Deep State Digest: 25 лютого

Deep State Digest: 25 лютого

Вітаємо, спільното DeepState! Сьогодні ми пропонуємо вам присвятити трохи свого часу збірці головних новин цього тижня в мілітарі-сегменті. У дайджесті ми поговоримо про аномальний «сушкопад» у ПКС Росії, черговий невдалий пуск балістичної ракети Trident II в присутності міністра оборони Великої Британії та ще один великий крок у розвитку ОПК Туреччини з його першим вітчизняним винищувачем.

У цьому дайджесті:
Масштабний «сушкопад» російських винищувачів і бомбардувальників;
ПКС РФ втратили другий літак ДРЛВ А-50;
Британські дрони-камікадзе вперше засвітилися в Україні;
Нідерланди отримали перші 4 ізраїльські РСЗВ PULS;
У Словаччині готуються презентувати 120-мм міномет на шасі Tatra;
Бразилія випробувала першу вітчизняну крилату ракету;
Чергові випробування БРПЧ Trident II ВМС Британії закінчилися провалом;
Турецький прототип винищувача 5-го покоління Kaan здійснив перший політ.

Приємного читання!

Масштабний «сушкопад» російських винищувачів і бомбардувальників

upload in progress, 0
Фото командувача ПС ЗСУ https://t.me/MykolaOleshchuk/195

Починаючи із 17 лютого, декілька днів поспіль на східному напрямку падали російські винищувачі Су-35 і бомбардувальники Су-34. Наразі візуально підтверджено ураження частини з них. Загалом було збито:
17 лютого: два Су-34 та один Су-35
18 лютого: один Су-34
19 лютого: один Су-34 та один Су-35
21 лютого: один Су-34

upload in progress, 0

Що стало причиною такого «сушкопаду»? В інтернеті існує версія, що до операції зі збиття цих літаків було залучено американський ЗРК MIM-104 Patriot, який, найімовірніше, був причетний і до знищення російського літака ДРЛВ А-50.

upload in progress, 0

Варіант зі застосуванням ЗРК Patriot є як цілком реальним, оскільки на прикладі з А-50 підтверджується версія про інтеграцію пускової установки комплексу з ракетами PAC-2 GEM-T/GEM-C у зв’язці з РЛС ЗРК С-300. Провести таку модернізацію вдалося завдяки програмі FrankenSAM, у межах якої українські ЗРК Бук-М1, Оса-АКМ і С-300 переробляють для інтеграції із західними системами.

Пояснення цьому також є: щоби замінити дорогу РЛС AN/MPQ-53, у межах програми FrankenSAM її замінили на РЛС комплексу С-300 або іншу українського виробництва. Ця гіпотеза пояснює і той факт, що росіяни не змогли виявити ЗРК Patriot за характерним випроміненням його РЛС. Відповідні підтвердження цього авторам публікації надавали джерела в Повітряних силах.

ПКС РФ втратили другий літак ДРЛВ А-50

Увечері 23 лютого стало відомо про падіння російського літака ДРЛВ А-50У над територією РФ, по близу Азовського моря, в 220 км від ЛБЗ. Фото та відео з падінням палаючого літака та його уламками з'явилися у соцмережах:

0:00
/1:57
0:00
/0:37

За попередньою інформацією від джерел УП в ГУР МО, російський літак збили за допомогою ЗРК С-200. З іншої сторони не можна виключати роботу російської ППО, яку звинувачують у цьому інциденті самі росіяни.


Британські дрони-камікадзе вперше засвітилися в Україні

upload in progress, 0

Українські військові вперше застосували британські дрони-камікадзе/мішені QinetiQ Banshee Jet 80+ UAV. Про це свідчать фото, зроблені ворогом 19 лютого. За словами росіян, безпілотник вдалося приземлити за допомогою комплексу РЕБ.

upload in progress, 0

Про передачу даних безпілотників повідомляли торік, а кількість безпілотників сягатиме кількох сотень.

Video thumbnail

Banshee Jet 80+ UAV — це дрон-мішень, розроблений компанією QinetiQ для ВМС Британії. Як бачимо, він може оснащуватися бойовою частиною масою до 7 кг. Орієнтовна дальність польоту складає до 100 км. Цікаво, що дрон, який продемонстрували росіяни, має номер «35». Судячи з попередніх заяв про постачання, Україна вже активно їх застосовує.

upload in progress, 0

Якщо ми звернемо увагу на хвіст (кіль) безпілотника, то побачимо, що у версії для України наявне кермо напрямку.

Нідерланди отримали перші 4 ізраїльські РСЗВ PULS

З’явилися фото перших чотирьох РСЗВ PULS виробництва ізраїльської компанії Elbit Systems. Усього за контрактом на 305 млн євро Нідерланди мають отримати 20 БМ PULS. Перші 4 матимуть шасі Tatra 815-7 6x6, а решта 16 — Scania Gryphus 8x8.

PULS можна вважати представником РСЗВ нового покоління, оскільки тут використовується пакетне заряджання з широкою номенклатурою ракет і реактивних снарядів. Проте на відміну від М142 HIMARS, ця система використовує відразу два пакети, але для їх встановлення потрібна додаткова машина.

Германия закупит ракетные системы Euro-PULS с максимальной дальностью 300  км для замены MARS II | gagadget.com
Номенклатура РСЗВ також радує око:
– 122-мм GRAD (40 км)
– 122-мм Accular 122 коригований (35 км)
– 160-мм LAR160 (45 км)
– 160-мм Accular 160 коригований (40 км)
– 306-мм EXTRA коригована (150 км)
– 330-мм Delilah коригована (250 км)
– 370-мм Predator Hawk коригована (300 км

Хорошим показником є і швидкість виконання контракту, який був укладений у травні 2023 року, а перші машини прибули на початку 2024.

У Словаччині готуються презентувати 120-мм міномет на шасі Tatra

Новий словацький 120-мм самохідний міномет AM-120 (АМ — автоматичний міномет) від компанії ZTS Špeciál буде встановлено на шасі Tatra 815-7 6x6 із броньованою кабіною Puma L2 Long.

Автономна башта може бути встановлена на різноманітні шасі, управління — дистанційне. Єдиний резервний пост оператора знаходиться в самій башті. Модуль обертається на 360°, що дає змогу вести вогонь у всіх напрямках із будь-якого положення. Мінімальна дальність стрільби — 504 м, максимальна — 8600 м. Боєкомплект у башті складається з 60 мін, а скорострільність досягає 18-20 пострілів за хвилину.

У розробці також беруть участь словацька компанія Kerametal, яка постачає систему управління вогнем, і чеська компанія Czechoslovak Group (CSG), що постачає шасі та кабіну. Початкові плани CSG передбачали інтеграцію міномета на бронетранспортер Pandur 8x8, який вона виробляє.

Самохідний міномет AM-120 буде офіційно представлено у травні на виставці IDEB2024 в Братиславі. Орієнтовна вартість — 1,5-2 млн євро.

Бразилія випробувала першу вітчизняну крилату ракету

З’явилися кадри нещодавніх випробувань бразильської крилатої ракети AV-MTC 300 наземного базування. Розроблена компанією Avibras для системи Astros II, ракета Matador має діаметр 450 мм та довжину 5,4 м. Загальна маса — близько 1140 кг із бойовою частиною 200-500 кг. Дальність ураження цілей становить до 300 км.

Крім крилатої ракети, система має широку номенклатуру ракет калібром від 70 до 450 мм. Цікаво, що виробник переживає надзвичайно складний період, зіткнувшись із масштабними фінансовими проблемами. Імовірно, саме контракт на постачання цієї системи та ракет до неї може виправити цю ситуацію.

0:00
/0:32

Чергові випробування БРПЧ Trident II ВМС Британії закінчилися провалом

US Navy launches Trident II D5 missile from USS Nebraska - Naval Technology

Міністерство оборони Великої Британії повідомило, що 30 січня в районі Канаверал (Флорида) під час демонстраційної та випробувальної операції (DASO) сталася нештатна ситуація, і британська балістична ракета Trident II D5 майже відразу після пуску впала в океан.

Як повідомляється, під час запуску з борту британського атомного підводного човна HMS Vanguard 58-тонна ракета Trident II D5 з муляжем боєголовки штатно покинула шахту, але потім не спрацювала перший ступінь прискорювача, тому ракета впала неподалік від підводного човна. Негайно було розпочато розслідування ситуації.

Це вже другий після 2016 року (тоді в пусках брав участь підводний човен HMS Vengeance) невдалий запуск балістичної ракети Trident II. Запущена 8 років тому ракета відхилилася від заданої траєкторії та самознищилася за протоколом безпеки. Також повідомляється, що під час цьогорічного пуску на борту знаходився міністр оборони Великої Британії Грант Шаппс.

Посилання на переклад статті та автора

Турецький прототип винищувача 5-го покоління Kaan здійснив перший політ

21 лютого турецький винищувач 5-го покоління TF-X Kaan здійснив свій перший політ.

«Нехай перший політ нашого національного бойового літака Kaan принесе користь нашій країні. Через Kaan ми дамо нашій країні не лише бойовий літак 5-го покоління, але й технології, якими володіють кілька країн світу. Ми щиро вітаємо всі наші компанії, які долучилися до проєкту, особливо наших інженерів і технічні команди TAI», — відзначив голова ОПК Туреччини Халук Горгун.

І це дійсно важлива подія для Туреччини, оскільки створення власного винищувача було здебільшого політичним рішенням. Цей винищувач почали розробляти ще з 2010 року через «підвішений» статус контракту на постачання F-35 до Туреччини. Причиною стала напруженість у стосунках між Вашингтоном та Анкарою, піком якої стала купівля російських ЗРК С-400 для турецької армії. Одразу ж після цього Сполучені Штати виключили Туреччину з програми виробництва й набуття винищувачів F-35.

Турецькі літаки KAAN для України: реальна перспектива чи марні надії?

У відповідь турецький ОПК зміг представити вітчизняний літак Kaan, який планують прийняти на озброєння вже у 2028 році в кількості 20 одиниць.



Обговорення