«Велике Будівництво» в Нафтогазі – чергова стратегія розвитку вітчизняного газовидобутку, чи «Зрада»?

Сьогодні держава-терорист завдала десятки ракетних ударів, націлених переважно на газовидобуток. Деякий час тому Нафтогаз підготував та почав реалізовувати масштабний, дороговартісний проєкт по розширенню газовидобутку в умовах воєнного стану.

«Велике Будівництво» в Нафтогазі – чергова стратегія розвитку вітчизняного газовидобутку, чи «Зрада»?

Одну із найбільших державних компаній в України знають всі: компанія ПАТ «НАК «Нафтогаз України» є фактично монополістом на ринку видобутку, зберігання, транспортування та реалізації газу в Україні. Станом на кінець 2021 року понад 1,8 млн домогосподарств регулярно отримують платіжки від Нафтогазу. Фактично весь газ який використовує населення України в побуті є газом власного видобутку Нафтогазу. У різні роки Нафтогаз забезпечував 20-25% надходжень до бюджету країни. Все що відбувається в найбільшій державній компанії стосується кожного. Особливо в умовах війни та потенційно дуже складної зими 2022-2023 років.

Стан справ у ПАТ «НАК «Нафтогаз України»

Останнім часом Нафтогаз показує нестабільні фінансові результати: у 2019 р. – прибуток 63,3 млрд грн, у 2020 році – збиток 19 млрд грн, у 2021 – прибуток 12 млрд грн.

За словами керівника Нафтогазу Юрія Вітренка:
«У 2021 році основний прибуток компанії був отриманий за рахунок видобутку. Однак, не всі сегменти діяльності були прибутковими і це потрібно виправляти. Зокрема збитковою була діяльність з імпорту, торгівлі та постачання газу — через державне регулювання, насамперед через рішення Регулятора (НКРЕКП).  Також збитковою була діяльність зі зберігання газу, частково також через рішення Регулятора

Тобто, 2022 рік компанія починала з фінансовими та операційними проблемами. Початок активної фази війни сприяв поглибленню цих проблем. Слід зазначити, що прибуток Нафтогазу у 2021 році є наслідком аномально високих цін на газ у Європі (відповідно і в Україні), які було спричинено неринковими діями Газпрому.

За видобуток газу в Нафтогазі відповідає дочірня компанія ПАТ «Укргазвидобування», яка забезпечує близько 75 % видобутку газу в Україні.

Протягом останніх 6 років компанія ПАТ «Укргазвидобування» намагається збільшити власний видобуток газу в рамках різних стратегій розвитку, зокрема:

  • 2016-2020 роки: Концепцією розвитку газовидобувної галузі України, схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1079-р. (так звана «Стратегія 20/20» – передбачалось збільшити власний річний видобуток газу до 20 млрд куб м газу у 2020 році). Виконання «Стратегії 20/20» було фактично провалено (деякі висновки щодо Стратегії можна прочитати тут). На виконання Стратегії за 5 років було витрачено 81,9 млрд грн (понад 3,0 млрд доларів США).
  • 2020 рік: Стратегією «Тризуб» - було представлено три (відсилання до Тризуба) основних напрямів діяльності. На цей раз без конкретних виробничих показників (можливо, дався взнаки досвід провалу «Стратегії 20/20»). Досі не зрозуміло чи Стратегію «Тризуб» було «успішно» виконано чи також «успішно» припинено, у 2020-2021 роках Нафтогаз про неї не звітував.

Дії Нафтогазу на тлі війни та економічної кризи

Враховуючи дефіцит російського газу у Європі та важкої економічної ситуації в Україні від Нафтогазу слід було очікувати кроків в напряму оптимізації власної діяльності, зменшення операційних та інвестиційних витрат для спрямування вивільнених ресурсів на закупівлю газу для забезпечення опалювального сезону 2022 - 2023.

Однак, в реальності маємо наступне:

  • Розпочато масштабні інвестиції в розвідку за власні (державні) кошти в умовах воєнного стану (таке собі «Велике Будівництво»);
  • Нафтогаз просить гроші із бюджету України для закупівлі газу з метою забезпечення опалювального сезону 2022-2023 р.;
  • Нафтогаз просить гроші у США (газовий ленд-ліз) для закупівлі газу з метою забезпечення опалювального сезону 2022-2023 р.;
  • Підписано Меморандум про взаєморозуміння із канадською компанією Symbio Infrastructure, яка планує займатися експортом зрідженого природного газу із Канади в Європу. При цьому компанія на цей час момент не має, а ні дозволів, а ні відповідної інфраструктури, а запланований початок експорту припадає аж на 2027 рік;
  • Станом на початок вересня 2022 року – газосховища Нафтогазу заповнені на 42% (у цей період у 2020 році – 85%, у 2021 – 60%), в той час, як у більшості країн ЄС цей показник складає 80%, а у Франції, Польщі та Португалії - понад 90%;
  • За перше півріччя 2022 року Нафтогаз отримує рекордні збитки у 57 млрд грн;
  • Голова правління Нафтогазу Юрій Вітренко радить всім українцям запасатись на зиму ковдрами та теплим одягом.

«Велике Будівництво» в Нафтогазі

День постачальника в ПАТ «Укргазвидобування»

15 вересня цього року було проведено черговий «День постачальника» в ПАТ «Укргазвидобування» на якому було представлено інформацію щодо планових (фактичних) виробничих потреб у закупівлі товарів та послуг у 2022-2023 роках. В Нафтогазі запланували й почали виконувати значні за обсягами виробничі показники під час війни, у тому числі інвестиції у геологорозвідку.

Ключове гасло від Нафтогазу: «В умовах воєнного стану компанія максимізує обсяги операцій». Відсутність інформації про сторонніх інвесторів свідчить про те, що збільшення операцій буде профінансоване власним коштом. Чому саме під час війни Нафтогаз вирішив збільшити всі виробничі показники - невідомо. Анонсовано суттєве збільшення обсягів операцій (відповідно бюджет витрат на закупівлю товарів та послуг) без жодного обґрунтування щодо відповідного збільшення видобутку газу.  

Виробничі показники

Доцільність збільшення всіх представлених показників це окрема фахова дискусія, але достатньо показовими є дві найбільш затратні позиції:

  • Кількість пробурених свердловин: 40 св-н у 2022 р. / 90 св-н у 2023 р. (+125%). Кількість свердловин запланована на 2023 рік є фактично найбільшою за останні 10 років, більше було тільки у «золоті» роки виконання «успішної» «Програми 20/20» (97 св-н – 2018 р. та 91 св-н – 2019 р.). Середня ринкова вартість буріння однієї свердловини (глибиною понад 4000 м) близько 10 млн доларів США.  Очікувана сума витрат за цим показником у 2023 складе близько 0,9 млрд доларів США/рік.
Обсяги закупівель сервісів
  • Обсяги 3Д сейсморозвідки: 2689 кв.км у 2022 р. / 5851 кв.км у 2023 р. Обсяги 2022 і 2023 років є абсолютно рекордними для України за всі роки! Для порівняння з тою ж таки «успішною» «Програмою 20/20» – найбільший річний обсяг сейсморозвідки не доходив навіть до 2000 кв.км – при цьому на 2022 р. заплановано рекордний показник у 2689 кв.км, на 2023 рік запланували аж 5851 кв.км. Середня ринкова вартість 1 кв.км 3Д сейсморозвідки близько 20 тис. доларів США. Очікувана сума витрат у 2023 складе близько 0,12 млрд доларів США/рік.

Тобто лише два види запланованих операцій будуть коштувати Нафтогазу (Державі)  понад 1,0 млрд доларів США в рік, витрати на всі заплановані операції та їх супровід можуть складати понад 2,0 млрд доларів США. Для порівняння: за 5 років «Програми 20/20» було витрачено 3,0 млрд доларів США, а зараз лише на один 2023 рік заплановано витрати близько 2,0 млрд доларів США. Однак, «Програма 20/20» планувалась і виконувалась у 2016-2020 роках (основні роки це 2017-2019), коли Нафтогаз мав величезні прибутки, які міг вкладати у виробництво. Водночас вся економіка України показувала стале зростання. У 2022 році ситуація є протилежною, і, скоріш за все, у 2023 році вона продовжить погіршуватись. У поточних умовах масштабні виробничі плани Нафтогазу виглядають абсурдними.

Проблема полягає і в тому, що не було представлено ніякої нової (чи старої) Стратегії, не наведено жодного обґрунтування мети програми робіт, обсягів очікуваного видобутку, показників економічної ефективності, джерел залучення коштів на фінансування робіт тощо. Все, що нам показали - план закупівель товарів та послуг під гаслом «В умовах воєнного стану компанія максимізує обсяги операцій».

Немає «Стратегії» – немає розголосу – немає експертного обговорення – немає проблем і відповідальності за невиконання - є лише великі витрати.

В Нафтогазі представили інформацію про успішність виконання зазначеного плану: наприклад, майже 60% послуг із сейсморозвідки на 2022 рік вже закуплено (1573 кв. км з 2689 кв. км). Загальна вартість такого об'єму робі складає близько 30 млн дол. США. Що таке 30 млн дол.? Це 1500 пікапів, або 10 000 дронів. Виробничий ефект (газ) від сейсморозвідки може бути отриманий через 2-3 роки (лише в разі успішного буріння). Вочевидь, зараз в Україні є більш нагальні потреби.

Також в Нафтогазі відзвітували про рекордні показники у 2022 році "Укргазвидобування під час війни досягло рекордних показників буріння"! Знову без інформації щодо успішності буріння, додаткових обсягів газу, термінів окупності пробурених свердловин тощо.

Відповідні аналогії можна проводити й щодо всіх інших виробничих операцій, запланованих або вже виконаних Нафтогазом. Присутність на вказаному заході представників виконавчої (заступника міністра енергетики) та законодавчої (голови Комітету Верховної ради України з питань  енергетики та житлово-комунальних послуг) влади означає підтримку озвучених планів.

Поки готувалась ця публікація, голову правління Нафтогазу Вітренка звільнили з посади.

Чи це є наслідком його «ефективної» діяльності? Чи "поради про теплі речі", замість забезпечення країни газом на зиму, комусь не сподобались? Невідомо. Його наступником у Нафтогазі став Олексій Чернишов (колишній міністр розвитку громад та територій України та колишній голова Київської обласної державної адміністрації). Чернишов, як економіст, юрист та девелопер, безумовно знайде для себе в Нафтогазі багато цікавих викликів.

Чи новий керівник зупинить «Велике будівництво», чи очолить його? Скоро буде зрозуміло.

Продовжуємо пильнувати за розвитком подій на енергетичному фронті країни!


Обговорення