Нова залізна леді? Хто така Ліз Трасс та звідки вона взагалі взялась

Майбутня прем'єрка з'явилась на світ 26 липня 1975-го в місті Осксфорд. У той момент тут, в усім відомому своїм престижем університеті, працював викладачем її батько — Джон Кеннет, який до цього закінчив Королівський коледж у Кембриджі.

🧐Він, до речі, зараз має 75 років, звання почесного професора чистої математики, доктора філософії та одну видану книгу за плечима. І він досі продовжує читати лекції в університеті Лідса з яким його пов'язують десятки років життя. Також він встиг протягом 1976-77 побути співробітником Польської академії наук (Польська держава тоді була ще під комуністами, але він вочевидь не гидував цим. Але про це згодом).

😷Мати — Прісцила Мері Трасс, ровесниця свого чоловіка, також має змогу за життя побачити яких висот досягла донька. Про неї скрізь пишуть лише короткі відомості, що була медсестрою та вчителькою, без подробиць. Проте, більше відомо про її діда (тобто прадіда нової прем'єрки). Джордж Ґрасбі був євангелістом, пройшов Першу світову війну. Втратив ногу в битві при Пашендейлі (1917 рік), проте лишився живий і повернувся додому, пізніше працював кравцем.

George та Mary Grasby. Прадідусь та прабабуся по материній лінії з маленького (10 тисяч населення) містечка Driffield.

У чоловіка та жінки з фото, був син, також Джордж. У Другу світову служив розвідником в Індії. Після повернення війни, 25 років працював викладачем у Болтонській школі, потім вийшов на пенсію. За спогадами його сучасників, він був соціалістом. І в цілому, серед всієї родини Ґрасбі було б дуже великою рідкістю знайти прихильників Консервативної партії. Аналогічно з родиною батька майбутньої прем'єрші.

А тепер, розібравшись з предками, повернемось до героїні цієї статті. Хоч вона й народилась в Оксфорді, більшу частину дитинства англійка провела в шотландському містечку (70 тисяч населення) Пейслі, де тепер у місцевому коледжі викладав її батько, змінивши місце роботи. Там же Ліз Трасс пішла в початкову школу.

☢️Як ми вже зазначали вище, вся родина майбутньої прем'єрки від Консервативної партії — була лівих поглядів (колись Ліз Трасс сама сказала, що її батьки навіть лівіше за лейбористів). Її мати була учасницею пацифістського британського руху за одностороннє ядерне роззброєння (Campaign for Nuclear Disarmament, скорочено CND) і на ці мітинги вона, вочевидь, тягала свою доньку. Ще одним цікавим фактом є спогади самої Трасс, як вона під-час таких мітингів разом з усіма кричала опозиційне тоді гасло: "Мегі, Мегі, Мегі, геть, геть, геть!". Спрямоване проти Маргарет Тетчер.

Майбутня прем'єрка від Консерваторів праворуч

Коли дівчині було 12, протягом року їй довелось пожити за межами батьківщини, у Канаді. Ліз не описувала цей період свого життя, однак зазначила, що цей короткий період в іншій країні: "Змінив мої погляди на життя".

Після Канади родина знову переїхала. Цього разу батько почав працювати в університеті Лідса, де як було зазначено на початку статті, він досі читає лекції з математики, а донька завершувала навчання в місцевій школі.

🎓Після школи, молода Ліз здобувала освіту Мертон-коледжі, який є філіалом Оксфордського університету з якого ми почали розповідь. Як видно, ліві погляди батьків все ж мали якийсь відбиток на юній дівчині. У студентські роки вона очолила місцевий осередок Ліберально-демократичної партії. Інтернет пам'ятає відео з конференції, датоване 1994-м роком, де майбутня прем'єрша від Консерваторів закликає до скасування монархії в країні.

0:00
/
😱Майбутня консервативна прем'єрша закликає до повалення монархії

Проте, вже через два роки після цієї радикальної промови, Ліз Трасс вступає до Консервативної партії, на той час вона вже завершила навчання. Паралельно працює бухгалтеркою в нафтогазовій компанії Shell, а згодом у телекомунікаційній Cable & Wireless.

У 1998 намагалась пройти в раду Лондонського району Greenwich, але невдало. У 2001 під час загальних виборів була висунута Консервативною партією до Палати громад на окрузі Hemsworth, але тут результат був очевидний. Справа в тому, що у цьому окрузі починаючи з 1918-го року завжди перемагають лейбористи. То ж, дива не сталось і Ліз Трасс посіла друге місце з 21%, проти 65% у її супротивника. Потім ще раз у 2002 висувалась у району раду, але і тут вже втретє в житті як і в 1998 програла вибори.

До речі, на початку 00-х її батьки після 30 років шлюбу розійшлись. І її ліва мати все ж підтримувала консервативну доньку на виборах, а батько будучи вірний своїми лівим поглядами — ні.

На виборах 2005-го Ліз стала кандидаткою в Палату громад вже на окрузі Calder Valley, де все не було так очевидно як в 2001 і були шанси на боротьбу. Проте, удача знову прошмигнула повз, не помітивши майбутню прем'єрку. 35% проти 38% і депутатом стає лейборист.

Загалом, справи тоді складалися кепсько у всієї партії Консерваторів. На виборах 1997 вони втратили більшість у парламенті й відповідно прем'єрське крісло. Безуспішно намагались виправити ситуацію на виборах 2001 і втретє програли вибори в травні 2005. Було зрозуміло, що треба щось змінювати.

У грудні 2005 лідером партії став Девід Камерон, який почав формувати нову стратегію партії і змінювати підходи. Ним було сформовано так званий список А з людей, що мають першочергово потрапити від партії до парламенту на найближчих виборах 2010. У цей список потрапила і Ліз Трасс.

Трасс із чоловіком (фото 2019)

💋На той момент вона вже декілька років (з 2001) була заміжня за бухгалтером. Аж раптом, було викрито, що протягом 18 місяців з 2004 до середини 2005 Ліз Трасс зраджувала своєму чоловікові і мала роман із діючим депутатом, теж консерватором Марком Філдом, який теж одружений і до того ж на 10 років старший за тридцятирічну Трасс. Після приголомшливого викриття дружина Філда покинула його, а у Трасс законний чоловік залишився. Причина в тому, що на момент викриття Ліз була вагітною і змогла переконати чоловіка, що то його дитина. У березні 2006 у них народилась донька. Згодом у 2008 ще одна.

Проте, все ж цей скандал не пройшов мимо. У середині партії було піднято питання про усунення Трас від виборів за пріоритетним списком А, але на внутрішньому голосуванні це не здобуло достатньої підтримки. То ж, на виборах 2010 громадянка Ліз Трас вп'яте за життя взяла участь у виборах як кандидат кудись і втретє як кандидат до Палати громад.

Вона висувалась на безпечному для консерваторів окрузі, то ж набравши 48% проти 21% нарешті нею було здобуто депутатський мандат.

💸У цей час часто можна почути з її вуст виступи на підтримку вільного ринку, зменшення податків. А ще вона висловлювалась за посилене вивчення математики у школах, зменшення використання калькуляторів та поглиблення шкільної програми з цієї дисципліни (згадуємо хто її тато). У 2012 її призначили заступницею Міністра освіти. Тут вона затрималась на 2 роки.

У 2014 вже стала не заступницею, а повноцінним міністром. Правда не з освіти, а з питань навколишнього середовища, продовольства та сільського господарства. Прийшовши у це міністерство, Ліз Трасс одразу заявила, що на відміну від свого попередника вірить у зміну клімату та те, що в цьому винна людина.

На цій посаді вона стала героїнею мемів для всієї Великої Британії, коли виголосила свою промову про сир: "Ми імпортуємо дві третини нашого сиру. Це ганьба!"

⚖️У цьому міністерстві вона просиділа як і в попередньому — два роки. Тепер коли прем'єром стала Тереза Мей, доля закинула Ліз Трасс на посаду міністра Юстиції та лорд-канцлера (очільник судової влади в країні). І тут вона одразу увійшла в історію тим, що посада лорд-канцлера існує з XI століття, а призначення 2016 року стало першим, коли цю посаду зайняла жінка.

Протягом перебування тут її часто критикували за відсутність незалежності, незмозі протистояти прем'єру, банальному незнанні юриспруденції і т.д. Також трапилась цікава історія, коли провідне британське ЗМІ назвало трьох суддів Верховного суду "Ворогами народу" (привіт 58 стаття) після рішення дозволили парламенту голосувати за Brexit. Сама Ліз була противницею виходу з ЄС.

Поважні судді попросили заступництва від Ліз, а та ніяк не реагувала і не встала на захист, коли провідне ЗМІ дозволяє собі робити прямі образливі напади на її підлеглих. На критику, чому вона жодним чином не захищає поважних людей із Верховного суду, які там не один рік працюють, Трасс відповіла, що не має права критикувати ЗМІ і виступає за незалежність преси. Хоча з юридичної точки зору жодних заборон на критику ЗМІ для міністра Юстиції та лорда-канцлера немає. Проте, є факт, що вона відмовлялась захищати суддів, яких сильно образили. (Один із ображених взагалі казав, що в його практиці було декілька справ пов'язаних з Аль-каїдою та авіакатастрофами, але ніхто не робив таких образ в його адресу, навіть терористи). Вона просто закрила очі на цю ситуацію, доки на всю країну лунав скандал.

На референдумі 2016 Ліз Трасс голосувала за залишитись в ЄС, а вже в 2017 сказала, що на повторному референдумі проголосувала б за вихід, бо її побоювання розвіялись. Аналогічно в 2022 під-час передвиборчої гонки повторила, що змінила свою думку та в 2016 помилялась.

Не просидівши на цій посаді і року, у 2017 Трасс стала головою казначейства (друга в країні за значенням посада, пов'язана з фінансами, після відповідного профільного міністерства). Тут вона часто підкреслювала свою відданість свободам людини, як економічним так й індивідуальним. А також виступала проти підвищення податків.

Після того як Тереза Мей пішла з лідера Консервативної партії, Трасс робила заяви про можливе своє висування в лідери, а отже в прем'єри. Проте, у кінцевому результаті вона все ж підтримала Бориса Джонсона і сама нікуди не висувалась.

У кабінеті Джонсона після двох років на посаді голови казначейства, їй передали портфель міністра Міжнародної Торгівлі. До речі, її посаду глави казначейства успадкував майбутній конкурент по виборам Ріші Сунак.

До цього посади Ліз були спрямовані на внутрішню політику, а тут міжнародна. Трасс показала, що для неї пріоритетними на той час були регіони Тихого та Індійського океанів. Їй вдалось укласти вигідні угоди про вільну торгівлю з Японією, Австралією, Тихоокеанським партнерством. Покращити відносини з Саудівською Аравією шляхом розблокування поставок зброї до цієї країни, попри війну в Ємені та права людини. Стосовно Китаю вона сповідувала холодний нейтралітет та була не проти поглиблення відносин з Тайванем.
До речі, тут вона зробила базовану заяву яка знайшла не мало прихильників: "урядові органи більше не будуть проводити тренінги з питань расової чи гендерної рівності", сказавши, що це мода якій не варто приділяти увагу.

🧮У цьому міністерстві вона теж була два роки. Загалом, із 5 її урядових посад на чотирьох із них вона просиділа по два роки. А також паралельно з цим їй віддали міністерство у справах жінок і "рівності" (Так, виявляється на таку річ витрачають кошти). Цю посаду вона продовжила займати і далі, паралельно з іншими своїми урядовими призначеннями.

Після міжнародної торгівлі, 15 вересня 2021 їй дісталось міністерство Закордонних справ. 10 лютого 2022 у неї була зустріч із конякою на ймення лавров. На прес-конференції за підсумками перемовин, один із журналістів запитав чи визнає Трасс московицький суверенітет над Воронезькою та Ростовською областями, на що журналісту була дана чітка відповідь: "Великобританія ніколи не визнає суверенітет росії над цими регіонами".

Ліз Трасс із Дмитром Кулебою 9 грудня 2021. Лондон

Правда потім вона все ж вибачилась, пояснивши свою відповідь тим, що подумала ніби мова йде про Українські регіони.

Після повномасштабного вторгнення з її вуст часто звучали правильні речі про збільшення поставок зброї в Україну, паралельно зі збільшенням поставок санкцій на росію. Також 27 лютого в інтерв'ю BBC діюча міністерка Закордонних справ сказала, що не проти відправки британських добровольців до України. Після цих слів вона зіткнулася з критикою навіть своїх однопартійців, мовляв це порушення закону 1870-го року про заборону британцям служити в іноземних арміях.

І от, попрацювавши при 6 міністерствах та програвши 4 рази різні вибори, вона досягла найвищої з можливих посад у житті. Вище тільки Її Величність Королева Єлизавета II.

Чого від неї очікувати? У своїх заявах під-час передвиборчої гонки вона не відходячи від своїх давніх переконань виступала проти підвищення податків та за економічні свободи, це можна сказати з точністю 99%. Також вона говорила, що у разі перемоги, першим кому зателефонує буде Володимир Зеленський. А ще Ліз обіцяє забезпечити поразку кремля у війні проти України. Проте, все ж краще не гадати на кавовій гущі, а дочекатись перших кроків. У цілому, є очевидним той факт, що для нас це оптимальний варіант серед заявлених кандидатів і точно можна сказати, що Трасс для нас в рази краще індуса Ріші Сунака.
Сьогодні офіційно було оголошено ім'я нової прем'єрки, завтра офіційно Борис Джонсонюк складає повноваження, а Її Величність Єлизавета II затверджує Ліз Трасс 78-м Прем'єр-міністром.
І це вперше в історії Єлизавета II прийматиме старого та нового Прем‘єр-міністра не у Букінгемському палаці, а в шотландському замку в Балморалі. І вперше в історії Прем‘єр-міністр Її тезка. До слова, Її Величність призначала вже 14 прем'єрів, Ліз Трасс п'ятнадцята.





🤗Дякую за витрачений час на прочитаний матеріал, сподіваюсь це було цікаво. Відгук можна написати в коментарях нашого телеграм-каналу.