По гарячих слідах: посібник з проведення After Action Review в умовах бойових дій
«Провели підготовку сержантів нашого 2-го Штурмового Батальйону, запровадили процедуру AAR, тепер повноцінно користуються. Поділюся порадою: завжди робити After Action Review по гарячих слідах, особливо після бою. Для нашої ментальності та дисципліни – це той ще виклик. Досвід командира-ведучого AAR має бути достатнім, щоб ставити питання, які скеровують огляд. Також потрібен запас прикладів, щоб підкріпити ними теорію. За After Action Review – наше майбутнє і ефективність». – Позивний Кірт, заступник з бойової підготовки 3 ОШБ
За півтора роки роботи «Вдосконалення в дії» – проєкту методологічної підтримки культурних змін, ми навчилися цінувати кожен такий відгук. Спочатку нашою метою було допомогти Збройним Силам у розумінні й адаптації практики After Action Review. Згодом, почали приділяти увагу лідерству, управлінню знаннями, формуванню позитивного клімату і запровадженню змін.
В культурних змінах, зазвичай, найбільш розповсюдженими реакціями на нове є суперечливі. Наприклад, стосовно After Action Review ми часто чуємо:
- «це щось натівське», «нам не підходить», «тут не злетить»
- «ми так і працюємо», «це АПД», «в нас це розбір польотів»
Обидва твердження є певною мірою справедливими, і певною – хибними. Правда полягає в тому, що кожну кращу практику потрібно адаптувати до поточних умов, особливо у мінливому та складному середовищі. Таке підлаштування може спрощувати і викривляти сенси або надавати ілюзію того, що ця річ вже добре відома, тільки під іншою назвою. Тому варто розібратися, що є спільним, а що суттєво відрізняється, і не виплеснути з водою дитя. Тож сьогодні поговоримо про основи: звідки взялися Огляди після дії в американській армії і яку користь можуть отримати українські командири від її впровадження.
After Action Review (далі – AAR, або огляд) – це ключовий інструмент підвищення боєздатності, що допомагає вдосконалювати навчання, розвивати особовий склад, зберігати винесені уроки, покращувати клімат і злагодження підрозділу.
Армія США стала першопрохідцем та інноватором у багатьох галузях, зокрема в сфері командування та управління. Завдяки успішному досвіду застосування AAR відставні командири адаптували і запроваджували їх на нових місцях роботи. Правоохоронці, служби надзвичайного реагування, органи державного сектору, бізнес та громадські організації успішно практикують After Action Review, щоб навчатися з досвіду і удосконалюватися.
Згодом After Action Review були інтегровані у систему стандартів НАТО і практика набула широкого розповсюдження в арміях партнерів. З 2017-го року After Action Review згадується в наказах ЗСУ, а в 2019-му вона потрапила в доктрину як «Аналіз Проведених Дій» у вигляді тимчасової інструкції ВП 7(3)-00(01).01.
Дослівний переклад After Action Review – «Огляд після дії», тож спираючись на основне джерело практики – американський стандарт ТС 25-20, далі за текстом будемо називати її AAR або огляд.
Тренуйся так, як будеш битися
У сучасній американській доктрині практика After Action Review включена в стандарти тренувань – ADP 7-0, ADRP 7-0, FM 7-0, які акцентують увагу на тому, що бойова підготовка підрозділу має відповідати середовищу майбутніх місій. Це означає, що інтенсивність і складність тренувань потрібно адаптувати таким чином, щоб підготувати підрозділ до битви. Умови навчання мають дозволяти особовому складу оцінювати ризики і застосовувати критичне мислення для розробки обґрунтованих, винахідливих і вчасних рішень.
After Action Review – це професійне обговорення події, яке дозволяє солдатам і командирам спільно з'ясувати, що сталося, чому це сталося, як зберегти і розвинути сильні сторони та як покращити слабкі. Регулярна практика дозволяє особовому складу отримати максимальну користь від кожної операції.
Основна цінність негайного огляду операції – отримати багатовимірний зворотний зв'язок, що дозволяє виправити недоліки бойової підготовки, удосконалити планування і виконання операції, покращити клімат і злагодження. Зворотний зв'язок має бути прямим і безпосереднім – не тільки за лінією субординації, а й від побратимів. Він має враховувати цілі операції, порівнюючи план з фактом, а також залучати норми і стандарти виконання за наявності.
Чому After Action Review в доктринах США і НАТО є стандартом навчань? Чи означає це, що практику не можна або немає сенсу застосовувати в бойових умовах? Річ у тім, що будь-яке розгортання армій партнерів відбувається через навчання.
Теза «тренуйся так, як будеш битися» – це не просто порада, це імператив. Тож воюють партнери лише через планування місії і навчання, відповідно до плану.
Вдосконалення під вогнем
На момент участі у бойових діях особовий склад армій НАТО має розуміння, регулярну практику і звичку проводити After Action Review. Як тільки дозволять умови, командири проводять огляд бойової операції. Насправді це може бути не After-Action, а In-Action Review - огляд не після, а всередині операції. Якщо середовище дозволяє миттєво скласти спільну картину і врахувати отримані уроки, це підвищить успіх місії і живучість підрозділу.
У Збройних Силах мало де зустрічається впевнена практика After Action Review, і найближчий аналог - Аналіз Проведених Дій, також не набув масового розповсюдження. Розвивати і вдосконалювати бойову підготовку підрозділам доводиться буквально під вогнем, виносити уроки і адаптуватися – на відновленні. Сказати, що AAR не на часі – все одно, що говорити «нема коли точити бартку – треба рубати ліс». Водночас маємо враховувати, що в нас немає необхідного підґрунтя для впровадження оглядів – ані структура, ані процедури, ані культура не були сприятливими для запозичення цієї практики.
Гарна новина полягає в тому, що дедалі більше солдатів і командирів проходять підготовку у навчальних центрах НАТО, тож там і засвоюють After Action Review. До того ж, мобілізовані представники IT і бізнесу, мають досвід у Ретроспективах – найближчому цивільному аналозі AAR. Все це створює можливості впровадити огляди там, де є мінімальний досвід і відкритість.
Навчання під час бою
Однією з переваг Полковника Джона Бойда, пілота, військового стратега, консультанта Пентагону, автора відомої «Петлі Бойда», була його спроможність навчатися екстремально короткими ітераціями, щоб швидше і краще осмислювати ситуацію, адаптувати свої дії і вводити в оману противника. Прізвисько Джон-сорок-секунд він отримав завдяки тому, що на спір перемагав на симуляторі кожного пілота менше, ніж за відведені 40 секунд бою.
Навчання відбувається не тільки в лекторії чи на полігоні – воно включає також засвоєння знань, отриманих з власного досвіду. Навчання не зупиняється і тоді, коли підрозділ вступає в бій, хоча доступний час і наближеність до противника впливають на спосіб навчання уроків.
Неформальний огляд займає мало часу і не потребує особливих умов, тому командири можуть проводити його майже всюди за умови безпеки підрозділу. AAR допомагає особовому складу впоратися зі складним середовищем, втамувати бойовий стрес і дозволяє не повторювати помилки двічі, якщо їх можна уникнути.
Узгодити час, зусилля та користь від огляду, керувати змістом та обсягом обговорення – це мистецтво командира, що проводить After Action Review. Не можна розглядати доречність його проведення, не враховуючи середовище і стан підрозділу. Буває, що замість огляду краще надати особовому складу двадцять хвилин відпочинку, а буває – навпаки. Для одних місій немає сенсу розглядати окремі завдання, як-от штурм - окремо від утримання об’єкту, роботу операторів БПЛА - окремо від роботи РЕБ. Для інших місій навпаки: чим більше зупинок і обговорення, тим краще для кінцевого результату.
Тож проведення After Action Review в бойових та екстремальних умовах покладається на мистецтво можливого і навички лідера. Саме тому має сенс спочатку відточити проведення AAR на навчаннях – буде легше в бою. Для інструкторів навчальних центрів і командирів ми створили покрокову інструкцію з детальним розбором етапів і порадами новачкам. У бойових умовах потрібна полегшена структура, що залишає простір для адаптації командирам, які будуть впроваджувати і проводити After Action Review.
По гарячих слідах
Між швидким оглядом під час зупинки або відразу після події і ретельним її аналізом – велика відмінність. Тому серед американських лідерів набув популярності скорочений варіант AAR під назвою «hot wash» - «гаряча мийка», або ж по «гарячих слідах», який охоплює питання:
- Яким був задум?
- Що відбулося в реальності?
- Що спрацювало добре, що погано?
- Як підтримати переваги і виправити недоліки?
- Які висновки робимо і з ким варто ними поділитися?**
Наприклад, командир екіпажу БПЛА проводить огляд з особовим складом в машині під час руху від контакту. Випустити пар, обмінятися деталями, яких не вистачало під час операції, скласти спільну картину події, зробити висновки з щойно отриманого досвіду і за потреби передати їх далі – все це є перевагою огляду по гарячих слідах.
На жаль, ми стикаємося з помилковим сприйняттям змісту AAR/АПД – наче наведені вище питання і є золотим стандартом After Action Review. Звуження огляду до 3-5 питань на постійній основі не дозволяє зануритися у деталі планування, підготовки і виконання операцій. За будь-якої можливості, коли час і умови сприяють ретельному обговоренню, варто включати в нього деталі плану, хронологію подій, огляд семи систем керування боєм та інші теми, що дозволяють добре проаналізувати подію.
ПОСІБНИК З ПРОВЕДЕННЯ AFTER ACTION REVIEW В УМОВАХ БОЙОВИХ ДІЙ
Цей посібник від «Вдосконалення в дії» розроблений на основі Стандарту TC 25-20 та Інструкції з AAR для навчальних заходів і адаптується на основі зворотного зв’язку бойових командирів (за оновленнями слідкуйте тут). Перед проведенням AAR рекомендуємо додатково ознайомитися з одним із наведених вище повних матеріалів, а також з тимчасовою інструкцією ВП 7(3)-00(01).01 “Аналіз Проведених Дій”.
Мета цього посібника – надати базову структуру і шляхи її налаштування лідерами підрозділів. У складному середовищі кожна хороша практика має бути адаптована, тож цей посібник є відправною точкою для розвитку практики, відповідної вашим умовам.
Проведення After Action Review включає такі кроки:
- Підготовка. Налаштування, пояснення, правила зустрічі.
- Огляд плану. Місія/Намір командира: що мало статися.
- Огляд факту. Підсумки подій: що відбулося в дійсності.
- Винесені уроки. Висновки, покращення, коррективи.
- Завершення. Подяка і підтримка командиром.
Уважно керуйте часом обговорення у кожному з пунктів. Найбільш значна частина процесу – огляд фактичних подій, якому варто присвятити достатньо уваги. Можна поєднати його з розробкою рішень – у такому разі в 4-ому пункті підсумуйте висновки і плани. Решта пунктів може зайняти лічені хвилини, проте уникайте спокуси відкинути їх – вони працюють разом для найкращого результату зустрічі.
1. Підготовка
Налаштування. Якщо існує необхідність і можливість, приділіть час відпочинку, заспокоєнню і впорядкуванню думок. За потреби надайте особовому складу можливість випустити пар та підбадьорте. Визначте доступний для проведення огляду час і попередньо намітьте теми обговорення.
Наприклад: “Ми зробили найкраще з можливого з тими ресурсами, навичками, і розумінням, яке було. Тепер поговоримо, що саме відбулося, які є переваги, помилки і уроки на майбутнє”.
Пояснення AAR. Нагадайте або познайомте особовий склад з суттю практики. Зробіть акценти на важливості залучення кожного, на ставленню до помилок і меті вдосконалення.
Наприклад: “Огляд — це відверте обговорення, що дозволяє скласти спільну картину подій і зосереджує на результаті. Кожен може і повинен брати участь, якщо має думку, спостереження або запитання, які допоможуть нам виправити недоліки, посилити переваги і зберегти винесені уроки. Щодо помилок – ми не шукаємо винних, а сприймаємо помилки як навчання і робимо висновки на майбутнє. Незалежно від рангу і професійності, ніхто не має повної інформації, бо кожен бачив своє.”
Правила участі. Нагадайте або запропонуйте правила обговорення. Зверніть увагу на те, що і позитивний клімат, і прямий, відвертий зворотний зв’язок – є однаково важливими.
Приклад правил:
- Беріть участь активно.
- Уникайте особистісної критики.
- Конструктивна незгода вітається.
- Аргументуйте і пояснюйте свою думку.
- Будьте відкритими до зворотного зв’язку.
Застосовуйте не більше 5-ти правил одночасно, щоб їх було легше пам’ятати і дотримуватися. Пропонуйте підлеглим за необхідністю додавати і змінювати правила на кращі для вашого контексту.
2. Огляд плану
Проговоріть цілі місії або намір командира, ключові складові операції та важливі деталі плану. Уникайте спокуси одразу перейти до фактичних подій: порівняння плану і факту дозволяє краще проаналізувати результат і вказує на можливі недоліки планування та підготовки.
3. Огляд факту
Визначте, що обговорити, скориставшись запропонованими варіантами або на основі свого досвіду в After Action Review. Надайте особовому складу про можливість підняти тему, що стосується цієї операції – вони можуть знати те, чого не знаєте ви. Уникайте загальних тем, які можна розібрати за більш сприятливих умов, та тих, що потребують додаткових матеріалів, підготовки і доступного часу.
Наведені нижче варіанти можуть бути і альтернативами, і доповнювати один одне.
Варіант 1. Хронологія недавніх подій
Розгляньте хронологічну послідовність того, що відбулося. Ця техніка є логічною і легкою для розуміння. Вона допомагає особовому складу відслідкувати хід операції від початку до кінця, побачити вплив власних дій на дії інших військовослужбовців та підрозділів, а також на результат в цілому. Висвітлюючи події в тій послідовності, в якій вони відбувалися, солдати та командири краще розуміють і запам’ятовують загальну картину. Розуміючи, що бачили, чули, робили, та як міркували всі задіяні особи, члени підрозділу уникають хибного судження і конфліктів.
Щоб відійти від директивного стилю спілкування, заміняйте скеровуючі запитання на відкриті – такі, що допомагають розкрити тему.
Наприклад:
- Що ви спостерігали, чого не бачили інші?
- Яке розуміння ситуації спонукало ваші дії?
- Чи є в когось інші думки та спостереження?
Уважно слідкуйте за часом, звужуйте або розширюйте обговорення за необхідністю, підсумовуйте та допомагайте зробити проміжні висновки. Завершуйте обговорення спільно винесеними уроками і за можливістю дозвольте кожному поділитися своїми висновками.
Варіант 2. По гарячих слідах
Маючи мінімум часу і умов, розгляньте такі питання:
- Яким був задум?
- Що відбулося в реальності?
- Що спрацювало добре, що погано?
- Як підтримати переваги і виправити недоліки?
- Винесені уроки і з ким варто ними поділитися?
Варіант 3. Ключові спостереження
Коли час і умови дозволяють проаналізувати загальні спостереження особового складу, можна скористатись такою структурою обговорення:
- Розвідка поля бою
- Процедури командування
- Контакт з силами противника
- Взаємодія з дружніми підрозділами
- Проходження ліній оборони, заданих точок
- Оперативні, доповнюючі та уточнюючі накази
- Операції поповнення та відновлення
Варіант 4. Системи керування боєм
- Розвідка
- Маневри
- Вогнева підтримка
- Мобільність, проти-мобільність, здатність до виживання
- Заходи ППО, робота БПЛА, РЕБ/РЕР
- Тилове забезпечення і поповнення
- Процедури командування
Варіант 5. Взаємодія підрозділів
- Координація дій під час підготовки
- Робота пункту управління та засобів зв’язку
- Узгодження дій по районах, рубежах та об’єктах
- Коригування спільних дій під час операції
- Епізоди дружнього вогню та нештатні ситуації
Зміст обговорення. Наведені варіанти обговорення – це елементи конструктору, який ви маєте зібрати по-своєму, враховуючи доступний час, середовище, рід військ і конкретну місію. Свої пропозиції щодо вдосконалення цих наборів і варіанти, специфічні для роду військ, ви можете надсилати на цю адресу.
Гнучкість огляду. Однією з сильних сторін AAR є його гнучкість. Наприклад, ви можете почати з хронологічного огляду, а згодом, якщо певна з систем керування боєм виявила проблеми, заглибитися в її деталі та відслідкувати роботу цієї системи протягом операції. Після того, як проблему досліджено і зроблені висновки, ви можете продовжити хронологічний огляд.
Загальні поради. Пам’ятайте, що ефективність обговорення залежить від вас особисто, як командира і як ведучого After Action Review. Вас можуть підтримати такі поради:
- Будьте конкретними, уникайте узагальнень.
- Будьте ґрунтовними, пояснюйте свої думки і рішення.
- Не зупиняйтеся на питаннях, не пов'язаних з операцією.
- Аналізуйте результат з точки зору досягнення цілей операції.
- Визначайте дії для підтримки і вдосконалення сильних сторін.
- Визначте коригувальні дії для слабких сторін і ризиків.
- Зосереджуйтесь на конкретних ідеях з удосконалення.
- Підбивайте підсумки протягом обговорення.
Лідер завжди є рольовою моделлю поведінки, якої він очікує від підлеглих. Командири частіше пам’ятають про те, що важливо надавати позитивний приклад, але важливо також усувати контрпродуктивну поведінку. Якщо ви пропонуєте особовому складу уникати особистісної критики і зосереджуватися на розв’язанні проблеми, це правило діє і для вас.
4. Винесені уроки
Наразі ви вже маєте певні висновки, пропозиції покращення боєздатності і корегування плану. Якщо цього достатньо, підсумуйте і задтвердіть ключові рішення. В іншому разі - приділіть додатковий час винесеним урокам і коригувальним діям.
Ви докладаєте зусилля до огляду з метою покращити особисту і спільну результативність та підвищити успіх місії. Наприкінці всі члени підрозділу мають чітко розуміти, що було зроблено добре, а що – посередньо чи погано, як підтримати сильні сторони, усунути наслідки помилок та не допустити їх у майбутньому. Якщо ви скоригували план операції - кожен має розуміти алгоритм дій.
Перевірте, чи визначили ви найбільш важливе:
- Переваги, сильні сторони та способи їх підтримки.
- Недоліки, помилки, слабкі сторони та коригувальні дії.
- Винесені уроки, які корисно зберегти і розповсюдити.
- Адаптація плану, коригування завдань і процедур.
- Плани з передачі висновків іншим підрозділам
5. Завершення
Незважаючи на те, що After Action Review – це раціональне, аналітичне обговорення, ви не можете і не захочете відкинути емоції та людський фактор: вони є важливою складовою результату. Саме ця складова робить огляди корисними для психологічного розвантаження, розвитку довіри один до одного та до командира, формування позитивного клімату, злагодження роботи і розвитку лідерства.
Сильне завершення допоможе підрозділу з усією можливою залученістю, мотивацією та бойовим духом перезібратися для наступних подій. Навіть у скрутних обставинах лідер має діяти впевнено і надавати особовому складу впевненість у своїх спроможностях. Ця частина може бути дуже короткою, проте її важливість не можна переоцінити.
Приклад AAR для екіпажу БПЛА
В минулому, командир екіпажу БПЛА, на цей час - інструктор навчального центру, позивний Джаз ділиться:
«Ми проводили швидкий AAR прямо під час руху від контакту або відразу після прибуття на пункт тимчасової дислокації. За десятки хвилин багато не обговориш, тому концентрувалися на головному, а решту аналізували вже за більш спокійних умов.
Питання для швидкого огляду:
- Цілі операції
- Постановка завдання
- Підготовка до операції
- Коригування дій суміжних підрозділів
- Доставка до місця виконання завдання
- Висування і розгортання позиції
- Коригування спільних дій
- Нестандартні ситуації
- Повернення з операції
- Висновки і теми для повного AAR
Після повернення на пункт тимчасової дислокації відбуваються фінальні кроки завершення операції: дешифровка, обслуговування техніки, детальний огляд відео і формування звіту. Вже після цього можна провести повний After Action Review, включно зі зворотним зв’язком про планування, узгодження дій з іншими підрозділами, інформування про винесені уроки.
Обговорювати речі вчасно – це виклик при такій інтенсивності подій, проте варто пам’ятати, що за лічені години або дні важливі спостереження втрачаються і зробити правильні висновки буде неможливо.»
Про проєкт
Проєкт «Вдосконалення в дії» був заснований у 2022 році Наталею Треніною і Віктором Ніколенко з метою надання навчально-методологічної допомоги ЗСУ і розвитку культури постійного вдосконалення. З того часу було втілено:
- Переклад американського Стандарту TC 25-20
- Розробка методичних навчальних матеріалів
- Десятки заходів інформування та навчання
- Допомога у розробці курсу навчальним центрам
- Створено покрокову інструкцію для навчальних заходів
- Надруковано і розповсюджено більше 4000 брошур.
Проєкт є некомерційною, незалежною ініціативою, що допомагає окремим особам, підрозділам та організаціям у культурних змінах з метою постійного вдосконалення.