Deep State Digest: 26 травня
Вітаємо, спільното! Підбиваємо підсумки минулого тижня у нашому Дайджесті новин. Спека та вибухи у Криму, продовження геноциду російських НПЗ та нові подробиці про український дрон камікадзе "Лютий". Паралельно згадаємо про нові зразки озброєння українського та іноземного виробництва. Залишайте відгук про цей випуск у коментарях в Telegram або в обговоренні на сайті, діліться посиланням на дайджест. Приємного читання!
Сьогодні у випуску:
- Сприяння виробництву вітчизняних боєприпасів;
- Розширення переліку критеріїв для бронювання працівників ОПК;
- "SeaBaby"+ РСЗВ: Нова модифікація морського дрона з снарядами від "Града;
- Спекотні дні у Криму: масштабні комбіновані атаки на критичну та військову інфраструктуру;
- ATACMS нокаутує російську ППО: росіяни втратили черговий ЗРК С-400;
- Словаччина офіційно представила новий 120-мм самохідний міномет;
- росіяни розширюють арсенал Су-34 для нанесення ударів по Харкову;
- Німеччина планує збільшити обсяг військової допомоги України;
- РСЗВ PULS зможуть застосовувати протикорабельні ракети NSM;
- Нові деталі з хроніки українського дрона-камікадзе "Лютий";
- Україна використовує модернізовані ЗРК "Оса-АКМ" з авіаційними ракетами;
- Фінські десантні катери вже на озброєнні українських морпіхів
Сприяння виробництву вітчизняних боєприпасів
За останні два роки Україна суттєво наростила виготовлення власної зброї. Серед найуспішніших прикладів - революція у сфері виробництва різного типу дронів. Одним із факторів успіху стало залучення приватних виробників. Для яких було встановило норму рентабельності на рівні 25%, і в підсумку виробництво дронів у нас за рік зросло в 100 разів.
Сьогодні Уряд затвердив постанову, яка встановлює той самий рівень прибутковості для вітчизняних виробників боєприпасів.
Фактично, збільшені прибутки дозволять виробникам інвестувати у своє розширення та модернізацію виробничих потужностей. Очікується також створення нових компаній та нові інвестиції.
Розширення переліку критеріїв для бронювання працівників ОПК
У Міністерстві з питань стратегічних галузей промисловості України внесли зміни до критеріїв для визначення підприємств такими, що мають важливе значення для національної економіки. Відповідність цим критеріям стає підставою для подальшого бронювання військовозобов'язаних працівників на період мобілізації та на воєнний час.
Зміни стосуються тих критеріїв, які дають підставу для бронювання від 50% працівників, незалежно від військово-облікової спеціальності. Відповідний Наказ набув чинності 17 травня 2024 року.
Відтепер підприємства, установи та організації, залучені у виробництво товарів, виконанні робіт і наданні послуг оборонного призначення з розроблення, виготовлення, ремонту, модернізації та утилізації озброєння, військової та спеціальної техніки, боєприпасів, їх складових частин, мають відповідати одному з двох критеріїв:
Бути виконавцем чи співвиконавцем: державного контракту у сфері оборони або договору щодо виробництва товарів оборонного призначення коштом інших позабюджетних джерел.
Проте, не дивлячись на численні позитивні зміни, в українському ОПК залишається доволі значна кількість проблем. Про це детальніше розповів Владислав Бельбас.
За його словами, сьогодні можна виділити чотири напрямки, які стримують можливості масштабування підприємств української оборонки.
- Передусім він відзначає фінансові можливості та можливості розвитку виробництва. "На жаль, кредитування, залучення фінансових інструментів у нашій країні не розвинуто взагалі".
- Проблеми з електроенергією. "Зараз ми бачимо масштабні вимкнення електроенергії, у тому числі й по виробниках. Я думаю, що з часом ми маємо якось стабілізувати цю систему у плані виключення.
- Швидкість проведення випробувань та прийняття на озброєння нових зразків озброєння та військової техніки.
- Бронювання персоналу. Ми бачимо зміни у постановах, зміни у порядку бронювання. На жаль, він нормально не працює, механізми не доведено до ТЦК і це призводить до залучення до мобілізації співробітників, які мали б бути заброньовані
"SeaBaby"+ РСЗВ: Нова модифікація морського дрона з снарядами від "Града"
Цього тижня світ побачив нову модифікацію українського важкого морського дрона типу "SeaBaby" на який змонтували 6 напрямних від РСЗВ БМ-21 "Град". Раніше, ми бачили встановлені вогнемети РПВ-16 та авіаційні ракети Р-73, які були змонтовані на наші морські дрони. І ось, цього тижня, з'явилося відео з нашими дронами, які застосовували для нанесення ударів по наземним цілям на Кінбурнській косі. Після цього в мережі опублікували фото з виробництва та випробувань нової модифікації дрона "SeaBaby" про точність важко говорити, тому скоріш за все, використовується пряма наведення.
На наступний день, під час пресконференції, голова СБУ Василь Малюк офіційно представив новий варіант морського дрона. Його вперше застосували 20 грудня 2023 року, під час однієї з атак.
Спекотні дні у Криму: масштабні комбіновані атаки на критичну та військову інфраструктуру
Останні дні тижня відзначилися масштабними атаками українських БпЛА та ракет на російські об'єкти в Криму. В ніч на 15 травня відбулася атака на аеродром Бельбек, де перебували російські винищувачі та ЗРК С-400. Удар було завдано ракетами M39A1 ATACMS з касетною БЧ. Про це свідчать знайдені на місці вибухові заряди М74, які використовуються саме у цих ракетах. Характерні сліди від них присутні на покритті ЗПС аеродрому.
В результаті цього удару, було знищено РЛС 92Н6 комплексу С-400 та, ймовірно, пошкоджено СПУ цього ж ЗРК. Після цього, наступного дня, було завдано повторного удару. У результаті цих двох атак 15 та 16 травня, на території аеродрому було знищено 2 од. МіГ-31, 1 винищувач типу Су-27/30 та 1 МіГ-29.
Такі атаки явно показали ворогу рішучість українських дій. Тепер Крим точно не залишиться безпечним для російської авіації, яка знаходиться в радіусі ураження наших ОТРК та БпЛА. Враховуючи фактор поганої захищеності російської тактичної авіації на півострові та ураження ворожих комплексів ППО, питання розміщення російських військ та захист інших об'єктів стає вкрай критичним.
Добре усю критичність ситуації демонструють крайні масштабні атаки на Севастополь, під час яких, українські безпілотники 17 та 19 травня уразили об'єкти критичної інфраструктури та одне з суден ЧФ РФ – тральщик проєкту 266-М «Ковровец». Серед іншого, російські пабліки говорять про пошкодження інших кораблів, але без підтвердження.
Цікаво, що атаки БпЛА тепер поширюються на більш віддалені місця дислокації флоту, як от в Новоросійську, який атакували 16-17 травня. Внаслідок атаки вже на ранок порт був повністю знеструмлений, а частина мешканців міста залишилися без світла. Паралельно, у цей час було атаковано НПЗ у Краснодарському краї.
Інтенсивність атак зростає, як і кількість БпЛА, що виробляють в Україні. Проте. саме роль балістичних ракет ATACMS є особливою: дані ракети дозволяють накривати об'єкти/цілі на великій площі та відстані у 300 км. Зазвичай цього вистачає для нанесення сильної шкоди на аеродромах чи обладнанню на НПЗ. Подальші атаки на ТОТ дозволять значно знизити потенціал ворога через дефіцит у ПММ чи підтримці з повітря. ATACMS фактично продовжив концептуальну лінію РСЗВ HIMARS з ракетами GMLRS, які у свій час стали важливим інструментом високоточного знищення ворожої техніки, пунктів управління та складів БК в ближньому тилу. Тепер, MGM-140 розширять діапазон цілей. Передача більш сучасних версій ракети М57 з моноблочною БЧ дозволила б точково відпрацьовувати по важливим об'єктам з вищою ефективністю.
ATACMS нокаутує російську ППО: росіяни втратили черговий ЗРК С-400
23 травня українські військові уразили ворожий комплекс ППО С-400 "Триумф" в Донецькій області, поблизу Моспіно. В результаті ворог втратив:
– знищено 2 од. СПУ ЗРК С-400;
– 1 од. СПУ ЗРК С-300/400 була пошкоджена
– знищено РЛС 96Л6
– знищено командний пункт ЗРК
Відео самого удару опублікували військові на власнову каналі:
Американські ракети ATACMS M39A1 стають дедалі більшою проблемою для російських комплексів ППО. Попри наявність успішних перехоплень, комбінованість цих атак та супутні фактори не дозволяють повністю протидіяти цим ракетам. Російські ЗРК стають легкою ціллю для ракети з касетною БЧ, оскільки усі СПУ, РЛС та допоміжні машини знаходяться у межах однієї позиції. Таке скупчення легко знищити. На додачу, коротка дистанція до ЛБЗ (50 км) робить перехоплення ракети вкрай складним. Часу на реагування, виявлення та перехоплення просто мало. Враховуючи структуру самого ЗРК С-400 та кількість військових-операторів, ефективно забезпечити їх роботу вкрай важко. Варто згадати і про погану комунікацію на всіх рівнях в армії рф, через що, часто навіть власні літаки ПКС рф стають жертвами своїх же ЗРК. Однозначно для нас, ATACMS відіграє роль "довгої руки", як у свій час GMLRS влітку 2022 року. Тепер усі об'єкти у зоні бойового конфлікту знаходяться у зоні досяжності українських ракетних комплексів, а у випадку зі зняттям заборони на нанесення ударів по території РФ, у цей список потраплять великі аеродроми, заводи та логістичні вузли агресора.
Словаччина офіційно представила новий 120-мм самохідний міномет
Цього тижня, на виставці IDEB 2024 у Братиславі, компанія ZTS Špecial представила самохідний автоматизований міномет AM120. Про нього ми писали раніше у попередньому випуску дайджесту. Новий словацький 120-мм самохідний міномет AM-120 розмістили на шасі Tatra 815-7 6x6 із броньованою кабіною Puma L2 Long.
Автономна башта може бути встановлена на різноманітні шасі, управління — дистанційне. Єдиний резервний пост оператора знаходиться в самій башті. Модуль обертається на 360°, що дає змогу вести вогонь у всіх напрямках із будь-якого положення. Мінімальна дальність стрільби — 504 м, максимальна — 8600 м. Боєкомплект у башті складається з 60 мін, а скорострільність досягає 18-20 пострілів за хвилину.
У розробці також беруть участь словацька компанія Kerametal, яка постачає систему управління вогнем, і чеська компанія Czechoslovak Group (CSG), що постачає шасі та кабіну. Початкові плани CSG передбачали інтеграцію міномета на бронетранспортер Pandur 8x8, який вона виробляє. Орієнтовна вартість — 1,5-2 млн євро.
Росіяни розширюють арсенал Су-34 для нанесення ударів по Харкову
В мережі з'явилися перші фото російський авіабомб УМПБ Д-30СН під крилом бомбардувальника Су-34. Раніше уламки цих бомб знаходили в прифронтових містах. Тоді ж вперше про них заговорили як можливий відповідник системі GLSDB.
Російський пропагандист опублікував фото з УМБП (Плануюча бомба з твердопаливним двигуном) та відео застосування. Саме за допомогою Д-30СН обстрілюють прикордонні міста, як і Харків (вчорашнє відео з прильотом УМПБ). Дальність польоту у даної авіабомби скоріш за все більша ніж в УМПК завдяки твердопаливному двигуну, який забезпечує підтримку та набір швидкості на певній ділянці траєкторії, проте досі його не було помічено серед уламків, себто слова росіян є не підтвердженими.
На початку березня цього року з'явилися фото невідомого до цього виробу, який згодом ідентифікували як Д-30СН. УМПБ позиціюється як КАБ калібру 300 мм і теоретично, його можна застосовувати з РСЗВ "Смерч/Торнадо-С". Можемо зробити припущення, що деякі елементи від реактивних снарядів "Торнадо" (9М544), використовуються у даному виробі (9Б706.1). Попри це, запускали її з літака, оскільки на бомбі присутнє кріплення під АПУ.
Даний КАБ був виготовлений у лютому 2024 року. Точні ТТХ не відомі, оскільки інформації про даний виріб вкрай мало. Теоретично, УМПБ можуть обладнати двигуном для збільшення дальності.
Німеччина планує збільшити обсяг військової допомоги України
Уряд ФРН шукає додаткове фінансування для військової допомоги Україні на додачу до вже виділених 7.1 млрд євро. Про це повідомляє видання Bild. Уряд Німеччини обґрунтовує потребу в додаткових коштах через складну ситуацію на фронті, яка склалася якраз через нестачу техніки та снарядів.
Більша частина з 7.1 млрд євро фінансування вже розподілена на певні витрати, а залишок у 300 млн піде на закупівлю артилерійських снарядів. Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус очікує схвалення додаткового фінансування в червні цього року. Його рішення підтримують й інші колеги, проте уже виникає питання щодо збільшення діри у бюджеті ФРН, яка стане більшою у 2025 році, через нову військову допомогу Україні.
РСЗВ PULS зможуть застосовувати протикорабельні ракети NSM
Німецькі РСЗВ ймовірно зможуть використовуватися для пуску протикорабельної ракети Naval Strike Missile (NSM). Про інтеграцію ракети, з посиланням на власні джерела, повідомляє видання Hartpunkt.
Всього ФРН замовила 5 РСЗВ типу EuroPULS, якими планують замінити надані Україні системи MARS II. Комплекс має широку номенклатуру ракет та снарядів:
– 122-мм GRAD (40 км)
– 122-мм Accular 122 коригований (35 км)
– 160-мм LAR160 (45 км)
– 160-мм Accular 160 коригований (40 км)
– 306-мм EXTRA коригована (150 км)
– 330-мм Delilah коригована (250 км)
– 370-мм Predator Hawk коригована (300 км)
Доповнення у вигляді NSM та перспективної надзвукової 3SM, яку планують прийняти на озброєння до 2035 року.
Нові деталі з хроніки українського дрона-камікадзе "Лютий"
На сайті "Української Правди" вийшов цікавий матеріал під назвою "Санкції на 1000 кілометрів. Історія українського дрона "Лютий", який палить російські НПЗ". В статті детально висвітлено епізоди з першими випробуваннями, невдачами, зневірою від усіх та переможним першим влучанням.
"Лютий" це дійсно найуспішніший та найдосконаліший БПЛА-камікадзе великого радіуса дії українського виробництва. В ньому детально продемонстровані всі "радощі" українською бюрократії та промислової машини, які часто стають на заваді до у наших розробників та їх виробів. Цікавою є цитата члена оборонного комітету ВРУ, який спостерігав за випробуванням "Лютого" разом з командувачем ПС ЗСУ:
"Якщо чесно, то ніхто в цей дрон не вірив. Він здоровий, його видно по радарах. Тоді росіяни вже збивали наші "Байрактари", тому у свою розробку, зроблену без досвіду з нуля, вірилось дуже слабо. А після того, як оце вони ледь не вдарили по своєму ж командуванню, то багато хто просто махнув рукою на цей проєкт"
В кінці квітня 2023 року, на Одещині проходили випробування прототипу БпЛА "Лютий". Тоді він мав атакувати острів Зміїний, але стався збій, і безпілотник, з корисним навантаженням у вигляді 50 кілограмів вибухівки летів на місто. Автопілот просто не дав розбити літак об землю. Командувач Повітряних сил Микола Олещук, який також спостерігав за запуском, наказав підіймати бойову авіацію і збивати свій же дрон. Але на відстані 30 км до берега вдалося відновити керування над "Лютим".
Після невдачі на випробуваннях історія нині найуспішнішого українського дрона-камікадзе могла завершитися, так і не почавшись. Попри те, що ніхто не вірив у їхню ідею, ані колеги, ані військове командування, розробники не здавалися. Їхньою вірою та рушійною силою було чітке бачення виробу. Зібравши власні кошти, вони створили перші прототипи, навчили їх літати і ось-ось були готові довести їх боєздатність. Відмовитися від мети на цьому етапі вони просто не могли.
3 травня 2023 року, на території російського села Волна на Таманському півострові загорілася нафтобаза. Це був тріумф українського "шахеда", який згодом перевершив іранський дрон та точно став одним з найкращих у світі. Пізніше фото з тих випробувань опублікувала речниця "Укроборонпрома" Наталія Сад. На селфі з нею: головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, командувач Повітряних сил Микола Олещук і тодішній директор "Укроборонпрому" Юрій Гусєв.
Так і розпочалася епоха "Лютого", який нині завдає успішних ударів по об'єктах в тилу ворога та руйнує нафтовий комплекс росіян. Щотижня ми чуємо про нові удари по НПЗ у РФ, і скоро результат цієї роботи відчує кожен росіянин. Більше цікавого про український дрон-камікадзе "Лютий" в статті.
Україна використовує модернізовані ЗРК "Оса-АКМ" з авіаційними ракетами
В мережі з'явилося фото бойової машини 9А33БМ3 зі складу комплексу "Оса-АКМ" зі встановленими ракетами Р-73 замість штатних ЗКР 9М33М3.
"Фото не нове, але до цього майже не фігурувало в інформаційному просторі, тому вирішили поділитися ним у трохи кращій якості. В рамках такої модернізації, на стандартну БМ були встановлені АПУ-73 та додаткове обладнання, для здійснення наведення та захоплення цілі. В результаті, дальність пуску трохи зросла (завдяки новій ракеті). Таким чином вирішується проблема з нестачею зенітних ракет для ЗРК "Оса-АКМ", які ми до цього закуповували в країн Близького Сходу та Африки. Говорити про ефективність зарано та не варто, хоча самі для себе, ми вже висновки зробили"– повідомляє редактор каналу.
Модернізація була реалізована українськими спеціалістами поза програмою FrankenSAM. В цілому, досвід такого використання ракет "повітря-повітря" має не лише Україна. Один з чудових прикладів – Індія. Тамтешній ЗРК малого радіуса дії SAMAR-1 є пусковою установкою для двох ракет Р-73, які змонтовані на шасі Ashok Leyland Stallion 4×4. В якості напрямних слугують дві АПУ-73-1. Дальність ураження цілей складає до 10-12 км. Для наведення використовуються ОЛС.
На додачу, українські спеціалісти намагаються інтегрувати ці ракети на морські дрони:
Фінські десантні катери вже на озброєнні українських морпіхів
На сторінці ВМС України були опубліковані світлини з навчань морської піхоти, на яких можна помітити передані Фінляндією десантні катери типу "Uisko"
Катери використовували для відпрацювання безпосередньо самого десантування на непідготовлене узбережжя. Таким чином українські морпіхи готуються до проведення морських висадок з використанням західної техніки. Швидкість та маневреність катерів роблять їх ідеальним транспортом для доставки особового складу та їхнього безпечного відходу.
Командир одного з катерів розповів про саму суть цих навчань:
"Ми намагаємося досягти максимального злагодження між екіпажами катерів за будь-яких погодних умов та ворожого впливу. Під час виконання бойових завдань група повинна діяти як єдине ціле"