“Мотор Січ” та росія: до чого тут Китай і Куба?

“Мотор Січ” та росія: до чого тут Китай і Куба?
Автор статті: OSINT спільнота "Molfar"

Звʼязки з росією

Для “Мотор Січі” росія завжди була чи не найпріоритетнішим партнером. Ним він і залишився після 2014 року.  “Мотор Січ” продовжило постачати оптові партії українських авіадвигунів до рф, але вже незаконно — через інші країни: Кубу, Литву, за допомогою Китаю. Росіяни ж ці двигуни використовували для ударних вертольотів. Зокрема, КА-52, які наші зенітники мужньо знешкоджували в небі над Херсонщиною.

російський гелікоптер КА-52

Не менше 28% акцій АТ "Мотор Січ", починаючи з 2009 року, належало компаніям рф, зокрема "Оборонпрому". І поки росія не загрузла у санкціях через анексію Криму та Донбасу, рф була основним партнером “Мотор Січі”, зокрема для держпідприємства "Вертолеты России". Водночас Китай (Avicopter) та рф в особі корпорації "Вертолеты России" розробляли проєкти важких гелікоптерів для КНР.

“Китайська” історія “Мотор Січі”

Завод. 2015 року почалося будівництво заводу “Мотор Січ” у китайському місті Чунцін, яке фінансували компанія Skyrizon та уряд КНР.

Завод у Чунціні (Китай)
Корпус збирання авіадвигунів в Чунціні після завершення будівництва

Планувалося, що з України до Китаю на завод перевезуть, зокрема, частину команди фахівців. У 2018 році працівники заводу приступили до збирання двигунів ТВЗ-117ВМА-СБМ1В. Цей завод у Чунціні заявлений як підприємство військової промисловості.

Українські фахівці в Чунціні. 2018 рік

Планувалося, що побудують ще й другий завод. Це мав бути проєкт двигунобудівного заводу, який мав би виробляти силові установки для навчально-тренувальних та військово-транспортних літаків, а також гелікоптерів класу Мі-8/Мі-17.  Планувалося, що підприємство буде розташоване у районі населеного пункту Лянцзян, автономна провінція Гуансі. І для його будівництва залучили десятки українських фахівців, які на місці надавали необхідну допомогу у будівництві другого аналогічного підприємства за типовими кресленнями першого. Але співпраця з “Мотор Січ” у цьому проєкті була заморожена.

Співпраця. Вже наступного року компанії, пов’язані з російськими бенефіціарами (зокрема братами Ротенбергами) придбали 15% акцій "Мотор Січ". Цікаво, що свіжоспечені іноземні акціонери “Мотор Січі” до України приїжджати не можуть через заборону СБУ. Тому свої наради та зустрічі вони проводили у Швейцарії, ОАЕ, країнах Балтії, Китаї, рф та інших європейських країнах.

Куратор виробництва — Андрій Смірнов — представник ТОВ “Ніріт-Сінвей Телеком Технолоджі”. Цю ТОВ-ку, створили за ініціативи Китаю та росії у 2012 році. І її акціонером є компанія “Xinwei Group”. А цей “Xinwei” - акціонер Skyrizon, яка має 10% акції “Мотор Січі”

Отже, ТОВ “НСТТ” — це російський підрозділ Xinwei, який володіє 10% акцій “Мотор Січі”.
Смірнов Андрій Валентинович

Смірнов Андрій Валентинович починаючи з 2014 року президент і голова Ради директорів російсько-китайської телеком-компанії ТОВ “НСТТ”. За даними видання “Дзеркало тижня”, один з керівників цього ТОВ — колишній співробітник спецслужб рф. Ймовірно, йдеться про Смірнова. З 1982 по 2009 роки будував військову кар'єру та карʼєру в російській фсб, став ветераном “Альфа”. Цікаво, що свій шлях військового він почав у  Полтавському військовому училищі.

Надалі кар’єрні сходи Смірнова завели до ВАТ “Транснефть сервис”, де він працював заступником гендиректора з 2009 по 2014 роки. Син Андрія, Матвєй —  заступник директора з розвитку бізнесу ТОВ “НСТТ”.

У 2011 році президент й голова правління Xinwei (Beijing Xinwei Technology Group Co. Ltd) Ван Цзін відвідувавросію й зустрічався з керівництвом АТ “Нітріт”, Олегом Шоріним, щоб обговорити створення ТОВ “НСТТ”. Китайську делегацію запросила партія “Единая Россия” й Мінзвʼязку рф.

Ван Цзін - голова правління Xinwei
Ван Цзін на зустрічі з керівництвом “Ніріт”. 2011 р.
Богуслаєв (ліворуч), Ван Цзін (у центрі) та експосол України в КНР Олег Демін (праворуч). 2015 р.

Куба — один із каналів незаконних постачань


Експорт авіадвигунів на Кубу був організований разом з лізинговою компанією “Ильюшин Финанс Ко” (ИФК) в рамках постачаньАн-158 виробництва ДТ “Антонов” у 2013 - 2015 роках. У межах цієї угоди панамська юридична особа South American Aircraft Leasing (SAAL) купує літаки в тому таки “ИФК”,  після чого здає їх у лізинг кубинській авіакомпанії  Cubana de Aviacion. Зі слів гендиректора “ИФК” Олександра Рубцова, схема за участю панамської компанії дозволяє “ИФК” повернути ПДВ з угоди, оскільки це — прямий експортний продаж літаків.

2007 року Богуслаєв і Рубцов уклаликонтракт на $200m на постачання 74 двигунів Д-436-148 та 37 допоміжних силових установок для літаків Ан-148, заявляючи, що збору двигунів переведуть із Києва у Воронежі.

Угода щодо постачання АН між “SAAL” та “ИФК” була укладена у 2012 році під час авіа виставки у Фарнборо, в рамках контракту “Мотор Січі” мала б поставити до Панами двигуни Д-436-148 для 15 літаків АН-148 й АН-158, перші 6 для трьох Ан-158 планували встановити в грудні 2012, далі - по 2 у місяць. Згіднопрес-релізу “ИФК”, у 2013 році було поставлено три Ан-158 на Кубу. Того ж року, в грудні, ”ИФК” бере кредит в $50m у ВАТ “Промсвязьбанк”, аби покрити витрати, що пов'язані з авансовими платежами з ДП “Антонов” за 3 АН-158.

Вересень 2013 року. “Мотор Січ” та “Антонов” підписали контракт з компанією “Кубинська Авіація” на модифікацію кубинського парку АН-2 двигунами МС-14. “Мотор Січ” буде постачальником двигунів та їх складник, ВАТ "Аэросила" - повітряних гвинтів АВ-17.

У 2017 році за словами комерційного директора Cubana de Aviacion, Yoanka Acost, відбулися масові скасування та затримки рейсів, що виконуються на літаках Ан-158. Acost заявила, що причина в технічному стані літаків, а також у несвоєчасних постачаннях компонентів через війну рф з Україною. Також виявили підвищення робочої температури двигунів Д-436. І вже у травні 2018 року кубинська влада призупинила експлуатацію всіх Ан-158 компанії Cubana de Aviacion. Через відсутність компонентів, на березень 2018 року в ангарі Антонова залишилося 10 недобудованих Ан-148 та Ан-158.

Суми контрактів, які укладала “Мотор Січ” з російськими компаніями (млн, $)
російські компанії, з якими “Мотор Січ” співпрацювала найбільше (2014-2019 рр.)
Після 2014 року АТ “Мотор Січ” розгорнули експорт через “компанії-прокладки”

АТ “Мотор Січ” — це велика українська корпорація, що займається виробництвом авіаційних газотурбінних двигунів для літаків та вертольотів і промислових газотурбінних установок. Саме підприємство розміщене у Запоріжжі. Було засноване 1907 році, й у перші роки діяльності там виготовляли сільськогосподарські механізми та інструменти, відливали чавун і мідь. Авіадвигуни компанія поставляла у понад 100 країн світу і вважається однією з найпотужніших компаній в цій галузі.

Нагадаємо, 22 жовтня СБУ затримала президента АТ “Мотор Січ” В'ячеслава Богуслаєва, а також начальника департаменту зовнішньоекономічної діяльності підприємства за підозрою у «колабораційній діяльності» та «пособництві державі-агресору». Як виявилося згодом, Богуслаєв — громадянин рфз 2000 року.

А тим часом трудовий колектив АТ “Мотор Січ” публікує на своєму сайті звернення, де висловлюють своє хвилювання від затримання Богуслаєва, бо він “талановитий керівник, людина, безкінечно віддана Україні”.

Звернення трудового колективу АТ “Мотор Січ”

Наразі Шевченківський суд Києва взяв під варту Богуслаєва на 2 місяці. Стежитимемо за розвитком цієї історії далі.

Суд взяв під варту президента «Мотор Січі»

✉️ Автори статті: OSINT спільнота "Molfar"


Обговорення