Storm Shadow. Британський Шторм

Storm Shadow. Британський Шторм

Сьогодні мова піде про британсько-французьку ракету SCALP/Storm Shadow, яка останнім часом стала зіркою українських новин. У статті наведено історію її створення, ТТХ та застосування в Україні.  

Історія створення

Історія ракети Storm Shadow бере початок із конфлікту на Фолклендських островах у 1982 році.

Робота над програмою ракети великої дальності 1982 року згодом була включена в програму НАТО зі створення модульної зброї стримування (Modular Stand-Off Weapon, MSOW) 1987 року. Країнами-учасниками цієї програми стали США, Велика Британія, Іспанія, Канада, Франція, Західна Німеччина й Італія. Пізніше Франція та Канада відмовилися від участі через занепокоєння щодо розподілу робіт.

Програмою MSOW передбачалося створення трьох ракет різних типів (протитанкової ракети малого радіусу дії, ракети великого радіусу дії проти стаціонарних цілей та ракети великого радіусу дії проти рухомих цілей) і модульної концепції корисного навантаження.

Alliance Defence Corporation (ADC), очолювана компанією Rockwell, обійшла General Dynamics, але угода була далека від завершення. ВПС США фактично припинили цю програму, вийшовши з неї в 1989 році через розбіжності в розумінні концепції з Королівськими ВПС.

Зокрема, ВПС США хотіли відмовитися від важкої (1600 кг) далекобійної версії, яку Королівські ВПС розробляли для свого винищувача Tornado. Також суперечки точилися довкола «стелс»-характеристик ракет.

Після остаточної відмови від програми MSOW її учасники почали самостійні розробки ракет.

У 1992 році компанії Matra та BAe Dynamics почали перемовини щодо об’єднання своїх підрозділів для розробки нової ракети. Вимоги Королівських ВПС від 1994 року під номером 1236 визначили потребу в далекобійних ракетах проти захищених цілей, як-от броньованих ангарів, аеродромів, командних і контрольних пунктів. Загалом було запропоновано низку систем.

GEC Marconi

Високоточна бомба компанії Marconi Avionics Hakim вироблялась у двох варіантах із різними БЧ, а також з альтернативними варіантами системи наведення. Основою для неї стали розробки компанії ISC (США) відповідно до вимог ВПС ОАЕ 1984 року.

ISC була придбана компанією Ferranti в 1987 році, а вже в 1991 році її викупила компанія Marconi. Через часті зміни в компанії керована бомба Hakim отримувала різні назви: Alpha, GMX, Felix, Pegasus і навіть Little Brother. На озброєння ОАЕ в 1990 році надійшла версія Hakim A/B, а в 1993 — Hakim C/D. Версія PGM-4 Hakim B була оснащена мікротурбореактивним двигуном від компанії Teledyne Ryan. Під назвою Centaur бомба із заявленим радіусом дії 250 км була запропонована Королівським ВПС.

ADM-141 TALD

Збільшена версія тактичної авіаційної приманки (TALD) від корпорації Brunswick.

Hughes/Smiths Industries «Airhawk»

Вкорочена крилата ракета BGM-109 Tomahawk оснащувалася проникаючою боєголовкою від компанії Thomson Thorn Lancer загальною довжиною 4,66 м. Вага становила 907 кг із заявленим запасом ходу 600 км.

McDonnell Douglas/Hunting Grand SLAM

Grand SLAM став похідним варіантом крилатої ракети SLAM-ER із дальністю 300 км і 400-кілограмовою проникаючою бойовою частиною. Боєголовка була взята з американської програми AGM-137 TSSAM.

Ракета мала довжину 5,31 м і важила 1100 кг. Розмах крила становив 2,42 м.

Aerospatial Asura

Особливістю ракети став прямоточний повітряно-реактивний двигун. Це був високошвидкісний неядерний варіант ракети ASMP-C.

Rafael Popeye 3

Варіант ізраїльської тактичної ракети з турбовентиляторним двигуном.

Daimler-Benz Aerospace/Saab Kinetic Energy Penetrating Destroyer (KEPD)

Згодом цей прототип стане крилатою ракетою Taurus KEPD на озброєнні Німеччини, Іспанії та Республіки Корея.

Storm Shadow

Ракета Storm Shadow починалася зі спільного французько-німецького проєкту крилатої ракети APACHE (Arme Planante À Charges Éjectables). Ракета Apache випереджала свій час, ставши першою у своєму роді крилатою ракетою Європи: доволі масивна (вага — 1230 кг), але водночас із радіусом дії 140 км і десятьма боєприпасами KRISS.

Льотні випробування почалися в 1986 році, але вже за два роки Німеччина вийшла з програми. Тоді Франція знайшла нового партнера — Велику Британію. Французька компанія Matra спільно з британською MBDA почали роботу над новою КР SCALP. Варто пояснити: SCALP — це французький варіант ракети, тоді як Storm Shadow — британський. Відрізняються вони лише програмним забезпеченням та деякою електронікою, і при цьому заявляється, що незабаром ракети стануть повністю ідентичними.

250-кілометрова версія Storm Shadow запропонована Великою Британією, щоби задовольнити потребу Королівських ВПС у далекобійній високоточній ракеті. Також був розроблений Apache AI з дальністю ураження цілей 250-400 км для ВПС Франції.

Справу ускладнило те, що в 1994 році компанія Matra запропонувала Королівському флоту Apache C як керовану ракету «земля-земля». У 1996 році відбулося злиття компаній BAe Dynamics і Matra в єдину корпорацію, що дозволило об’єднати передові розробки Великої Британії та Франції у сфері високоточних ракет. Контракт на розробку та виробництво Storm Shadow на суму 700 мільйонів фунтів стерлінгів був підписаний у 1997 році.

У 1998 році МО Франції уклало з Matra BAe Dynamics контракт на 6 мільярдів франків, за умовами якого компанія мала виготовити 500 ракет SCALP-EG (Emploi General), фактично, тих самих Storm Shadow. Саму модель Storm Shadow у 1999 році починає закуповувати Італія.

Перший політ Storm Shadow відбувся наприкінці 2000-го року, а протягом кількох наступних років були проведені й інші випробування.

Бойове застосування

Проникаюча БЧ ракети Storm Shadow, яка не здетонували в Сирії

На першому етапі TELIC (британської операції в Іраку у 2003 році) літаки Tornado GR4 617-ї ескадрильї (Dambusters) Королівських ВПС випустили 27 ракет Storm Shadow, які на той момент іще не були офіційно прийняті на озброєння. Це сталось у жовтні 2004 року:

Наявність цієї найкращої у світі системи означає значний прорив у технологіях і можливостях Королівських ВПС. Сучасна навігаційна система, що забезпечує феноменальну точність, разом зі спеціалізованою боєголовкою BROACH для руйнування бункерів не має аналогів у світі.

У липні 2004 року компанія MBDA оголосила про серію потенційних модернізацій Storm Shadow. Міністерство оборони Франції профінансувало програму вартістю 15 мільйонів євро, яка продемонструвала потенціал односторонньої передачі даних від ракети в режимі реального часу, що дозволило перевірити та виявити певні дефекти.

Подальші дослідження мали на меті показати, як двосторонню лінію передачі даних можна використовувати для повторного націлювання вже випущеної ракети. Інші варіанти включали вдосконалену конструкцію планера, нову БЧ Hardbut і нову ГСН. Система з кількома боєголовками нового покоління (NGMWS) проти укріпленої та глибоко захованої цілі була частиною ширшої спільної програми демонстрації технологій (TDP), що фінансується Міністерством оборони та Générale de l’Armement (DGA).

Проєкт CASOM обійшовся в 981 мільйон фунтів стерлінгів, при цьому Велика Британія отримала близько 900 ракет. Наразі ракети в бойових умовах не використовувалися, але вони мають усі шанси стати на озброєння ЗСУ.

У 2011 році Strom Shadow активно застосовували під час операції ELLAMY в Лівії. 19 березня того ж року чотири літаки Tornado GR4 здійснили дальній бойовий виліт із бази Королівських ВПС Marham для атаки лівійських військових об’єктів. Під час виконання завдання було завдано удару по 8 цілях, після чого літаки повернулись на базу. Загалом під час операції в Лівії британські військові використали 80 крилатих ракет типу Storm Shadow і Tomahawk.

У 2016 році стало відомо про застосування ракети Storm Shadow проти бойовиків ІДІЛ. Через 5 років Королівські ВПС застосували ці ракети в Іраку, і знову проти ІДІЛ.

У 2013 році розпочалися випробування ракети Storm Shadow на новому винищувачі Eurofighter Typhoon. Перший пуск відбувся у 2015 році. Наступного року уряди Франції та Великої Британії домовились обмінюватись інформацією щодо комплексів Storm Shadow і SCALP для розробки нової ракети, яку планують прийняти на озброєння у 2030-2035 роках. Назва майбутньої ракети — Future Cruise and Anti-Ship Weapon (FCASW)/Futur Missile Antinavire/Futur Missile de Croisière (FMAN/FMC).

Планувалося, що Storm Shadow буде використовуватися винищувачами F-35B, але пізніше від цієї ідеї відмовилися на користь майбутньої ракети.

Нині операторами цієї ракети є (або стануть у найближчому майбутньому) такі країни: Франція, Велика Британія, Італія, Греція, Катар, Саудівська Аравія, ОАЕ та Єгипет (варіант Black Shaheen).

Зараз у Британії проводять модернізацію ракет до стандарту SPEAR Capability 4. Цим займається MBDA, контракт із якою передбачає оновлення турбореактивного двигуна й навігаційної системи, а також заміну таких елементів, як кабелі, ущільнювачі та прокладки, особливо тих, термін служби яких уже минув.

У 2021 році з’явилися концепти нових ракет за програмою FCASW. У межах цього проєкту буде створено дві ракети, показані на фото вище: надзвукова високоманеврена ракета з великою дальністю та дозвукова малопомітна ракета.

У перспективі обидва комплекси застосовуватимуться для враження широкого спектру наземних і надводних цілей. Пуск ракет здійснюватиметься з УВП кораблів, зокрема фрегатів Type 26.

Конструкція

Storm Shadow — багатоцільова дозвукова крилата ракета, призначена для враження неземних цілей (як на відкритій місцевості, так і під землею).

Корпус ракети виготовлений здебільшого з композитних матеріалів та авіаційних сплавів алюмінію. Стабілізатори та крило під час транспортування і до моменту пуску перебувають у складеному вигляді, а повітрозабірник закритий захисним обтічником, що скидається перед запуском.

На ракеті встановлено двигун Turbomeca Microturbo TRI 60-30, який є останньою модифікацією двигуна TRI 60 (інші його варіанти використовувалися на різних крилатих ракет, зокрема RBS-15). Двигун забезпечує діяльність польоту 250—300 км (згідно з іншими джерелами — до 560 км). Припускаємо, що ракети з дальністю до 300 км є експортним варіантом Storm Shadow — Black Shaheen (розроблений для арабських країн із можливістю пуску з літаків Mirage 2000).

ТТХ двигуна:

Тяга: 5,7 кН

Вага: 61,2 кг

Габарити:

 • діаметр: 343 мм

 • довжина: 841 мм

За двигуном, над повітрозабірником, розміщено паливний бак ракети (який чомусь позначають як акумулятор), далі — БЧ та блок управління (електроніка, GPS/INS та TERPROM).

TERPROM — система, яка дозволяє ракеті оминати нерівності рельєфу та літати на надмалих висотах, скануючи поверхню під собою. Також TERPROM має кращу точність ураження цілі завдяки порівнянню завантажених даних до пуску з даними, отриманими під час польоту.

У носовій частині під обтічником знаходиться теплова ГСН. Під час зниження та наведення на ціль, за кілька кілометрів до об'єкта, ракета скидає захисний «ковпак» і вмикається головка самонаведення, що збільшує точність ураження.

Окремо про БЧ. Storm Shadow може оснащуватися кількома типами бойових частин, зокрема моноблочною та касетною. Однак найцікавішою є проникаюча тандемна БЧ BROACH (Bomb Royal Ordnance Augmenting Charge). Принцип її роботи простий: при наближенні до цілі (бункера, будівлі) спрацьовує перша кумулятивна БЧ, яка пробиває прохід для другої, що вибухає всередині.

Така бойова частина ефективна проти різних укріплень, підземних споруд, мостів і бункерів.

Місце влучання BROACH і спрацювання першої БЧ
Внутрішня частина будівлі, де вибухнула друга БЧ BROACH
Міст після ураження ракетою Storm Shadow із BROACH
БЧ BROACH на AGM-154C
BROACH

ТТХ ракети:

Дальність ураження цілей: 500–560 км (250–300 км в експортній версії)

Висота польоту: ~30–40 м

Швидкість: 0,8–0,9 Мах

Вага ракети: 1300 кг

Вага БЧ: ~450 кг

Довжина: 5,1 м

Діаметр: ~0,48 м

Застосування в Україні

Ще минулого року не раз заявлялося про перспективи передачі ракет Strom Shadow, які могли б допомогти ЗСУ. Зрештою 11 травня 2023 року було оголошено про передачу Україні цих ракет. Вважалося, що основною проблемою передачі цих ракет може стати пошук носія. На думку більшості експертів, для їх запуску міг би підійти умовний Су-24М після суттєвої підготовчої модернізації. Так і сталося! 24 травня з’явилося фото листівки, яку Олексію Резнікову подарував міністр оборони Великої Британії. На ній зображений Су-24МР із ракетою.

Уже 3 червня фотограф Олег Чорний опублікував фото Су-24М зі складу 7-ої БрТА з двома ракети Storm Shadow під крилом.

Пізніше було опубліковано відео польоту цього літака.

Якщо ж говорити про інших потенційних носіїв, які могли би передати Україні, то слід згадати Dassault Mirage 2000D, адже цей літак теоретично може запускати французькі ракети SCALP.

Удари по т.о. Луганську, 12 травня 2023 року

12 травня 2023 року окупаційна влада в Луганську заявила, що по місту було завдано удари британськими ракетами Storm Shadow.

Уламки ракети Storm Shadow
Уламки ракети Storm Shadow
Уламки ракети Storm Shadow
Уламки ракети Storm Shadow, 15 травня 2023
Уламки ракети Storm Shadow, 15 травня 2023
Уламки ракети Storm Shadow, 15 травня 2023

Судячи з фото, уламки належать ракеті Storm Shadow, виготовленій у Франції. Ймовірно, ЗСУ отримали французький і британський варіанти ракети.

29 травня стало відомо про нанесення удару по колишній базі НГУ «Азов» у н.п Юр’ївка, імовірно, із застосуванням ракет Storm Shadow.

8 червня в Луганську знайдено обтічник, який закриває оптичну ГСН ракети і скидається за кілька кілометрів до цілі, щоби збільшити точність влучання до метра.

Про прильоти поблизу Генічеська 9 червня

Координати: 46.004824 34.845081

9 червня ЗСУ нанесли удар по штабу ЗС РФ «Днєпр» у районі міста Генічеськ. Раніше туди приїжджав путін. Російські ЗМІ та телеграм-канали заявляли, що удар був завданий ракетами Storm Shadow. При цьому на відео є цікава деталь, на яку мало хто зважає.

На другій секунді відео увагу автора відвертає вибух у морі, за 50 метрів від узбережжя. У воді жодних об’єктів або цілей не було. Виникає питання: чи могла КР Storm Shadow настільки відхилитися від заданої цілі? Дуже малоймовірно.

Ми припускаємо, що по території бази відпочинку «Бригантина» та готелю Chalet Thermal, де розташовувався штаб ЗС РФ, був нанесений удар за допомогою іншого ракетного комплексу. Відстань до цілі від правого берега Дніпра становить близько 130–140 км. Спираючись на власні джерела інформації та проведений аналіз, приходимо до висновку, що ЗСУ застосували ТРК, яким міг бути як іноземний комплекс, так і ракета власного виробництва, себто глибоко модернізована Р-624М «Вільха-М».

Окрім цього, русня намагалася приховати факт влучання в штаб, виправдовуючись його передислокацією. Насправді ж було знищено обидва пункти базування.

Ще один приклад застосування: 18 червня за допомогою ракет Storm Shadow було нанесено удар по складу БК в Риково. Одне з відео опублікував командувач Повітряних Сил України Микола Олещук.

Момент детонації складу БК в н.п. Риково

Найбільш гучним став удар по мостах у Чонгарі, які з’єднують Крим і Херсонську область

Вранці 22 червня ЗСУ нанесли ракетний удар по двох автомобільних мостах у Чонгарі. Попередньо було 3 влучання з пошкодженням полотна дороги:

–1 🔺 3 місця влучання: 2 в міст і 1 біля моста
–2 🔺 1 місце влучання в міст, який не експлуатується
–📏відстань від підконтрольних Україні територій до мосту ~130 км

У місцях влучань полотно пробите над опорами мосту, що вказує на намір знищити його. Прильоти по автомобільному мосту прийшлися між 2–3 та 4–5 опорами.

Удар був завданий ракетами Storm Shadow, що підтверджують знайдені там уламки, фото з камер спостереження та відео з нібито їх збиттям.

Цікавою є також вирва на протилежному березі. Влучання сталося біля моста, перед російськими фортифікаціями. Припускаємо, що вирва утворилася внаслідок влучання модернізованого варіанту ракети Р-624М «Вільха-М», яким раніше могли завдати удар по штабу ЗС РФ поблизу Генічеська.

Найімовірніше, ЗСУ завдали комбінований удар із застосуванням керованих РС і крилатих ракет. Така тактика ускладнює роботу ворожої ППО. Якщо ж брати до уваги відео з роботою ЗРГК «Панцир-С1» нібито по ракеті Storm Shadow, існує ймовірність того, що одна з КР отримала пошкодження, які могли трохи збити її з курсу.

З цього можна зробити кілька висновків:

— Тепер ЗСУ мають вогневий контроль над логістичними вузлами в Херсонській і Запорозькій областях, а також у Криму

— Імовірно, ЗСУ мають власні ракети з дальністю враження цілей 150 км

— Подібні удари повторюватимуться дедалі частіше й даватимуть чудові результати

Дякуємо за прочитання даної статті. Будемо вдячні, якщо ви поширите її серед своїх знайомих і доєднаєтеся до нашого каналу в Telegram.

Зворотній зв’язок: @Vanguard_Chatbot

Використане джерело для перекладу