Пароль, як ключ від вашого цифрового будинку
"Хто володіє інформацією, той володіє світом." - відома цитата Натана Ротшильда, яка не втрачає актуальності. Саме за інформацією Ви заходите в соціальні мережі, читаєте новини, слідкуєте за лінією фронту. Чому саме хороший пароль - запорука Вашої безпеки у мережі?
"Хто володіє інформацією, той володіє світом." - відома цитата Натана Ротшильда, яка не втрачає актуальності. Саме за інформацією Ви заходите в соціальні мережі, читаєте новини, слідкуєте за лінією фронту. Однак, важливо пам’ятати, що за позначкою геолокації на пості чи фотографії, відео чи повідомленнями в соціальних мережах може ховатися справжня небезпека. Особливо під час війни, коли інфопростір використовують окупанти для військових нападів на українські міста. Сьогодні поговоримо про паролі. Чому саме гарний пароль - запорука Вашої безпеки у мережі?
Ваш інформаційний простір - ваш будинок
Для спрощення сприйняття уявімо: ваше буття в інформаційному просторі - затишний будиночок. Як і кожен порядний будинок, ваш має стіни, вікна, двері та дах. І, звісно ж, завжди існує злодій, який був би радий пробратися до вас. Яким чином він буде це робити? Спробує знести стіну будівлі? Вкраде будівлю цілком? Ні.
Злодій спробує зайти через двері, зламавши дверний замок.
Чи багато з Вас приклеює скотчем ключі від будинку прямо на дверях? А може Ви роздаєте копії ключів своїм колегам? Чи у вас один ключ від машини, будинку, сейфу, а ще цей ключ є пультом від телевізора? Може у Вас на ключах є домашня адреса, чи номер машини? Навряд чи.
А от ключ від вашого "цифрового будинку" у вас, найімовірніше, один на всі випадки життя. На додачу, він ще й продубльований сотню разів десь у листуванні, чи замітках в Telegram.
Як з цим бути?
Є декілька порад стосовно безпеки паролів. Ці поради дуже схожі з тим, як люди зазвичай належать до фізичних ключів від будинку. Однак, для створення нового пароля вам не доведеться купувати новий замок, чи виготовляти у майстра новий ключ, тож дотримуватись цих порад легко.
- Майте різні ключі від різних дверей. Майте різні паролі від різних систем і акаунтів. Навіть якщо ви втратите ключі від машини й машину вкрадуть, у Вас залишиться будинок і сейф. Отримавши ключ від одного з ваших аккаунтів зловмисник буде намагатися використати його і в інших популярних сервісах. У вас є шанс зберегти їх.
- Налаштуйте двофакторну аутентифікацію для усіх важливих сервісів. Вона як бабуся-консьєрж, що сидить за дверима. Завжди спитає: “А Ви до кого?”.
- Використовуйте менеджери паролів. Це як велика ключниця, де можна зберігати безліч унікальних і складних паролів, не боячись забути якийсь з них. На сьогодні існують різні варіанти менеджерів паролів і кожен може знайти той, який підходить саме йому.
- Ніколи не діліться своїм паролем у відповідь на повідомлення електронної пошти або телефонний виклик (наприклад, для підтвердження особи). Вас би здивувало, якби, наприклад, поліціянт попросив дати йому ключі від вашого будинку?
Як придумати складний пароль, що легко запам’ятатовується?
В багатьох сучасних системах вже є певні вимоги для паролів. Наприклад, пароль має бути більше ніж 8 символів, містити великі, маленькі літери, цифри та спецсимволи. За допомогою менеджера паролів з попередньої поради можна без проблем створити необхідний пароль.
Але що робити, якщо з певних причин ми не можемо використовувати менеджер паролів? Домовляємось одразу. Неприпустимо використовувати як пароль:
- Власне ім'я;
- Слово, що є в словнику;
- Ідентифікатор, привласнений Вам якою-небудь системою, або будь-які його варіації;
- Дату народження;
- Символи, що повторюються (наприклад: AAA);
- Пароль, що складається із сусідніх символів на клавіатурі (наприклад: QWERTY або ЙЦУКЕ);
- Паспортні дані: персональний номер, номер прав водія тощо.
Це - приклади поганих паролів, використовувати їх НЕБЕЗПЕЧНО.
Гарний пароль - це випадковий набір символів, що перемішано з буквами. Наприклад “AJr13n%jdfmik9(“. Однак, таку послідовність і прочитати важко, а запам’ятати взагалі неможливо. Для того, щоб пам'ятати надійні паролі слід:
- Придумати асоціацію із сервісом чи сайтом.
Наприклад: Мій складний пароль для дипстейтюа - Надалі слово-асоціацію "прикрасити" додатковими цифрами чи заміною "о" "і" "ч" та інших літер, можна свідомо внести пару помилок у слово-пароль.
Наприклад: М!й 5кл4дний П4р0ль Для Дип573йтЮ4 (Використані прості заміни і->!, c->5 a->4 o->0 т->7 e->3) - А тепер просто набираємо те ж саме, але без пробілів і англійською розкладкою.
Наприклад: V!q%rk4lybqG4h0kmLkzLbg573qn>4
Готово! Ваш пароль V!q%rk4lybqG4h0kmLkzLbg573qn>4 - він унікальний для цього сайту. Ви його пам’ятаєте, бо знаєте як створювали і можете відтворити кожен крок, якщо забулись.
Сподіваюсь ця порада буде Вам корисна в майбутньому і зустрінемось у наступних статтях. На цьому все. P%E},4it4gen!y{eqk0
Обговорення –