Діяльність РПЦ за кордоном. РПЦ як європейська філія КДБ

Діяльність РПЦ за кордоном. РПЦ як європейська філія КДБ

27 грудня 2022 року Конституційний Суд України визнав правомірним закон, який зобов’язав релігійні об’єднання відображати належність до релігійної організації за межами України, до складу якої вона входить, шляхом повного відтворення статутної назви цієї організації. Це означає, що УПЦ МП може отримати нову назву — Російська православна церква в Україні. Такий законопроєкт був ухвалений 4 роки тому, але досі не набував чинності через заяву Опозиційного блоку до Конституційного Суду про «неправомірність документа». У цій статті ми розглянемо, чому цей законопроєкт важливий і які методи застосовує російська православна церква у своїй діяльності за болотами.

Зародження та існування РПЦ як частини КДБ

Жовтневий переворот 1917 року завершився приходом більшовиків до влади та знищенням релігійних організацій. Церкви мали занадто широку автономію, заважали радянській владі вирощувати нову «радянську людину» і тому суперечили державній політиці радянської влади. Але після Другої світової війни ставлення комуністів до церкви змінилося. Керівництво партії зрозуміло, що якщо діяльність церкви буде повністю контролюватися НКВД і КДБ, то церкву й довіру до неї можна буде використати на користь наративам влади. Відтоді російська православна церква (далі — РПЦ) існувала як придаток КДБ і не могла нічого зробити самостійно, не отримавши на це попереднього дозволу. Залежність російської церкви від правлячого режиму збереглася дотепер. Патріарх РПЦ кирило підтримує політику путіна вже десятиліттями, благословляючи його на нові злочини проти людства.

Діяльність РПЦ в Україні

24 лютого 2022 року російська федерація розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. Українська православна церква московського патріархату (далі – УПЦ МП) існувала в Україні ще з часів здобуття Україною незалежності та була інструментом рф для поширення своїх наративів. За 8 років гібридної війни УПЦ МП багаторазово підтримувала російську анексію українських територій і проводила підривну діяльність на території України. З початку повномасштабної війни щонайменше 9 священників УПЦ МП були викриті в злочинах проти української державності. Обшуки церков УПЦ МП лише посилили підозри. Отже, можна беззаперечно стверджувати, що РПЦ використовувала УПЦ МП задля досягнення своїх цілей в Україні. Але чи використовували росіяни РПЦ для досягнення своїх цілей у Європі?

Діяльність РПЦ в Європі. Залученість російських олігархів у поширенні імперських ідей

Спеціальний комітет ЄС з іноземного втручання в демократичні процеси на засіданні в лютому 2021 року зазначив, що росія використовує активність РПЦ для побудови власної мережі в державах Європи під приводом захисту від ісламізації Європи, збереження слов’янського населення й християнських цінностей, як-от традиційних шлюбів. Східна Європа є найбільшим осередком православ’я, що активно використовує росія у своїй закордонній діяльності. Здебільшого РПЦ в Європі зображає путіна «захисником традиційних православних цінностей», який хоче захистити Європу від «глобалістських і сатаністських тенденцій Заходу». Прикладом цього може бути Благодійний фонд Святого Василія Великого, заснований російським олігархом Констянтином Малофєєвим. У Болгарії він використовував цю церкву та свій пропагандистський канал Царград ТВ, де разом із рашистом-імперцем Олександром Дугіним пропагує тези боротьби проти «поганого Заходу», за що потрапив у санкційний список і отримав заборону на в’їзд у Болгарію.

Ще одним прикладом використання «традиційних цінностей» є Всесвітній сімейний конгрес (далі – ВСК). Ця американська організація пропагує традиційні шлюби, боротьбу з ЛГБТ і християнські цінності. РПЦ відома своїми прямими зв’язками з цією організацією. З-поміж інших важливу роль тут відіграють представник росії в ВСК Олексій Комов і вищезгаданий олігарх Констянтин Малофєєв, який вкладає гроші у ВСК. Він підтримав анексію Криму і частково її фінансував. В інтерв’ю Financial Times Малофєєв заявляв: «Я хочу російську імперію назад. Я не хочу керувати нею», а також «Кожен хоче, щоби путін керував довічно». Окрім цього, ВСК активно підтримує російську експансіоністську політику. Наприклад, представник Франції у ВСК зазначав: «Європа має стати союзником путінської росії, щоб створити міцну християнську Європу від Атлантичного до Тихого океану». Такі тези «святості» російської імперії і її «царя» путіна досить часто поширюються через ВСК та іншими каналами РПЦ в Європі.

Втручання РПЦ у внутрішню політику держав. Шпигунство за воєнно-морськими базами в Скандинавії

Іншим прикладом впливу РПЦ на зовнішню політику різних держав є Молдова, де діють дві церкви — прорумунська та проросійська. Окрім існування російського сепаратистського об’єднання на території Молдови — Придністровської Молдавської республіки, росія використовує православну більшість населення Молдови у своїх зовнішньополітичних цілях. Молдавська православна церква МП (далі — МПЦ МП) протистоїть інтеграції Молдови в європейське суспільство. МПЦ МП, використовуючи тезу «захисту основних духовних і моральних цінностей», втручається у президентські вибори Молдови й виказує «симпатії державним проросійським партіям і політикам».

Крім спроб прямого втручання в зовнішню політику європейських держав, іншим важливим аспектом діяльності РПЦ в ЄС можна вважати шпигунство. Наприклад, останнім часом РПЦ відкриває церкви в безпосередній близькості до воєнно-морських баз Норвегії. Наприклад, у 2016 році РПЦ придбала землі за 3 кілометри від головної воєнно-морської бази Норвегії в Хоконсверні. Крім цього, у 2017-2022 роках РПЦ купила велику кількість земель в прибережному регіоні Ругаланн. На думку експертів, «те, що церква перемістилася від міського центру до безлюднішого місця ближче до воєнно-морської бази, може означати, що вона використовується для чогось іншого, ніж релігійні цілі».

Висновок

Враховуючи усі наведені вище аргументи, можна з упевненістю стверджувати, що росія активно використовує РПЦ для досягнення своїх зовнішньополітичних цілей. Російські експансіоністські ідеї подаються під соусом турботи про християн і захисту духовних цінностей та традиційних моральних підвалин православної віри. РПЦ за кордоном фінансується російською владою і російськими олігархами та має прямі зв’язки з російською внутрішньою політикою. Також закордонні філії РПЦ намагаються використати будь-який суспільний розкол задля поширення антизахідної повістки в Європі. Не нехтують діячі РПЦ і шпигунством, відкриваючи нові церкви в стратегічно важливих містах Європи. Санкції, накладені на росію після 2014 року ускладнили фінансування проєктів РПЦ в Європі, але не припинили його. Після анексії Криму 2014 року РПЦ в Європі вже не так відкрито просуває ідеї «руського міру», але продовжує виконувати поставлені Москвою завдання.


Обговорення