«Пєрєсвєт» і «копіум»: як «мощь рускава аружия» сама себе надурила

«Пєрєсвєт» і «копіум»: як «мощь рускава аружия» сама себе надурила
Копіум (англ. copium) — інтернет-мем, термін, що позначає ірраціональну впевненість в успіху там, де його не може бути, чи спробу видати поразку за перемогу. Утворений злиттям слів to cope та opium (опіум, важкий наркотик).

Так уже сталося, що здебільшого діяльність російської оборонної промисловості за останні 33 роки можна описати одним-єдиним мемом. Іронічно, що в цій ситуації немає незадоволених сторін: українці щиро раді, бо частина російської зброї існує в несерійних, недороблених екземплярах, росіяни раді, бо їхні вуха насолоджуються відбірною локшиною, а російська оборонка задоволена об’ємами розпилених коштів.

У цій статті зосередимося на макаронних виробах, які навішали росіянам на вуха, а саме на комплексі лазерної зброї «Пєрєсвєт».

Автор не живе у світі, де російська зброя є виключно недієздатною, розуміє, що є й розробки, які виконують свої завдання. Проте кількість вигаданих перемог оборонпрому росіян є однією з найвищих у світі (якщо не брати до уваги деякі країни Азії).

Витоки популярності

На початку осені Інтернет заполонили дивні фото з Білгородщини.

Z-канали в один голос заявили, що це сяйво — результат роботи комплексу «Пєрєсвєт», а тому незабаром (уже в сотий раз) настане переломний момент, опісля якого Київ буде взято (також у сотий раз) за три дні.

Наслідки вживання авіаційного спирту

Як нам уже відомо, жодних переломів не відбулося, а оптичне явище взагалі виявилося цілком природним. Це були звичайні світлові стовпи, які виникають, коли сонячне світло відбивається від поверхонь найдрібніших кристалів льоду — крижаних пластинок або стрижнів із шестикутним перетином, завислих у повітрі.

За кілька років до цього «Пєрєсвєт» активно згадували політики різних рівнів, приписували йому здатність знищувати супутники. Дійшло до того, що це дітище оборонпрому презентував сам президент Мордору. На презентації було заявлено, що ця зброя — один із шістьох проєктів стратегічного переозброєння.

Схоже, реальність виявилася дуже далекою від заяв.

Концепт комплексу та його аналоги

Почнемо із заяв країни-розробника про можливості цього комплексу:

  • виконує завдання протиповітряної та протиракетної оборони, здатний знищувати міжконтинентальні балістичні ракети;
  • може знищувати супутники на орбіті планети;
  • засліплює засоби розвідки супротивника й робить цілевказання неможливим;
  • поступає на озброєння у 2017 році.

Цікаво лише одне: чому вони не заявили, що на ньому можна ще й запарити «Мівіну» чи збити НЛО?

«Пєрєсвєт» еволюціонував у «Задіру»

Реальність:

  • На параді комплекс показати не можуть. Чому? Бо він завеликий. Утім, без проблем витягують на Червону площу дивізіон С-400.
  • «Комплекс у нас стаціонарний, бо йому потрібно багато енергії. А може все ж рухомий. Ми ще не визначались. Побачите на параді! А, точно...»
  • «Пєрєсвєт» працює ідеально! Звісно, за умови, що немає дощу, снігу, туману та високої хмарності. Тобто, комплекс може функціонувати цілих десять днів на рік.
  • У відкритому доступі не існує жодної документації, пов’язаної з розробкою. Однак існують інші схожі патенти, що вказують на коріння цієї ідеї — моніторинг і розчистку космічного сміття.
  • Розробка йде настільки успішно, що найбільше інформації про неї можна отримати з матеріалів судових справ між МО РФ і підрядниками.

Ймовірно, ця розробка не здатна фізично знищити жодну ціль. Функціонал комплексу за деякими оцінками полягає виключно у пошкодженні оптичних систем. Є візуальне підтвердження того, що такі комплекси завжди розміщують біля баз Ракетних військ стратегічного призначення. Вочевидь, задля протидії небажаним «спостерігачам». Проте за весь час існування комплексу не було отримано жодної фактичної інформації про його застосування, хоча країна-виробник сміливо заявляє, що випробовувала його в Сирії.

Супутниковий знімок розташування 14-ї ракетної дивізії

РФ дійсно має певну наукову базу в питаннях лазерної фізики, сконцентровану здебільшого у Всеросійському науково-дослідному інституті експериментальної фізики. І нехай існує доволі багато доказів (здебільшого фотографій і документів на кшталт патентів, судових справ і договорів із підрядниками), що цей комплекс справді знаходиться в процесі розробки, однак наразі «Пєрєсвєт» схожий на звичайний довгобуд, якому ще далеко до фінальної стадії. Ніякі дрони він не спалює, оптичних явищ не викликає, стоїть собі біля розташування дивізій РВСП і збуджує обмежених Z-патріотів. Чи є в нього майбутнє? А чи є майбутнє у РФ? Отож-бо.

Що б вийшло, якби росіяни більше робили, ніж говорили?

Очевидно, що ідея створення лазерної зброї прийшла в голову не тільки піджакам із Міноробони РФ. Певний час розробки в цій сфері проводить і США, де результати виявилися значно цікавішими. У Штатах з 2010 року вкладаються у розвиток лазерної зброї в інтересах ВМФ. У процесі розвитку цього напрямку відбувалися польові випробування, запис яких є у вільному доступі. Один зі зразків бойового лазера, виготовлений компанією Northrop Grumman Corporation, знаходиться на борту корабля USS Portland.

0:00
/

Результатом випробувань стало ураження безпілотного літального апарату. Нині розробка продовжується — американська лазерна зброя стає дедалі потужнішою.

Отже, що ми маємо? Візуальне підтвердження роботи (разом із доволі скромними обіцянками, адже про можливість збиття МБР тут не заявляють), факт виділення коштів, десятиліття розробки. Викликає більше довіри, ніж заяви росіян.

Що маємо в результаті?

«Пєрєсвєт» існує. Ось тільки його функціонал дуже далекий від заяв ЗМІ та посадових осіб РФ. Уже вкотре було зліплено інформаційний вкид, який має на меті зберігати спокій рабів телевізора. Їм набагато легше повірити в багатообіцяльні заяви, ніж у реальний стан справ.

А поки телевізор присипатиме путінський електорат, мобілізовані кацапи будуть гинути, намагаючись замотати свої відірвані кінцівки пересохлими гумовими джгутами.

Чи не чудово?


Обговорення