Війна та гроші: потенційне співвідношення військових бюджетів України та московії у 2024 році

Війна та гроші: потенційне співвідношення військових бюджетів України та московії у 2024 році

Гроші на війні — такий же важливий та необхідний засіб перемоги, як і кількість зброї чи мобілізаційний потенціал. Кілька тижнів тому путін підписав розширений проєкт бюджету на 2024 рік. На імперські амбіції московії буде виділено рекордні 10,7 трлн рублів, а загальна частка витрат безпекового сектору сягне 38,5% від усього бюджету країни-агресора. Чи має Україна шанс хоча б за допомогою міжнародних партнерів забезпечити фінансовий паритет на 2024 рік? Наскільки грізним насправді є московський окупаційний бюджет? Яка доля популізму в цих числах? Ці питання ми й розглянемо з точки зору політекономічного аналізу.

Текст підготував автор телеграм-блогу Resurgam.

Військовий бюджет московії: числа, прогнози, цікаві деталі

Почнемо із загальних відомостей про окупаційний бюджет московії та його особливостей. Первинний проєкт бюджету московія розробляє на 4 роки. У нього закладають основні доходи та витрати. Щороку ці числа перезатверджуються, часто після певних коригувань.

Кілька тижнів тому путін затвердив на 2024 рік розмір загального бюджету у 36,66 трлн рублів. З них 10,77 трлн буде виділено на «оборону» та 3,4 трлн — на «внутрішню безпеку» (МВС, спецслужби тощо). Загалом 14,17 трлн рублів або 38,5% усього річного бюджету піде на «окупаційний і внутрішньобезпековий» сектори. Виглядає дійсно багато (трильйони!), але для кращого розуміння ці кошти варто перевести в долари.

Якщо спиратися на закладений курс рубля в бюджеті, то загальний бюджет становитиме 410 млрд дол. США. З них 121 млрд буде спрямовано на окупаційні потреби, а ще 38,2 млрд — на захист путіна від власного народу. Кошти на війну та внутрішні каральні органи суттєво перевищать видатки на соціальну сферу, освіту, медицину та спорт разом узяті.

Виходить, що суто на війну путін планує витратити 121 млрд доларів. Дійсно багато. Але чи це так?

  • Зауваження №1. Основні позиції проєкту бюджету розроблялися минулого року і базувалися на «прогнозованих показниках» на той момент. Згідно з практикою та логікою бюджет мали б «корегувати» на 2024 рік, але цього фактично не сталося. Тут, імовірно, може бути 2 причини: перша — не було потреби, друга — не хотіли показувати зменшення бюджету чи візуально збільшувати дефіцит. Це пов’язано з необхідністю «зберігати образ стабільності» у виборчий рік, нехай самі вибори і є «імітацією».
  • Зауваження №2. Окупаційний бюджет у доларах США базується на д-у-у-же оптимістичному курсі. У бюджеті закладено коридор 80-85 рублів за долар. Станом на зараз діапазон ОФІЦІЙНИХ торгів рубль-долар — 90-95 до 1, а за останні 6 місяців облікову ставку різко підвищили з 7,5% до 15%. Простими словами, ставку підіймають, щоби стримати падіння курсу, але цього не відбувається, тому підіймають знову. Постійне підняття ставки гальмує економічні процеси в країні, але візуально втримує курс національної валюти від різкого падіння через інші економічні причини. Тому коридор рубля у 80-85 за 1 дол. США дуже малоймовірний. Більш реалістичним є курс 95-100 рублів за долар.

Отже, якщо рублевий військовий бюджет перевести в долари за фактичним, а не прогнозованим курсом, то вийде не 121 млрд дол. США, а 107-112 млрд. Чому цей аспект важливий? Бо більшість компонентів, які закуповує московія для свого ВПК в обхід санкцій, оплачується доларами, а не рублями. І доларами ринковими, а не за курсом Центрального банку.

  • Зауваження 3. Головна загадка бюджету московії — на 2024 рік, як би дивно це не звучало, прямі видатки на МО були зменшені порівняно з 2023 роком.

У 2023 році стаття видатків на «Вооруженные силы РФ» передбачала витрати в розмірі 5,4 трлн рублів, а стаття «Другие вопросы в области нацобороны» — 0,6 трлн рублів.

У 2024 році стаття видатків на «Вооруженные силы РФ» становить 3,3 трлн рублів (на 2,1 трлн рублів менше, ніж у 2023 році), а стаття «Другие вопросы в области нацобороны» — 6,9 трлн (більше в 11 разів). Це й вся доступна деталізація бюджету для відстежування його «реальності».

Тобто, на утримання армії бюджет зменшився з 5,4 трлн рублів у 2023 році до 3,3 трлн у 2024 році. Але ж в 11 разів збільшилися видатки за статтею«Другие вопросы в области нацобороны»! Для чого?

Ймовірно, справа виглядає так. У статтю видатків «Другие вопросы в области нацобороны», яка тепер посідає «перше місце» серед усіх статей витрат країни, заховали й потенційний, понаднормовий дефіцит бюджету, бо офіційний дефіцит бюджету складає лише 1,6 трлн рублів (4,6%).

Цікавий факт. На 2023 рік було закладено дефіцит бюджету у 2,9 трлн рублів, і це при витратах на 6,4 трлн менше, ніж у 2024 році. Ба більше, бюджет у 2023 році не було виконано, а тому офіційно дефіцит бюджету було збільшено з 2,9 трлн до 3,42 трлн.

Тож звідки ріст загального бюджету на 6,4 трлн і зменшення дефіциту на 1,8 трлн у 2024 році порівняно з 2023? Ще й приблизно на ту саму суму, на яку збільшився саме військовий бюджет у 2024 році?

Куди дівся дефіцит бюджету? І тут можливі дві відповіді: або економіка московії різко почала відчувати себе не просто краще, а набагато краще (але тоді чому такі проблеми з курсом рубля та обліковою ставкою?), або десь є маніпуляція в числах і видатках.

Хитрість я вбачаю у статті видатків «Другие вопросы в области нацобороны», яка, нагадую, виросла в 11 разів. Витрати за цією статтею закриті — їх неможливо простежити. Але так само й не прослідкувати дефіцит фактичного наповнення цієї статті видатків.

Фактично, стаття видатків «Другие вопросы в области нацобороны» настільки велика (більша за фінансування МО та МВС разом узятих), що дозволяє розчинити реальний дефіцит бюджету всієї країни у 2024 році.

Отже, відповісти на запитання «Виконується бюджет чи ні?» просто неможливо. Тобто, на момент імітації виборів у путіна візуально все буде добре з бюджетом і дефіцитом на 2024 рік, бо всі проблеми ховатимуться в закритій статті «Другие вопросы в области нацобороны». Ймовірно, це одна з причин, чому роздули військовий бюджет, але варто розуміти, що тоді це не буде мати фактичного впливу на фронт.

Задля об’єктивності варто зазначити, що цю статтю видатків збільшено аж у 11 разів, що навряд чи можна пояснити виключно бажанням заховати в ній дефіцит всього бюджету країни. Ймовірно, там закладено й розширення ВПК, можливо, закупівля БК та спорядження за кордоном, корупція/підкуп у світі, обхід санкцій тощо — тобто все те, що загалом матиме той чи інший вплив на війну, однак прямо не входитиме у фінансування окупаційної армії.

Офіційно в бюджеті московії закладено на війну 121 млрд дол. США. Утім, я вважаю, що ця сума буде суттєво нижчою (аж до 30%), але через брак доступної інформації можу лише спиратися на тези, наведені вище. Тому візьмемо за основу найгірший варіант, за якого бюджет московії на війну складе дійсно 121 млрд дол. США, а не 80-85 млрд за моїми приблизними підрахунками.

Потенційний оборонний бюджет України з прогнозованою підтримкою партнерів у 2024 році

Наш оборонний бюджет формується переважно з двох джерел — власних видатків національного бюджету та підтримки від партнерів. Підтримку від партнерів будемо враховувати ВИКЛЮЧНО військову.

Джерела надходження та потенційні об’єми коштів на військові потреби ЗСУ у 2024 році:

1. Власні доходи України. Заплановано витрати на потреби Міністерства оборони України в розмірі 1,16 трлн гривень або 28,15 млрд дол. США (за закладеним НБУ в бюджеті на 2024 рік курсом 41,2 гривні за 1 долар). Але на московії курс свідомо занижують, у нас же НБУ через низку політичних та економічних причин курс завищує. Так, у бюджеті на 2023 рік був закладений курс НБУ 42,2 гривні за 1 долар, а фактично протягом року він складав 36,6-37 гривень. Валютні розрахунки робляться за фактичним, а не прогнозованим курсом НБУ. Тому краще взяти курс десь 38 гривень за долар. І тоді в доларовому еквіваленті на оборонні потреби буде виділено 30,5 млрд дол. США.

Кому цікаво, як ці кошти будуть розподілені, маємо графік від Міністерства оборони:
a0ac517e2bd0979f015089e8b8aca5784f4ed9a9

862 млрд (74,1%) — на утримання військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту. Ці гроші підуть на виплату грошового забезпечення та заробітної плати, харчування, придбання форми, амуніції та засобів індивідуального захисту у вітчизняних виробників.
265,4 млрд (22,8%) — на закупівлю зброї, техніки, БПЛА та боєприпасів, а також відновлення пошкодженої під час бойових дій техніки.
36 млрд (3,1%) — на експлуатаційні витрати та відновлення інфраструктури ЗСУ.
663,7 млн (0,06%) — на забезпечення роботи апарату Міністерства оборони.

2. Додатково на військові потреби (БпЛА) Мінцифра виділить 30 млрд гривень (0,78 млрд дол. США). Додаємо цю суму до 30,5 млрд доларів на потреби МО й отримуємо оборонний бюджет України десь на рівні 31,3 млрд доларів.

Нагадую: допомогу країн-партнерів розглядаємо суто «військову» (без урахування фінансової та гуманітарної складової) і лише ту, яка передбачена на 2024 рік. Допомогу розділимо на «погоджену» та «потенційну».

На 2024 рік Україні вже погоджена та затверджена в національних бюджетах країн-партнерів допомога в розмірі 4,4 млрд доларів.

Деталізуємо по країнах:

Нідерланди — 2,5 млрд євро. Ці кошти вже погоджені та зарезервовані у бюджеті.

Данія — 0,5 млрд євро. Погоджено та включено в бюджет.

Норвегія — 0,68 млрд євро. На погодженні (очікується прийняття бюджету країни), але ці витрати вже включені в загальний бюджет на 2024 рік.

Канада — 0,32 млрд дол. США. Затверджено та закладено в бюджет (можливе розширення).

Франція — 0,2 млрд євро. Закладено та погоджено для закупівлі Україною техніки у французьких виробників. Фонд планують збільшити.

Окремо варто зазначити 3 фактори:

  1. Перший. Є затверджена допомога від Великої Британії у 2,2 млрд фунтів стерлінгів, але здебільшого ці кошти вже освоєно, бо бюджет Великої Британії діє в інших часових межах порівняно з нашим — від березня 2023 по березень 2024 року. Нова програма підтримки буде прийнята ближче до формування загального бюджету Великої Британії, а точна сума залишків із цих 2,2 млрд на останні 4 місяці невідома.
  2. Другий. Інформація про підтримку України на 2024 рік залежить від того, у які часові рамки приймаються національні бюджети наших партнерів. У загальні бюджети країни-партнери переважно й закладають підтримку України.
  3. Третій. Закладена підтримка в бюджетах наших партнерів не виключає понаднормові витрати, що були як у 2022, так і у 2023 роках. Наприклад, Нідерланди до вже затверджених 2,5 млрд євро можуть надавати окремими рішеннями та корекціями національного бюджету додаткову допомогу Києву. Тому закладені числа часто зростають вже протягом року.

Інформація по ключових об’ємах допомоги на 2024 рік, яку Україна ще очікує:

  • США — 44 млрд дол. Якщо Конгрес США таки затвердить запит Байдена без значних змін, то з 61 млрд доларів, передбачених для України, 44,4 млрд — виключно на оборонні потреби: 30 млрд на програми Пентагону з озброєння для України й поповнення власних запасів та 14,4 млрд на військову, розвідувальну й іншу безпекову підтримку України. Наразі головною перепоною до прийняття цього пакету є дискусія щодо міграційної політики США та питання «кордону», які включені в загальний проєкт у 111 млрд доларів, де й передбачена допомога Україні. Детально можна почитати тут. Загалом цей проєкт підтримки, найімовірніше, буде так чи інакше прийнято, питання лише в термінах.
  • ЄС — 5 млрд євро. Жозеп Боррель повідомив, що ЄС розробляє проєкт військової підтримки України через Європейський фонд миру в розмірі до 5 млрд євро на 2024 рік. Станом на зараз цей проєкт на погодженні Європейської Комісії. У ЄС загалом існують проблеми з прийняттям загального бюджету Союзу, однак вони мають бути вирішені на грудневому саміті. Після нього стане відомо більше деталей. Німеччина, Нідерланди та Франція виступають переважно за надання такої підтримки Україні. Рішення блокує Угорщина та негативно коментує Словаччина. Ця програма теж із високою ймовірністю буде прийнята на 2024 рік, але невідомі часові рамки фінального погодження рішення. Якщо його не приймуть на саміті, новим можливим терміном стане січень-лютий 2024 року.
  • Німеччина — 8 млрд євро. Було узгоджено розширення підтримки з 4 млрд до 8 млрд євро. Шольц заявив, що бюджетні проблеми Німеччини не вплинуть на розміри підтримки України, бо «підтримка України – екзистенційна потреба Європи». Німеччина вперше за багато років у 2024 рік увійде без затвердженого бюджету, здебільшого через проблеми погодження загального бюджету ЄС. Але при цьому Шольц виступає за скорочення всіх видатків у рамках ЄС, окрім допомоги Україні.Позитивні бюджетні решння є і на рівні ЄС. Їх анонсувала Урсула фон дер Ляєн для країн, які вкладають в оборонну промисловість ЄС та підтримку України. Детально можна почитати тут.

Ще невідомі деталі, але розробляються проєкти підтримки на 2024 рік у таких країнах як Швеція, Італія, Іспанія, Чехія, Естонія, Латвія та Литва.

Висновки

Московія має можливість залучити щонайбільше 121 млрд доларів на війну. Потенційно це число може бути меншим на 20-30%, однак песимістам варто відштовхуватися саме від нього.

Україна заклала видатки на оборону в розмірі 31,4 млрд доларів. Наразі країнами-партнерами гарантовано та затверджено на 2024 рік військову допомогу в розмірі 4,4 млрд дол. США + залишки до березня з фонду Великої Британії у 2,2 млрд фунтів стерлінгів.

Але щодо найбільших пакетів закордонної підтримки ми досі очікуємо на рішення в США, ЄС та Німеччині. Потенційний об’єм цієї підтримки має складати ще додаткових 57 млрд дол. США виключно на військові потреби. І це без урахування Швеції, Італії, Іспанії, Чехії, Естонії, Латвії та Литви, які зараз тільки розробляють власні проєкти підтримки.

Тому теоретично Україна у 2024 році може розраховувати на 35,8 млрд доларів (гарантованих) + 57 млрд доларів (очікується затвердження) + N (допомога від країн, які ще не оприлюднили свої проєкти підтримки). Потенційно загальний оборонний бюджет України може сягнути 100 млрд дол. США.

З цього можна зробити висновок, що оборонний бюджет України із західною підтримкою може мати паритет із московським. Якщо все ж таки врахувати всі особливості в московському бюджеті, які, ймовірно, фіксують неадекватний розмір окупаційного бюджету на папері.

Але про загальну перевагу в «грошах на війну/оборону», які теж необхідні як один із важливих військових факторів деокупації, мова не йде. Це не означає, що деокупація неможлива, бо важливе значення відіграє не лише розмір бюджету, але й ціла низка факторів, як-от ефективність використання цих коштів, якість командування, стратегічне планування тощо.

Окремо враховуйте у своїх роздумах на ніч таке:

По-перше, завдяки фінансовій підтримці країн-партнерів, яка покриває соціальні й інші потреби України, Київ має можливість майже весь дохід країни у 2024 році (понад 1 трлн гривень) направити на оборонні потреби.

По-друге, московія на 2024 рік досягне піку своїх можливостей. Далі меж росту як у 2024 році, так й у наступних поки немає. Це видно на графіку запланованих військових бюджетів на наступні роки.

По-третє, на відміну від московії колективний Захід іще має значний фінансовий та економічний ресурс, але все залежатиме від політичної волі забезпечити перемогу України, а не просто завдати поразки путіну.

Текст підготував автор телеграм-блогу Resurgam.


Обговорення