F-16 складає 5-6 років, але настільки мала кількість, яка розглядається для передачі, пояснюється корисливим фактором: з наступного року ВПС Бельгії почнуть отримувати від 4 до 5 нових винищувачів F-35 на рік. Таким чином, бельгійська влада може зробити максимально зручною передачу літаків для себе: дозувати їх кожного разу та одразу отримувати нові. Проте під впливом інших країн Заходу Бельгія може збільшити підтримку, як це було з танковою коаліцією.
Передача Saab JAS 39 Gripen
Saab JAS 39 Gripen - шведський багатоцільовий винищувач четвертого покоління, що виробляється Saab AB. Літак уперше злетів у 1988, а у 1997 році JAS 39 було офіційно прийнято на озброєння Шведських Військово-Повітряних Сил. Винищувач експортували до Чехії, Угорщини, Південно-Африканської Республіки і Таїланду; також рішення придбати JAS 39 ухвалила Бразилія.
Передача літаків зі складу Військово-Повітряних Сил Швеції
Можлива кількість: невідома. При передачі одного з останніх пакетів військової допомоги міністр оборони Пал Йонсон заявив, що Швеція розглядає можливість відправки винищувачів. 12 вересня з’явилась інформація, що Швеція досліджує можливість передачі Україні винищувачів. Питання полягає у тому, що шведи також шукають вигоду у допомозі Україні, очікуючи заміну своїх винищувачів. Національна служба новин Швеції Ekot повідомляє, що ЗС нададуть свою відповідь у листопаді, після чого уряд вирішить чи передавати «Гріпени». Проте, як повідомляють британські та шведські ЗМІ пілоти ПС ЗСУ вже проходять навчання на цих літаках.
Переваги Saab JAS 39 Gripen
- Літаки є менш вибагливими, ніж F-16: обслуговується та ремонтується Saab JAS 39 Gripen практично в польових умовах. Також цей літак може злітати з автостради та навіть зі смуги з твердого ґрунту.
- Простота пілотування. Є інформація, що навчання льотного складу та технічного персоналу для JAS 39 займе принаймні вдвічі менше часу, ніж аналогічне для F-16.
- При ціні від $30 млн до $55 млн шведський винищувач четвертого покоління дещо дешевший за F-16, ціна за який стартує від $35 млн. Але варто врахувати, що це ціна лише за «машину». Закупка запчастин, боєприпасів, ресурсів обслуговування може коштувати ще стільки ж.
- Нові розробки є кращими за модифіковані старі. У разі передачі технологій та створення можливостей для обслуговування - Gripen оптимальний варіант.
- Можливість запуску ракети класу «повітря-повітря» «Метеор», яка може завдавати удару до 300 кілометрів. F-16, своєю чергою, має ракети AIM-120A/B з дальністю 55–75 км, AIM-9 Sidewinder - 20 км, AIM-7 Sparrow: 70 км).
Головним мінусом Saab JAS 39 Gripen є їхня обмежена кількість та невеликі обсяги виробництва. Масштаби американських F-16 непорівняні з відносно невеликими у шведських літаків.
Передача Dassault Rafale
Rafale – багатоцільовий винищувач четвертого покоління, розроблений французькою компанією Dassault. Окрім Франції, літак є на озброєнні Єгипту, Індії, Катару та Греції. Про наміри передати Rafale інформації не було. Однак, міністр закордонних справ Кулеба зазначив, що Україна зацікавлена не тільки у F-16, а й у французьких винищувачах. Проте можливість передачі Rafale Україні у публічному полі не обговорювалась, тому й потенціальна кількість є невідомою.
Переваги Rafale:
- У літак інтегрована вся можлива сучасна електроніка, включно із радаром з активною антенною решіткою та електронно-оптичною системою, яка дозволяє фіксувати теплові сигнатури повітряних цілей за десятки кілометрів;
- Вбудована станція РЕБ для придушення радарів противника, модулів розвідки та тепловізійною станцією з лазерним цілевказівником.
Водночас, як і у випадку зі шведськими винищувачами, слід розуміти, що Rafale - це французька розробка, і лише Париж може забезпечити обслуговування та ремонт. Також цей літак є найдорожчим з усіх аналогів: один винищувач коштує приблизно 200 млн $ на відміну від Gripen за 30 млн $ та F-16 за 50 млн $.
Закупівля FA - 50
FA -50 - це двомісний надзвуковий бойовий реактивний літак, розроблений південнокорейською фірмою KAI спільно з американською компанією Lockheed Martin на основі навчально-бойового літака Т-50. Озброєння літака включає ракети класу «повітря-повітря» AIM-9 Sidewinder, AIM-120 AMRAAM, класу «повітря-земля» AGM-65 Maverick, бомби JDAM та касетні боєприпаси. Серед операторів винищувачів є ВПС Південної Кореї, Індонезії та Польщі. Остання уклала контракт про закупівлю 48-и легких винищувачів FA-50 у 2022 році. Вони мають повністю замінити МіГ-29, які перебувають у складі повітряних сил Польщі. Як ми бачимо, наша сусідка обрала доволі вигідну стратегію, яка полягає у поєднанні як техніки з Азії, так і техніки з Європи та Північної Америки: корейські танки K2, САУ K9, літаки FA-50 разом з західними F-16, F-35 та гелікоптерами AH-64E Apache тощо. Тому нам слід брати приклад з Польщі та розвивати відносини з Південною Кореєю, розглянути в майбутньому шляхи укласти можливий договір про купівлю FA-50 як альтернативу/доповнення до західних винищувачів. Наразі згадок про можливість передачі (закупівлі) не було. Варіант розглядається виключно у довгостроковій перспективі.
Переваги FA-50
- Вартість льотної години у корейського літака у 5 разів менша за аналогічну в F-16 та у 6-7 разів, ніж у F-35. Цей фактор дозволить активніше використовувати його для регулярного повітряного патрулювання, навчання пілотів та ведення активних боїв. В умовах економічної нестабільності в майбутньому цей літак може стати запорукою підтримки навичок пілотів, ефективного виконання бойових завдань під час процесу переходу, наприклад, на більш сучасні версії F-16 або F-35.
- Літак інтегровано з усіма поширеними системами західного озброєння.
МІГ-29 та СУ-27 (Польща, Болгарія)
Не можна забувати й про можливості отримати ті літаки, з якими ми вміємо працювати: мова йде про МІГ-29 та СУ-27. Можливості отримання таких літаків є обмеженими, оскільки майже всі радянські літаки знаходять в країнах Африки або у членів ОДКБ. До того ж, передача літаків ускладнюється політичною обстановкою, наприклад виборами у Польщі та Словаччині, де мають вплив антиукраїнські сили.
Можливості передачі:
- Польща - 20 літаків (Варшава отримала дозвіл на реекспорт від Берліну)
- Болгарія - до 6 літаків, однак за умови заміни їх на західні винищувачі зі сторони США та Європи.
Висновки
Фактично, кращими варіантами для України є літаки F-16 та FA-50. Корейські аналоги є досить дешевими як в закупівлі, так і в обслуговуванні, але закупівля озброєння за власний кошт є питанням дуже далекої (скоріше післявоєнної) перспективи. F-16 ж - це один з найпоширеніших літаків як в світі, так і серед партнерів України, що дозволяє сподіватись на подальшу підтримку як у постачанні, так і обслуговуванні цих літаків. Не можна забувати і про JAS - 39. Нехай Швеція і намагається відкласти питання передачі до моменту вступу в НАТО, але вірогідність того, що ці літаки з'являться на озброєнні України є досить високою.
Автор: телеграм канал "CONFLICT CAPITAL"