Комерційне гуманітарне розмінування: що маємо і куди рухаємося?

Комерційне гуманітарне розмінування: що маємо і куди рухаємося?

Публікується оглядовий уривок дослідження з сайту організації DataDriven Group

Повномасштабне вторгнення російської федерації спровокувало надвисоке використання різного типу вибухонебезпечних пристроїв та боєприпасів. Це спричинило замінування близько 174 тис. кв. км території, тобто понад 28% площі України. Як наслідок виникла необхідність обстеження та очищення цих земель для того, щоб забезпечити безпечний простір життєдіяльності та повернути території до економічного активу.

За оцінками Світового банку, сумарна вартість процедур розмінування в Україні складе $37 млрд. Для порівняння, загальна сума видатків державного бюджету України на 2024 рік складає $77 млрд.  Таким чином, реалізація робіт з повного розмінування територій потребує не лише значної залученості техніки та особового складу, а й суттєвих фінансових вливань.

Це викликає дуже повільне очищення земель. Показовим є приклад найбільшої у світі благодійної організації з гуманітарного розмінування HALO Trust. З 2022 року вона розмінувала лише близько 3.15 кв. км землі або 0,0018% замінованої території.

Attack on HALO Trust deminers in Afghanistan kills 10 people |  commonspace.eu
співробітники Halo Trust у Афганістані

Саме тому все актуальнішою стає потреба появи ринку, який пришвидшив би та зробив більше ефективним процес розмінування. Мова йде про комерційний ринок, де приватні компанії змогли б брати участь у процесі очищення Україні від замінування.

Хто такий справжній оператор?

Для виходу на український ринок гуманітарного розмінування ключовим юридичним елементом є сертифікація оператора протимінної діяльності.

Відповідну процедуру в Україні, станом на сьогодні, здійснюють три акредитовані установи: Міжрегіональний центр гуманітарного розмінування ДСНС України (с. Залужне (Ватутіне) Харківської області), Сертифікаційний центр при ВЧ А2641 (м. Кам’янець-Подільський Хмельницької області) та Центр Протимінної діяльності Державної спеціальної служби транспорту (м. Чернігів). Наразі відмінності між ними відсутні, а стандартний термін акредитації складає три роки.

Харківська державна академія культури | Офіційний сайт ХДАК

Проте державні агенції не завжди можуть надавати послуги на такому ж рівні ефективності, як приватні. Через це, Україна потребує участі приватних структур не тільки у самому процесі розмінування, а й у процесі сертифікації. Така можливість може бути привабливою для великих компаній, котрі прагнуть домінування на ринку та нових здобутків. Наприклад, глобальна компанія-виробник GSC має як ліценцію на виробництво, так і сертифікат оператора, і у майбутньому зможе стати ще і сертифікатом.

Всього наразі діє 77 сертифікатів, два з яких поза сферою акредитації органу з сертифікації (застосування кінологічних розрахунків та розмінування з використанням машин). З чинних наявні 4 державних організації, 8 прибуткових організацій, 7 неприбуткових структур. Така кількість неприбуткових структур зумовлена своєрідним глобальним трендом: традиційно ринок розмінування характеризується сильною присутністю недержавних неприбуткових акторів — це пояснюється звільненням від сплати сертифікаційних платежів та здатністю швидше та легше отримати фінансування від міжнародних організацій. Робота, яку виконують сертифіковані організації це:
14 – технічне обстеження,
17 – нетехнічне обстеження,
13 – розмінування вручну,
13 – очищення району ведення бойових дій,
6 – порядок знешкодження залишків війни,
10 – інформування населення,
2+1 поза зоною акредитації — розмінування з використанням машин,
1 поза зоною акредитації – застосування кінологічних розрахунків.

Актуальний стан ринку

Комерційний ринок гуманітарного розмінування знаходиться лише на стадії зародження – він проходить етап становлення та втілення експериментального єдиного протоколу сертифікації.

Ринкові відносини у даному сегменті можуть здійснюватися у трьох ключових напрямках:

  • Участь у державних або регіональних тендерах через платформу відкритих закупівель Prozorro (сьогодні подібні тендери не передбачають участі приватних структур)
  • Двосторонні контракти між приватними компаніями та операторами розмінування (така форма взаємодії наразі не є розвинутою через незрозумілість процесу для учасників ринку та високими витратами на розмінування)
  • Організація компанією власного підрозділу, який буде займатися розмінуванням

Прикладом останнього є велика аграрна компанія НІБУЛОН:

НІБУЛОН» отримав першу машину для розмінування від Global Clearance  Solutions AG - Нібулон

Компанія, маючи близько 5,5 тисяч гектарів замінованих полів, створила власний департамент, який було сертифіковано як оператора протимінної діяльності. НІБУЛОН мав швидко повернути до комерційного використання території тому, досить швидко компанія розмінувала 4,96 га сільськогосподарських земель.

Наразі НІБУЛОН очікує сертифікації на розмінування з використанням машин. Компанія залучила грант від німецького урядового інвестиційного фонду DEG у розмірі 4.8 млн євро на закупку спеціального обладнання та чотирьох машин розмінування GCS-200  (постачання очікується завершити до травня 2024). Компанія планує надавати послуги з розмінування за собівартістю іншим аграрним та середнім/малим фермерським підприємствам.

Головна проблема полягає у значній вартості проведення таких робіт, що перевищують вартість самої земельної ділянки (за оцінками Київської Школи Економіки (КШЕ), ціна технічного обстеження може сягати понад $3 тис. за гектар, а розчищення – понад $30 тис.). Як наслідок, середні фермерські господарства не можуть дозволити собі розмінування без покриття частини витрат коштом державного фінансування чи іноземних грантових програм.

Наразі державна підтримка ринку фокусується на покритті частини витрат бізнесу. Зокрема, урядом готується програма підтримки приватного розмінування в аграрному секторі. Станом на сьогодні, передбачається виділення близько 2 млрд гривень, чого б вистачило, за розрахунками КШЕ, на повне розчищення 2.3 тис. га території або на технічне обстеження понад 21.5 тис. га. Держава компенсуватиме 80% вартості робіт – решта ж відсотків покриватимуться за приватні кошти фермера. Проте ця програма, загалом, буде адресована для підприємств з земельною площею понад 100 гектарів, а питання розмінування малих господарств залишається невирішеним.

Обладнання та системи ведення протимінної діяльності

Швидке та ефективне розмінування потребує залучення значної кількості різного обладнання. У цьому контексті можемо говорити про окремий ринок технічного обладнання для гуманітарного розмінування. Сьогодні представлені такі основні категорії гравців, як:

  • Виробники обладнання міжнародного рівня. Зокрема, до них належать компанії General Cleaning Solutions (США), Dok-Ing (Хорватія), HYDREMA (Данія). Вони є сертифікованими виробниками, а дві останні вже уклали угоди про локалізацію виробництв в Україні
  • Національні виробники, що мають проєкти та прототипи подібних машин та обладнання, які спрямовані саме на виробництво товарів протимінної діяльності
  • Компанії, що зробили виробництво засобів протимінної діяльності одним з напрямків бізнес-диверсифікації.  До таких належать: компанія Метінвест, що в жовтні цього року запустила у серійне виробництво протимінні трали, або вищезгаданий НІБУЛОН, котрий пропонує прототип катера для розмінування акваторій. Водночас залишається потреба сертифікації в єдиному міжнародному сертифікаційному центрі на території Хорватії.
  • Стартапи міжнародного та національного виробництва у галузі застосування сучасних технологій для ведення протимінної діяльності. Тут можемо згадати, приклад компанії Aspichi, що вже має потужності для виробництва близько 100 VR-пристроїв на місяць, спрямованих на поліпшення видимості для операторів у тралах та при користуванні дронами. Однак, компанія не має можливості залучити державне фінансування.

Варто зазначити, що Міністерство економіки розробляє певні механізми для полегшення проведення сертифікації. Однак, суттєва частка учасників ринку досі не має розуміння того, які саме вимоги ставляться та висловлює переживання щодо можливої корупції.

Однак, в умовах неврегульованого питання сертифікації, державою проводяться заходи для спонукання українського виробника у галузі. Так, Міністерство економіки спільно з КШЕ реалізує акселераційну програму для стартапів у сфері протимінної діяльності. Вона передбачає реалізацію проєкту з рівня ідеї до готового прототипу.

З пришвидшенням здійснення розмічувальних чи обстежувальних робіт, потреба в обладнанні та інформаційних системах буде лише збільшуватись. На даному етапі розвитку ринку є можливості як для українських, так і для міжнародних компаній.

Висновки

Приватне розмінування в сучасних реаліях є надважливим для України. Через це, держава має поліпшити комунікацію та інформування потенційних компаній. Ідеальним рішенням було б впровадження «дорожньої карти», яка полегшувала та пояснювала б весь процес. Необхідними також є диджиталізація та впровадження єдиних стандартів.

Допомогти розвивати галузь могли б державні гранти. Особливо, для вітчизняних виробників. Держава повинна підтримувати національні компанії, адже лише вони першочергово зацікавлені в успішності роботи. Понад це, не варто забувати й про залучення іноземних компаній. Вони можуть внести неоціненний досвід, технології та інвестиції.

При дотриманні вищесказаного, Україна може отримати дійсно потужний комерційний ринок розмінування. Це допоможе у досить швидкі терміни розмінувати значні території та зробити їх знову придатними до нормального використання.

Дослідження підготували: Віктор Карвацький, Антон Табур, Олександр Буряченко

Контактна електронна пошта: [email protected]


Обговорення